FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biri olan İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe SEO, Türkçe’de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak anılan, sitenizin arama motorları için sıralama kriterlerine göre tanımlanması, internette içerik arayan kullanıcıların en alakalı ve doğru bilgileri aramasını sağlayan anlamına gelir. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve kullanıcı trafiğinin artması, arama motoru optimizasyonu için olmazsa olmazlardandır.

CRM Medya olarak yapmış olduğumuz yüzlerce SEO çalışması sonucunda, SEO’nun bir ekip işi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. SEO çalışması ancak hem müşteri hem de ajans sürece birlikte dahil olursa etkili bir şekilde yürütülmelidir.

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması, belirli kelimeler için arama sıralamalarını iyileştirmekten daha fazlasıdır. SEO’nun amacı, kullanıcıların yaptığı sorgulara dayalı olarak en doğru bilgileri ve hizmetleri sağlamaktır. CRM Medya olarak SEO hizmeti verdiğimiz firmalara en yararlı olacak içeriği, arama motorlarının teknik anlamda bu içeriğe daha kolay ulaşabilmesini ve içeriğin kalitesini arttırmak için bağlantı iyileştirme çalışmaları yapıyoruz.

SEO ekibimiz bu alanda uzmanlaşmıştır ve sürekli eğitimlerle bilgi eksikliklerini kapatmak için çok çalışmakta ve SEO’daki yenilikleri titizlikle çalışmalarına yansıtmaktadır. Özel ekip çalışmamız sayesinde sitemizdeki bilgiler her zaman günceldir.

SEO Çalışması Neden Gerekli?

SEO çalışmaları ticari işletmeler, haber siteleri ve birçok blog için bu büyük dijital pazarlama ağının bir parçasını oluşturmaktadır. SEO projeleri, markanızın ve hizmet veya ürünlerinizin etkinliğini ve satışını artırabilecek şekilde tasarlanır. Kaliteli yapılan bir SEO çalışması birçok firma için etkili bir pazarlama ağıdır.

SEO Teklifleri ve SEO Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

SEO fiyatlarını belirlemek için bir ön analiz prosedürünün gerçekleştirilmesi gerekir. Bu geliştirme aşamasında sitenin son 2 yıldaki trafik değerleri, site trafiğinin aktif olduğu kanallara dağılımı, rekabetteki sıralaması, trafik oluşturduğu ve kaybettiği anahtar kelimeler, Google uyumluluğu parametreler ve alan adı otoritesi incelenir. Bu analiz bir rapor haline getirilir ve müşteri ile paylaşılır. Ardından maliyet değerlendirmesi yapılır ve teklif süreci başlar. Maliyetler ve operasyonlar hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin. Size uygun SEO fiyatı için tıklayınız.

 

Site İçi SEO Nedir?

Belli bir sitenin teknik fonksiyonları incelenip optimize edildiğinde site içi SEO çalışmaları bu iş için çok uygundur. Ayrıca, sitenin teknik unsurları için sanal bir revizyon, web sitesinin performans ve teknik incelemeleri ile tamamlanır. Yapılan analizler sonrasında arama motorları sitenizdeki gezinme problemlerini tespit ederek teknik ekiplere geri bildirimde bulunur. Bu çalışmalardan sonra sitelerin indekslenmesi, daha başarılı olması ve aramalarda daha fazla yer alması daha olasıdır.

Site Dışı SEO Çalışması Nedir?

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları, güvenilir ve kaliteli kaynaklar seçilerek bir web sitesinin önerilmesi yani sitenin çekici ve kaliteli olduğu imajının oluşturulması amacıyla yapılan çalışmalardır. Google’a göre, bir web sitesi, aynı zamanda yüksek kalitede olduğu tespit edilmişse, güvenilir kaynaklardan bağlantılar alacaktır. Sitelerin prestijini artırmak için yapılan site dışı SEO çalışmalarının analiz edilmesi bu mantık üzerine kuruludur.

SEO Hizmeti

Eksizsiz ve kapsamlı bir SEO hizmeti arayışı içindeyseniz, profesyonel bir SEO danışmanlığına ihtiyacınız var demektir. Kurumsal SEO danışmanlığı kapsamında, SEO danışmanlığında saygın bir kuruluş arayın; bilgideki boşlukları gözlemlemek; bunları nasıl düzelteceğinizi bilmek, SERP’de daha iyi bir konuma gelmenizi kolaylaştıracaktır.

İncelenecek kuruluş bir e-ticaret sitesi ise önemli anahtar kelimede üst sıralarda yer almak yeterli değildir. Site ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğu potansiyel müşteri olduğu için sitenin kullanıcı dostu olması ve alışveriş sürecinde herhangi bir aksama olmaması oldukça önemli olacaktır. Bu nedenle kurumsal SEO hizmeti alırken dönüşüm hunisi kullanımını bilen firmalarla çalışma ortağı olmanızı öneririz. Bu sayede sitenize gelen misafirlerin ürünü almaktan ne aşamada vazgeçtikleri görülebilmekte ve buna göre değişiklikler oluşturulabilmektedir.

Kelime Analizi

Kelime Analizi

Kelime analizi, süreci sitenizin hitap ettiği sektörle ilgili aranma potansiyeli yüksek olan ve sitenize trafik getirecek olan kelimelerin tespit edildiği aşamadır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Ahrefs, Keywordtool.io, Kwfinder, KeywordShitter gibi araçları kullanarak sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri çeşitli metrikler kullanarak belirleriz.

Rakip Analizi

Rakip Analizi

Rakip analizi kelime analizinden sonraki safhadır. Hedeflediğiniz kelimelerde rakiplerinizin kaçıncı sırada olduklarını, trafiklerini, nasıl bir stratejiye sahip olduklarını ve backlinklerini bu aşamada inceleyebilirsiniz. Ranksignals, Similarweb, Seoptimer gibi araçları da rakip analizinde kullanabilirsiniz.

Site Analiz

Site Analiz

Çalışma yapılacak sitenin istenilen anahtar kelimelere göre durumunu detaylı olarak analiz ederiz. SEO Analizisürecinde tüm sayfaların SEO kurallarına uygunluğu kontrol edilir. Analiz sürecinde title, description, h etiketleri, mobil uyumluluk gibi temel kriterler göz önünden bulundurulur. Screaming Frog, Search Console, Ahrefs, Google Analytics SEO analizi süresinde kullandığımız SEO araçları arasında yer almaktadır.

Site İçi Optimizasyon

Site İçi Optimizasyon

Başlık etiketlerinin kullanımı, sitenin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması, sitede kalma süresini artıracak çalışmaların yapılması gibi birçok etken site içi SEO çalışmalarının temelini oluşturur.Aslında SEO’nun temeli, kullanıcı odaklı web siteleri olduğundan site içi optimizasyon önemlidir. Arama motorlarından gelen ziyaretçinin sitede aradığı içeriği bulması veya diğer içeriklere de bakması, sitede daha fazla zaman geçirmesini tetikleyecektir. Tüm bu çalışmalar, ziyaretçinin siteyi sevmesini, sadık kullanıcı haline gelmesini ve Google ve diğer arama motorlarında sitenin yükselmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, site içi optimizasyon Arama Motoru Optimizasyonu’nun temel taşıdır. Site içi optimizasyonun en önemli unsurlarından bir tanesi kaliteli içeriktir. Çok sayıda içeriği yer alması hiç bir anlam ifade etmez iken 10 tane kalite içeriğin bulunduğu sitelerin daha üst sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle site içi düzenlemeler yaparken kalite içerikler üretmeye özen gösteriyoruz.

Site Dışı Optimizasyon

Site Dışı Optimizasyon

Web sitesine dışarıdan yapılacak müdahaleler; arama motorlarındaki sıralamalarda daha üst sıralarda yer almayı kolaylaştıracaktır. Off-Page SEO optimizasyon yapılırken, asla belli bir kalıp kullanılmaz. Çünkü her SEO uzmanının kendine özgü taktik ve stratejileri mevcuttur. Site dışı SEO çalışmaları backlinke (bağlantılara) dayalıdır. Birçok yerde gördüğünüz tanıtım yazısı, yorumlar, forum tanıtımları gibi birbirinden farklı gibi görünse de temel olarak bunların hepsi birer backlink’tir. Siteye dışarıdan yapılacak arama motoru optimizasyonu çalışmalarda, başarılı olmak için en fazla backlinke sahip olmak gerekiyor. Rakiplerin aldığı backlinkleri analiz ettikten sonra, mümkünse aynı yerlerden backlink almak ve almadığı ancak kalite olan siteleri de üstüne eklemek gerekir.

Raporlama

Raporlama

SEO çalışması sırasında birlikte çalıştığınız SEO danışmanınızla yapacağınız ilk toplantıda rekabetteki konumunuz, teknik yeterliliğiniz, planlarınız ve önceliklerinize göre bir strateji belirlenir. Sitenizin teknik alt yapısının Google parametrelerine uyumluluğunun sağlanması SEO çalışmasındaki en temel durumdur. Bundan dolayı bu süreç teknik alt yapınızın iyileştirilmesi ile başlayacak, bu iyileştirme süreci çok kritikten az kritik problemlere göre değişim gösterecektir.

SEO Hizmetimiz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

CRM Medya ile SEO çalışmalarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. 12 aylık SEO sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

 • SEO Avantajları Nelerdir?

  Ürün ve hizmetleriniz hakkında yüzlerce anahtar kelime bulunmaktadır. Bu anahtar kelimelerin neredeyse tamamı size satışa dönecek ziyaretçileri getirmektedir. SEO, internet pazarlama kanalları içerisinde maliyet anlamında en hesaplı, etki anlamında ise en başarılı olanıdır. Sebebi ise, satışa dönecek ziyaretçinin hangi arama sonrası geleceğinin bilinmemesi ve bu yüzden gelebilecek her anahtar kelimeyi hesaba katarak yapılan bir çalışma olmasıdır.

  En avantajlı ziyaretçi kanalı: SEO ile ürün ve hizmetleriniz hakkında yüksek sayıda organik ziyaretçi çekebilecek anahtar kelimelerin, arama motorlarında aratılmasın da web sitenizin ilk sayfada listelenerek ziyaretçi almanız sağlanır. Bu çalışma neticesinde sitenize gelen ziyaretçiye organik ziyaretçi denir. Arama motorlarından gelen organik ziyaretçilerin reklam kanalları ile siteye gelen ziyaretçilere nazaran birçok avantajı vardır.

  Daha fazla satışa dönüşüm: Arama motorlarından SEO çalışması ile organik gelen ziyaretçilerin daha fazla satış yüzdesi oluştururlar, bir başka anlatım ile SEO çalışması sonrası gelen ziyaretçi daha fazla ürün satın alır. Bu son derece doğaldır çünkü İnternet kullanıcısı ihtiyacı olan bir ürün ya da hizmeti kendi elleri ile arama motorunda arayarak gelmiştir. Kısacası ne aradığını bilen bir ziyaretçidir gelen.

  Daha fazla oturum süresi: SEO çalışması ile elde edilmiş başarı neticesinde ilk sayfada sizi bulup gelen ziyaretçilerin diğer kanallardan gelen ziyaretçilere oranla daha fazla web sitenizde zaman geçirdiği istatiksel bir gerçektir. Site içerisinde geçirilen süre ve sayfa dolaşım süresi en önemli SEO kriterlerinin başında gelmektedir. Site sahiplerinin bu konuda daha hassas davranmalarının öneririz.

 • SEO’yu mu yoksa SEM’i mi tercih etmeliyim?

  SEO ya da SEM tercihinizin cevabı sitenizin hitap ettiği sektöre, hedef kitlenize, sektördeki konumunuza, belirlediğiniz KPI’lara ve bütçenize göre farklılık gösterir. SEO çalışması yaptığınızda uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla ROI (Return On Investment) oranı daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece ücret ödediğiniz kadar başarı sağlayabilirsiniz. Bizim önerimiz, sitenizin ihtiyaçlarına göre bir rota belirleyerek SEM çalışmaları ile de belli aralıklarda destek vermeniz olacaktır.

 • SEO’da kullanılan araçlar nelerdir?

  SEO’da her biri farklı bir sürece hizmet eden birden fazla araç kullanılmaktadır. Bu araçları Deepcrawl, Ahrefs, Ryte, Screaming Frog, Majestic, Search Console, Sitebulb, Ubersuggest, Google Analytics, MFI Checker, ZeoCrawlerKeyword Planner, CognitiveSEO, SEMrush, Similarweb, Ryte, Botify ve Oncrawl olarak sıralayabiliriz. CRM Medya olarak bu araçları sizin için geliştiriyor, değerlendirmelerimiz sonunda aldığımız verileri ihtiyaçlarınız doğrultusunda yorumlayarak raporlama yapıyoruz.

 • Blog sayfasının SEO’ya etkisi nasıldır?

  Hedef kitle ile samimi iletişim kurmanızı sağlayan kaliteli bir blog sayfası, organik trafik açısından oldukça etkilidir. Bunun dışında site içi link akışını SEO tarafında geliştirerek blog içerikleri ile alakalı ekstra bağlantılar kurulmasını sağlar. Blog içerikleri ayrıca marka bilinirliği ve itibarına da pozitif yönde etki ederek ziyaretçileri satış kanallarına yönlendirme ve paylaşım alarak alternatif backlink edinme konusunda da etkilidir.

 • Başarı garantisi veriyor musunuz?

  SEO çalışmalarının başarısı, yalnızca birlikte çalışılan SEO ajanslarının performansı ile ölçülmemelidir. SEO ajansımızın yükümlülüğü mevcuttaki problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğini paylaşmak ve rakip analizi doğrultusunda bir strateji oluşturmaktır. SEO danışmanınızın teknik anlamda değişiklikleri yapmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Danışmanınız teknik sorunların nasıl çözüleceğini belirterek markanın yapması gerekenleri belirginleştirir ve markanın teknik ekibi bu anlamda ne kadar hızlı aksiyon alırsa o kadar hızlı başarıya ulaşılır. SEO çalışmalarınızı yürüten ajansınız sektörünüzdeki potansiyeli görerek hedefiniz olan trafik için sizinle bilgi paylaşabilir ancak başarı garantisi vermesi sağlıklı olmayacaktır.

 • SEO’yu ne kadar süre yapmam yeterli olur?

  SEO çalışmaları yaptırırken belirli bir süre uygulayarak daha sonrasında ihtiyacınızın kalmayacağı yanılgısına düşmemelisiniz. Google’ın sürekli yenilenen altyapısı ve algoritmaları bir önceki kuralının tam aksi yönünde değişiklik gösterebilir. Yeni gelişmeleri takip ederek sitenizi bu yönde optimize etmelisiniz. Bundan dolayı da çalışmalar sürekli geliştirilir ve doğal olarak zaman konusunda değişimler yaşanabilir.

 • Negatif SEO konusunda nasıl bir yol izliyoruz?

  Doğru bir tespit yapmak kasten ya da bilinçsizce yapılan negatif SEO çalışmalarının en kritik noktasıdır. SEO danışmanı çalışmaya negatif SEO çalışmasına maruz kaldığını düşündüğü web sitesine gelen bütün dış bağlantıları incelemekle başlar. CRM Medya, bu inceleme sürecini birkaç farklı araç üzerinden gerçekleştirir. Birden fazla araç kullanmamızın sebebi araştırma sürecinde en detaylı bilgilere ulaşarak müşterimize maksimum performans sağlayacak çalışmalar teslim etmektir. Bu araçlar üzerinden gerçekleştirilen analizlerde web sitesinin otoritesini negatif etkileyen bağlantılar tespit edilerek liste haline getirilir ve Google’ın sağladığı reddetme aracı üzerinden paylaşılır. Bunu yapmaktaki amacımız ise web sitemizin otoritesini düşürmek için kasten yapılmış negatif bir çalışma olduğunun ifade edilmesidir. Kısaca CRM Medya, baştan sona bağlantıların analizini derinlemesine yaparak müşterisine bilgi verir ve bu linklerin Google Search Console üzerinden web sitesi ile ilişiğinin kesilebilmesi için Disavow Links Tool üzerinden reddedilmesini sağlayarak çalışmayı tamamlar.

 • Kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisi nedir?

  SEO algoritmalarının bir bölümü kullanıcı deneyimi sinyalleri üzerinde kurulmuştur. Bu sadece SEO’da değil. İnternet sitelerimizde reklam çalışmaları yaparken kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak için kullanıcı deneyimi iyileştirilmesi yapılmasını öneriyoruz.

 • SEO çalışma sonuçları ne kadar sürede görülür?

  SEO çalışmaları sonuçları genel olarak ortalama 6 ay olduğu söylenmektedir. Fakat bu süre SEO ajansının performansına ve yazılımsal eksikliklerin hızlı bir şekilde yapılmasına da bağlıdır. Yönettiğimiz SEO projelerinde genellikle ilk aydan sonuçları görmeye başlamaktayız.

 • Raporlama süreci nasıl işliyor?

  Raporlamalar hem çalışmaya başlamadan önce sitenizin durumu görmek için hemde her ay sonunda ay içerisinde hangi işlemleri uyguladığımızı, gelecek ay nelerde yapacağımız ve ay içerisindeki sitenizin trafik verilerini paylaşmaktayız.

 • SEO ajansımı hangi kriterlere göre seçmeliyim?

  SEO ajansı seçilirken daha önceki çalışmalardaki başarı durumları, çalışmayı yapacak SEO uzmanının veya ekibin konuda yetkin olması, yapılan çalışmlar Google yönergelerine uyuyor mu? gibi soruları yöneltmelisiniz.

 • CRM Medya teknik düzenleme yapıyor mu?

  Eğer SEO yapılan internet sitesi CRM Medya tarafından yapıldıysa teknik düzenlemeler tarafımızca yapılmaktadır. Fakat bazı durumlarda site CRM Medya tarafından yapılmamış olsa bile teknik düzenlemeler yapılmaktadır.

 • SEO hizmetine içerik üretimi ve girişi dahil mi?

  Dahil olma durumu tamamiyle projenin hizmet kapsamına bağlıdır. Yönettiğimiz projelerde genellikle SEO’ya katkısı olacağı için sitelerin blogları için içerik üretimi gerçekleştiriyoruz.

 • SEO'nun önemi nedir?

  Arama motoru optimizasyonu yaparak organik trafik elde edilir. Organik trafik diğer alanlara göre zamanla oluşsa da bazı web siteleri için dönüşüm getiren en önemli pazarlama kanallarından biridir.

 • Teknik SEO nedir?

  Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal kısmında arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmalardır. Organik trafiği arttırmak için yapılan SEO çalışmalarında Teknik düzenlemelerin önemli büyüktür.

 • SEO ajansları neler yapar?

  Ajanslar, firmalara SEO konusunda danışmanlık veren ve bünyesinde uzmanlar ve danışanlar bulunduran kurumlardır. Ülkemiz SEO yetkinliği az olan kişiler olması sebebiyle firmalar sıkça bir SEO ajansı ile çalışmayı tercih eder.

 • Site hızı neden önemli?

  Teknik SEO’nun bir alt bileşeni olan site hızı, Google’ın algoritmasının kullanıcı deneyimi üzerine oluşturduğu için sitelerin hızlı açılması önemli bir SEO faktörü olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca site hızı Google’ın onayladığınız bir faktördür.

 • Backlink Nedir?

  Site dışı optimizasyon çalışmaları için kullanılan backlink, bir web sitesinin başka bir siteye verdiği linke verilen isimdir. Türkçesi geri bağlantılar olarak bilinmektedir.

İlgili Yazılar