FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Influencer Marketing

Önceleri geleneksel medyanın alternatifi olan dijital medya, artık ana akım haline geldi ve dijital mecralar “fenomenlik” adı altında yeni bir mesleği ortaya çıkardı. Bu meslek de “Influencer Marketing” yöntemini gündeme getirdi. Peki, Influencer ile pazarlama nasıl bir yöntem, avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Influencer Marketing, Türkçede hatırlı pazarlama olarak karşılık bulur. Bu pazarlama yöntemi etkileyici pazarlama olarak da bilinir. Teknolojideki gelişmelerin ve sosyal medyanın popülerliğinin yansıması olarak karşımıza çıkan bu pazarlama yönteminde internet ünlüsü olan kişiler üzerinden pazarlama ve iletişim çalışmaları yapılır. Ürün ve hizmetleri için etki yaratmayı isteyen işletmeler bu pazarlama yöntemini kullanır.

Influencer Pazarlama Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medyayı aktif olarak kullananların sayısı ve sosyal mecralarda geçirilen sürenin artması Influencer pazarlama yöntemini cazip hale getirir. Elbette başarılı bir Influencer marketing stratejisi yaratmak için birtakım noktalara dikkat etmelisiniz.
Kitleleri etkileme gücüne sahip bir Influencer, marka ile müşteri arasında köprü görevi görür. Bu nedenle Influencer’ın markanız ile örtüşmesi önemlidir. Proje aşamasında, Influencer’lar kitlelerini daha iyi tanıdıkları için onların önerilerine kulak verebilirsiniz. Doğal ve özgün içerikler kullanın. Neyi ölçmek istediğinize karar verin ve hangi paylaşım tipini ve hangi platformları istediğinizi belirleyin. Influencer seçerken şu sorulara yanıt arayabilirsiniz:

 • Influencer, marka prensiplerine uyum sağlayabilir mi?
 • Influencer’ın uzmanlık alanı marka ile paralel mi?
 • Takipçi profili hangi özelliklere sahip ve nasıl yorumlar yapıyor?
 • Influencer’ı kaç kişi takip ediyor?
 • Ne sıklıkta paylaşım yapıyor, izlenme sayısı ve etkileşim sayısı ne kadar, bu rakamlar markanın beklentilerini karşılayabilir mi?
 • Daha önce sektörde marka işbirlikleri yapmış mı? Eğer yapmışsa diğer markalarla sizin markanız arasında ne gibi farklar ve benzerlikler bulunuyor?

Influencer pazarlama ile maksimum etkileşim elde edebilmek için CRM Medya ile iletişime geçebilir, dijital pazarlamaya dair her türlü konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Influencer Marketing Soruları

CRM Medya ile Influencer Marketing çalışmasına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Tasarım sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

 • Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

  Influencer Marketing aşamasında öncelikle bu çalışmayı gerçekleştirecek kişiler (influencer) analiz edilir ve önem sırasına göre bir derecelendirmeye tabi tutulur. Pazarlamayı gerçekleştirmek için bu kişinin takipçilerine yönelik bir marka farkındalığı yaratılır. Sonrasında hedef kitleye pazarlama yapmak için influencer kişinin aracılığıyla kampanyalar gerçekleştirilir.

 • Influencer Marketing Zararı Var mıdır?

  Her gün ortalama 1000 kadar reklama maruz kalıyoruz. Biz reklam olduğunun farkında bile olmadan karşımıza bannerlar, markalar, kullandığımız marka isimleri, sosyal medya reklamları gibi birçok reklam türü çıkıyor. Influencer Marketing ise bunun aksine tüketiciye doğal bir reklam havası vererek tüketiciyi doğrudan içeriğe ulaştırıyor.

 • Influencer Marketing Güvenilir Midir?

  Risk almadan para kazanmanın yollarından biri olan Influencer Marketing, ürününüzü iyi tanıtacak bir sosyal medya fenomeni belirlediğiniz sürece markanıza bir zarar vermez. CRM Medya olarak ürününüzü en iyi temsil edecek sosyal medya fenomenlerini sizin için seçiyor ve geniş kitlelere hitap edebilmeniz için tüm süreçlerde çalışmalarımızı titizlikle yönetiyoruz.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya