FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Online Anketler ve Sosyal Medya

Online Anketler ve Sosyal Medya
Paylaş :

ONLINE ANKETLER VE SOSYAL MEDYA

Pazar araştırması yapmak ve müşteri memnuniyetini ölçmenin en etkili yollarından biri anketler. Firmalar ve tüzel kişiler için anket şirketleri ile çalışarak anlamlı sonuçların analizi sonucunda stratejiler belirlemek ya da var olan stratejilerini geliştirmek çok önemli. Ancak küçük ölçekli işletmeler, özel kişiler ve ankete çok fazla bütçe ayıramayacaklar bu işi nasıl yapıyor?

Dijital çağ, aslında anket haricinde de bize kullanıcı alışkanlıkları hakkında çok fazla veri sunar. Sosyal medya üzerinden “dinleme” yapılarak müşteri yorumlarını tonlayabilir, bizim markamızdan bahsedenlerin en çok başka nelerden bahsettiğini görerek müşteri beğenilerine uygun reklamlar çıkabiliriz. Ancak dijital ortamlar, bize kolay ve ucuz yoldan anketler oluşturmamızı da sağlıyor. Sizler için online anketler düzenleyebileceğiniz belli başlı mecraları derledik:

SOSYAL MEDYA ANKETLERİ

Twitter ve Facebook, kullanıcılarla iletişimi artırmak için anket kullanmaya başladı. Kullanıcıların fikirlerini almak, iletişime geçmek ve seçim yapmak amaçlı olarak sosyal medya anketleri kullanılabilir. Ancak detaylı analizler almak ve kitle üzerinde çıkarımlar yapmak için sosyal medya anketleri henüz oldukça yetersiz.

STRAWPOLL.ME

Sosyal medyada anket oluşturmanın etkili, ücretsiz ve kolay yollarından biri de strawpoll.me. Site üzerinde açacağınız oylamaların linklerini sosyal mecralarda kolayca paylaşabilir, sonuçları görebilirsiniz. Ancak Strawpoll da ayrıntılı çıkarımlar yapmak yerine, anlık anket sonuçları için ideal.

SURVEYMONKEY

Daha etkili ve geniş kapsamlı anketler oluşturmak için, Surveymonkey kullanıcılarına çeşitli çözümler sunuyor. Tasarladığınız anketleri yayınlayabilir, sonuçları toplayabilir, tüm anket soruları için grafikler, veri tabloları ve temel istatistikler oluşturulabilirsiniz. Veri Eğilimlerini kullanarak yanıtların zaman içinde nasıl değiştiğini değerlendirebilir, aynı anketi birkaç defa göndererek yanıtları karşılaştırabilirsiniz. Surveymonkey ayrıca, verilerinizin özel grafiklerini oluşturup bunları bilgisayarınıza indirip çevrimiçi ortamda paylaşma olanağı da sağlıyor.

GOOGLE FORMLAR

Anket konusunda da en iddialı ve kolay çözümler sunan mecra elbette Google. Formlar üzerinden, kendi fotoğrafınız, logonuz ve temanızla birlikte anketler oluşturma, istediğiniz şekilde soru ve cevapları düzenleyebilirsiniz. Resimler ve YouTube videoları ekleyebilir veya sayfa dallandırma ve soru atlama mantığını kullanarak çalışmanızı süsleyebilirsiniz. Elbette ki anket tasarlamadaki bu kolaylıkların yanında, veri analizinde de Google pek çok şeyi düşünmüş. Anketlerinize verilen yanıtlar, gerçek zamanlı yanıt bilgileri ve grafiklerle birlikte, düzgün bir şekilde ve otomatik olarak Formlar’da toplanır. İsterseniz tüm verilerinizi E-Tablolar’da görüntüleyerek daha kapsamlı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya