FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Featured Snippet Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Featured Snippet Nedir? Nasıl Optimize Edilir?
Paylaş :

Google, internet kullanıcılarına kolaylık sunmak adına SERP’ü sürekli olarak geliştiriyor ve değiştiriyor. Bu değişim ve gelişim sürecinin sonunda ortaya çıkan SERP elementlerinden birisi de Featured Snippet olmuştur. Google Featured Snippet yeniliğini yıllar önce duyurmuş olsa da bu SERP özelliği bugün halen SEO projeleri için büyük bir öneme sahiptir.

Google Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet, internet sitelerinde yayınlanan içeriklerin SERP’te Position Zero olarak da adlandırılan 0. sırada gösterilmesini sağlıyor. Google, Featured Snippet’ı tamamıyla internet kullanıcılarının arayışını kolaylaştırmak ve arama deneyimini iyileştirmek amacıyla kullanıyor.

SERP’te Featured Snippet alanının gösterilmesi için ilgili sorguda bazı şartların karşılanması gerekiyor. Bunlardan en önemlisi, gerçekleştirilen sorguya dair detaylı verilerin Google Knowledge Graph veri tabanında bulunmaması. Şayet ilgili sorguya dair Google Knowledge Graph’te detaylı veriler bulunuyorsa bu sorgu için oluşturulan SERP sonuçlarında Featured Snippet yerine doğrudan Google tarafından oluşturulan Knowledge Card’lar sergileniyor.

Knowledge Card’lar, genellikle anahtar kelime olarak adlandırılan sorgularda değil, bir Entity olarak adlandırılan sorgularda daha görünür olma eğiliminde oluyor.

İnternet sitenizde yayınlanan içeriklerin Featured Snippet alanında sergilenmesi için herhangi bir yapısal veri işaretlemesi uygulamanız gerekmiyor. Bu alanda sergilenecek olan içerikler, belirli bir algoritma dahilinde Google tarafından belirleniyor. 

google featured snippet nasıl yapılır

Google Featured Snippet Nasıl Yapılır?

İçeriklerinizin Featured Snippet alanında gösterilmesi için yapmanız gereken manuel ve kritik bir işlem bulunmuyor. Google, belirli algoritmalar dahilinde gerçekleştirilen sorguları en iyi şekilde yanıtlayan içerikleri söz konusu alanda gösteriyor. 

Featured Snippet alanı için herhangi bir yapısal veri işaretlemesi ya da teknik bir optimizasyon bulunmuyor. İnternet sitenizde yayınladığınız içeriklerin Google Snippet alanında gösterilmesini istiyorsanız hedeflediğiniz tüm sorguları analiz etmeniz ve kullanıcıların gerçekleştirdiği bu sorguları bire bir karşılayan içerikler üretmeniz gerekiyor.

Featured Snippet Nasıl Optimize Edilir?

İçeriklerinizi featured snippet alanı için optimize ederek, içeriklerinizin sıfırıncı sırada sergilenmesine olanak sağlayabilirsiniz. Optimizasyon için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Featured Snippet Türlerinin Analizi

Bir içeriğinizi Featured Snippet alanı için optimize etmeyi düşünüyorsanız öncelikle ilgili sorguda hangi Featured Snippet türünün sergilendiğini incelemeniz gerekiyor. Temelde 3 farklı tür bulunuyor:

  • Paragraf Featured Snippet Alanı

SERP’te sergilenen Featured Snippet alanlarının büyük bir çoğunluğunu paragraf temelli Snippet’lar oluşturuyor. Bu türde genellikle kullanıcıların aradığı bir soru yanıtlanıyor ve 50 – 70 kelime arasında oluyor. Eğer içeriğinizi bu Snippet türüne uygun olarak optimize etmeniz gerekiyorsa kullanıcıların sorularına kısa ve net cevaplar vermelisiniz.

  • Liste Featured Snippet Alanı

Bu Snippet çeşidinde sıralı ya da madde işaretli listelemeler gösteriliyor. Çoğu zaman bir ürünün özelliklerini, bir yemeğin tarifini ya da herhangi bir konunun maddelerini anlatan içerikler listeleniyor. İçeriğinizi bu Snippet türü için optimize edecekseniz içeriğinizin formatında mutlaka listeleme metinlerine yer vermelisiniz.

  • Tablo Featured Snippet Alanı

Bu Snippet türünde ağırlıklı olarak karşılaştırma içerikleri, fiyatlar ve özellikler gibi tabloyla oluşturulan içerikler sergileniyor. İçeriğinizi bu tür için optimize ederken içeriğinizde mutlaka tablo yapısına yer vermeniz gerekiyor. Ancak bu tablo yapısının yalnızca estetik bir görüntüden ibaret olmaması, <table> html etiketleriyle hazırlanması gerekiyor.

Featured Snippet İçerik Optimizasyonu

  • İçeriğinizi Featured Snippet alanları için optimize ederken, hedeflediğiniz kelimeleri detaylı şekilde incelemeniz ve hangi Snippet çeşidini hedeflemeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.
  • İçeriğinizi oluştururken dil bilgisi kurallarına özen göstermeniz, kullanıcılara okunabilirliği yüksek metinler sunmanız gerekiyor.
  • Hedeflediğiniz kelimelerde halihazırda Featured Snippet alanı bulunsa da bu alanı rakiplerinizden ele geçirmeniz mümkün oluyor. Bunu başarmak için rakiplerinize oranla daha kaliteli ve daha kapsamlı bir içerik üretmeniz gerekiyor.
  • İçeriğinizde yer verdiğiniz soruları yanıtlarken, cümleleri olabildiğinde kısa tutmanız ve bu cevapların ortalama 40 – 70 kelime arasında olması gerekiyor. Google, Featured Snippet alanında çok uzun ya da çok kısa yanıtları sergilemekten kaçınıyor. Diğer bir deyişle kullanıcılara olabilecek en nitelikli ve en net yanıtları sunmanız gerekiyor. 

Bu maddelerden de anlaşılabileceği üzere içeriklerinizin Featured Snippet alanında sergilenmesi için teknik optimizasyonlardan ziyade içerik optimizasyonları gerçekleştirmeniz gerekiyor. SEO hakkında daha fazla bilgiye ve içeriğe ulaşmak isterseniz CRM Medya’nın uzmanları tarafından hazırlanan blog içeriklerini inceleyebilirsiniz. 

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya