FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Korona Virüs Hangi Sektörleri Etkiledi?

Korona Virüs Hangi Sektörleri Etkiledi?
Paylaş :

Son zamanlarda hayatımızın bir parçası olan korona virisü, birçok alanda dünyayı etkisi altına almış ve yarattığı sorunlar hızla büyümektedir. Bu süreç bazı firmalara fırsat olurken, bazı firmalarada ciddi sıkıntılar başlatmıştır.

 

Virüsün Reklam Dünyasına Etkisi

Öncelikle virüs ekonomik anlamda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu süreç sadece reklam dünyasını değil tüm mecraları etkilemiş durumdadır. Reklam dünyası ise ikiye ayrılmış durumdadır. Virüsün yayılması ile birlikte insanların hayatlarına evden devam etmesi, bu doğrultuda da temel ihtiyaçların internet ortamından karşılanma gereksinimi kat ve kat arttı. Bu durumda insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilen e- ticaret siteleri, reklamlarına ağırlık vererek krizi fırsata çevirmeye devam ettiler. Bu doğrultuda da insanların temel ihtiyaçları dışında kalan ve reklam veren firmalar bu durumdan bizzat kötü olarak etkilenip reklamlarını kapatma noktasına kadar geldiler.

 

Korona Hangi Sektörleri Pozitif Etkiledi?

Online Dizi ve Film Portallarıkorona virüs hangi sektörleri pozitif etkiledi

Yeni nesil internet televizyon platformlarında geçtiğimiz aydan bu yana gözle görülür artış yaşanmakta. Firmaların yaptıkları kampanyalar ve vizyona sürdükleri yeni içerikler kullanıcıların ilgisini çekmekte ve talebi arttırmaktadır.

Medyakorona virüsün pozitif yönde etkilediği sektörler

Bildiğimiz üzere salgından dolayı doğru bilgiye ulaşabilmek için insanların medya kullanımlarında etkin oldukları görülmekte.

Oyun Sektörü

Evde olduğumuz sürece çeşitli portallarda oyun oynama süreleride hızla artış göstermekte. Özellikle mobil oyunların oynanma oranı son zamanlarda iyice artmakta. Buda oyun firmalarının kazançlarını bu donemde zirveye çıkarmaktadır.
Sadece teknolojik olarak değil ayrıca lego ve puzzle gibi ürünlerinde kullanımı artmış bulunmaktadır.

Uzaktan Eğitim ve Çalışma

Çalışanlar video konferanslar, eğitim görenler ise uzaktan eğitimlerini online olarak almaktalar. Bu sayede çeşitli uygulamalar kurulumları yaygınlaştı.

Online Market Zincirlerikorona virüs online marketleri pozitif etkiledi

Salgından dolayı insanlar genellikle bu yönde taleplerini arttırdı.  Dışarı çıkarak salgının bulaşmasından kaçınan insanlar siparişlerini online olarak vererek virüsün etkisini azaltmak  amacındadırlar. Bu sayede online market zincirleri bu süreçte pozitif etkilenmektedir.

Spor Aletleri

Spor salonları kapandığından, ev fitness ürünlerinde,  ağırlık antrenmanı ve yoga ekipmanlarının satışlarında gözle görülür artış meydana gelmektedir.

 

Korona Hangi Sektörleri Negatif Etkiledi?

Spor Medyası

korona virüs hangi sektörleri negatif etkiledi

Türkiye’de ve Dünyanın birçok yerinde spor müsabakaları iptal edilip veya ertelenirken spor medyası içerik olarak düşüş yaşamışlardır.

Tatil Firmalarıkorona virüs tatil sektörünü negatif yönde etkiledi

Birçok tatil firması online olarak son dönemlerde hızlı düşüş yaşamaktadır. Virüsün önümüzdeki süreç için kesin bir sonucu olmaması nedeniyle kullanıcılar tatil planlarını iptal edip etkilemişlerdir.

Online Yemek Sipariş

Ofis yaşamının bir anda eve dönmesi ile insanların dışarıdan yemek söyleme oranları tamamıyla azaldı.  Evde çalışan insanların hijyen kaygılarından dolayı hem de vakitlerini değerlendirmek amaçlı yemek yapma oranları artmıştır.  Bu durumda daha çok yemek tariflerine ve tarif videolara ilgi arttı.

Emlak

emlak sektörü korona virüsten negatif yönde etkilendi

Alım, Satım Ve kiralama yapan online sitelere talep azaldı. İnsanların uzun soluklu düşünceleri azaltıp temel ihtiyaçlarına yönelmektedirler.

Ulaşım

Eğitim ve iş tamamen online duruma geçince ulaşım sektöründe yoğun bir düşüş gözlenmektedir.

 

Bu Süreci Firmalar Nasıl Yönetmeli?

İletişiminizi Sıkı Tutun:  Ofisteyken sürekli iletişim halindeyiz, yanımızdaki arkadaşlarımızla konuşmak çok basitken, bu süreçte herkes ayrı ayrı ortamlarda çalışmakta ve iletişim sürecinde azalmalar yaşanmaktadır. Bu durum iletişim kopukluklarına neden olabilir. Bu durumda iletişim ortamlarından yararlanarak online toplantılarla verimi arttırabilirsiniz.

Müşterilerle İletişiminizi Sıkı Tutun:  Tabi ki de yüz yüze görüşmek, duygu ve düşüncelerin aktarımında her zaman daha etkilidir, fakat bu donemde aynı etkiyi yaratabilmek için düzenli olarak online görüşmeler yapılmalı ve fikir alışverişleri paylaşılmalıdır. Müşterilerimiz ile iletişimimize devam etmek ve zorda olan müşterilerimize ve kritik müşterilerimize anlayışla yaklaşmak zorundayız. İş ortaklarımızı yakından takip etmeliyiz. Müşterimize olan anlayışı onlara da göstermeliyiz ama riskli durumdaki iş ortaklarımız için alternatifler geliştirmeliyiz.

Süreçle İlgili Planlar yapın: Salgın yayılmaya devam ederken geleceğin nasıl olacağını hayal etmek gerçekten çok zor. Bu süreçte yaşanan değişiklikler plan ve programlı olarak yürütülürse fırsata çevrilebilir.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya