FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Hashtag Nedir? En Etkili Hashtag Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir? En Etkili Hashtag Nasıl Kullanılır?
Paylaş :

Hashtag Nedir?

Gündelik yaşamda teknolojinin gelişmesine de istinaden yeni yeni giren kavramlar, sözcükler var. Bu sözcük ve kavramlar gündelik yaşamda kimi zaman çok aktif bir biçimde kullanılsa da nedir denildiğinde genellikle tarif etmek noktasında insanlar zorlanabiliyor. İşte böyle olan sözcüklerden bir tanesi de hashtag sözcüğü ki buna bir kavram olarak da bakmak mümkün.

Kelimeyi kavramsal olarak herhangi bir sözlükte çeviri yapıldığı zaman tam Türkçe karşılığı olarak karşımıza başlık etiketi çıkıyor. Bu noktandan en yalın düşünüş biçimi ile hashtagi bir tür ilgili kavramı tanımlamak amaçlı kullanılan ad olarak tanımlamak mümkün ama bu çok yeterli değil. Daha anlaşılır bir biçimde ifade etmek gerekir ise # sembolü ile beraber ilgili kelimenin kullanılmasına verilen adlandırmadır. Günümüzde bunun en bilinen örnekleri arasında #tbt, #love, #photo ve özellikle Instagram ortamında sıklıkla kullanılan #instagood hashtagları gelmektedir.  Özellikle 2007 senesinden beri de dünyanın her yerinde aktif bir biçimde kullanılır durumdadır. Nitekim 2014 yılında da Oxford sözlüğüne girmiştir.

Neden Hashtag Kullanmalısınız?

İlk çıkış noktası itibarıyla hashtagler Twitter’da kullanılmaya başlamış olmakla beraber, bugün artık Facebook, Instagram, Pinterest gibi diğer sosyal medya platformlarında da aktif bir biçimde kullanılır hale gelmiştir.

İnsanların sosyal medya platformlarında gelinen nokta itibarıyla çok farklı nedenlerden ötürü hashtagı kullanması adeta kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu nedenlerden en başında kişisel hesaplar açısından bakıldığında elbette takipçi sayısını ve buna bağlı olarak bilinirliğini artırmaktır. Günümüzde özellikle ünlüler ya da aktif olarak sosyal medya alanında hizmet veren insanlar için bu kavramın kullanılması önemlidir.

Sonuçta doğru ve etkin bir biçimde kullanıldığı zaman takipçi sayısı ve yapılan paylaşımlara dair beğeni sayısı artmaktadır ki bu da sosyal medya kullanıcıları için doğru hedef kitlelere ulaşma noktasında ciddi bir kazanımdır.

Gerek bireysel, gerek ticari anlamda yapılan paylaşımların daha fazla kişiye ulaşması için ortaya çıkmış olan bir kavramdır. Bunun yanında sosyal medya üzerinden ürün tanıtımı ve/veya satışı yapan kişiler, kurumlar için de satışlarını artırma noktasında en etkili olan yöntemlerden bir tanesidir.

Hashtagler paylaşılan içerikleri sınıflandırdığı için o sınıf ile ilgili olan kişiler arama yaptırdığında doğrudan sizin paylaşımınıza ulaşabilmektedir.  Bu noktada şunu da özellikle ifade etmek gerekir ki kategori amaçlı olarak kullanımları hashtaglerin ilk çıkış noktasıdır.

Bayram, yılbaşı gibi herkesi ilgilendiren özel günlerde hashtag kullanılabilir ama son derece dikkatli olmak gerekir.  Çünkü burada kaş yapayım derken, göz çıkarma gibi bir durum olabiliyor. Eğer yaptığınız paylaşım o özel günle doğrudan alakalı ise, kullandığınız görsel buna uygun ise ilgili günün tam adının geçirilerek kullanılması gerekiyor. Markanızı o özel günle bağlayarak bir etiket kullanabilirseniz o zaman son derece avantajlı bir hale geliyorsunuz. Bunu da unutmamak gerekiyor.

Sosyal Medya’da Hashtag Kullanımı

Twitter’da Hashtag Kullanımı

Bilindiği üzere çıkış noktası tam olarak kendini ifade ediş biçimi 140 karakter ile sınırlı olan Twitter’dır. Twitter hashtag kullanıcıları bu alanın en eskileri olup günün Top Tweetini yapmak için genellikle hashtagi kullanılırlar.

Doğru bir hashtagin kullanımının etkileşim kitlesini artırdığı yapılan bilimsel araştırmalar ile ortaya çıkmaktadır. Ama burada dikkat edilmesi gereken husus Twitter’da Tweet atarken ikiden fazla hashtagin aynı anda kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü böylesi bir durumda etkileşim negatif olarak etkilenmektedir. Burada yapılan çalışmalara göre, tek bir adet hashtag ile 90 tane etkileşim almak mümkün iken eğer 11 hashtag ile  ters orantılı olarak bu etkileşim 10’un altına kadar düşmektedir. O yüzden hashtaglarin kullanımında akıllı ve bilinçli hareket etmek gerekir. Twitter için aynı anda 2 adet hashtagin kullanılması ideal olarak kabul edilmektedir.

Instagram’da Hashtag Kullanımı

Instagram hashtagleri ağırlıklı olarak bu sosyal medya platformuna atılan fotoğraf, resim, video ile doğrudan ilişkilidir. Normalde instagram aynı anda 30 adet hashtag kullanımına izin vermektedir. Lakin 30 adet rastgele, anlamsız hashtag kullanmanın da çok bir mantığı yoktur. Tamamen amaca yönelik, hedef kitleye uygun olan hashtaglarin kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle marka-ürün tanıtımı yapılırken doğru bir biçimde seçilen hashtaglerin kullanılan görsele uygun olarak kullanılması gerekir.

Instagram ile Twitter arasında burada en temel fark özellikle ürün tanıtımları için kullanılan durumlarda doğru çok sayıda hashtagin kullanımının etkileşimi artırdığı ve farklı hedef kitlelere de aynı anda ulaşılmasının sağlandığıdır. Bir örnek vermek gerekirse piyasaya ilk defa sunacağınız bir endüstriyel tasarım ürününüz var ise bunu çok sayıda hashtag ile kullanabilirsiniz. Yani hem alıcılara, hem tasarım bir ürün olduğu için tasarım meraklılarına, hem yeni çıkan ürünlere ilgi duyan kişilere yönelik hashtagler koyarak çok geniş bir alana ulaşabilirsiniz. Yine de uzmanlar burada da aynı anda 10 taneden fazlasının kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyorlar. Bazen bir tanesinin bile çok etkin bir ürün tanıtım materyali olacağını unutmamalısınız.

Pinterest’te Hashtag Kullanımı

Özellikle ülkemiz ölçeğinde ele alındığında Pinterest çok aktif bir sosyal medya platformu olmasa da dünyanın birçok yerinden insanlar hem sanatsal amaçlı, hem de dijital pazarlama amaçlı olarak özellikle bir entelektüel kesim Pinterest kullanıyor. Böylece hedef kitlelerine çok daha rahat bir biçimde ulaşıyorlar. Lakin her sosyal medya aracının olduğu gibi bu platformun da kendi içinde argümanları var. Buna göre Pinterest için ideal olan hashtag sayısı 3. Şayet 20’den fazla kullanılırsa hashtagin kullanımının ise hiçbir faydası olmadığı için kullanılmaması uzmanlarca tavsiye ediliyor.

En İyi Hashtagler Nasıl Bulunur?

Geldik işin en can alıcı kısmına doğru hashtaglerin nasıl bulunabileceğinin sorusunun yanıtına. Burada karşınıza farklı seçenekler çıkıyor. İsterseniz bu alanda çalışan yakın çevrenizde bir tanıdığınız varsa ondan destek alabilirsiniz veya bir uzmana danışabilirsiniz. Bunun yanı sıra arama motorlarında araştırma yapabilirsiniz. Bu da bir alternatif. Uzmanlar hashtag kullanımı sırasında her türlü olası soruna karşı Türkçe karakterlerin çok gerekli olmadıkça kullanılmaması gerektiğini özellikle vurguluyorlar. İngilizce ve Türkçe olarak kullanmak son derece akılcıl olan bir düşünce. Ayrıca bu alanda dünya çapında kullanılan 2 adet site var. Bunlardan da faydalanabilirsiniz. All Hashtag ve Photerloo. 

Social Media Ads Manager

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya