FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

WordPress Sıkça Sorulan Sorular Eklentisi (FAQ SCHEMA)

WordPress Sıkça Sorulan Sorular Eklentisi (FAQ SCHEMA)
Paylaş :

SSS Şeması (FAQ Schema) Nedir?

SSS şeması, Türkçe açılımıyla sıkça sorulan sorular şeması demektir. SSS şemaları internet sitenizin arama motorları tarafından daha anlaşılır hale gelmesini sağlar. Bu bağlamda kullanıcı aradığı soruların cevaplarına daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilecek. Ayrıca SSS şemaları internet sitelerindeki tıklanma trafiğini arttırmak için de bir araç olarak kullanılır.

SSS Şeması, internet sitenizin neleri içerdiğini, nelere hizmet ettiğini daha anlaşılır kılar. Sıkça Sorulan Sorular işaretlemesiyle kullanıcılar sitede aradıkları şeyi daha kolay algılayabilecek ve böylece internet sitesi doğru hedef kitleye ulaşıp, doğru bir şekilde trafik çekecektir.

 

Yukarıda kırmızı alanda gösterilen yer mevcut internet sitesinin SSS Şeması kullandığını gösterir. Gerekli ve doğru tekniklerle hazırlanmış FAQ Schema, Google arama sonuçlarında daha çeşitli bir biçimde gösterilir ve sitenin trafik çekme olanağını arttırır.

SSS Şeması (FAQ Schema) Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

SSS şeması web sitenizin içeriğinin kullanıcı tarafından daha rahat anlaşılmasını sağlar. FAQ Schema kullanmak, organik olarak büyümeyi de etkili bir şekilde arttırır. Reklamla büyümenin yanı sıra organik olarak büyümek Google arama motoru için daha etkili olduğundan SSS Şeması kullanmak sitenin etkileşimini hızlandırır. Tıklanma oranı arttıkça Google siteyi daha fazla öne çıkarır ve böylece hedef kitleye ulaşmak ve bilinirlik daha hızlı gerçekleşir. Bu durum gerçekleşirken rakip sitelerin tıklanma oranları ve etkileşimleri düşer.

WordPress’te SSS Şeması Eklentileri

WordPress siteler kullanılarak tasarlanan web sitelerinde SSS Şeması eklemek için uygun eklentiyi kurmak önemlidir. WordPress’e eklentili veya eklentisiz bir şekilde SSS Şeması hazırlayabilirsiniz.

 

Rank Math Seo Eklentisi ile SSS Ekleme

Bu eklenti yaygın olarak kullanılan yeni nesil bir eklenti türüdür. WordPress’ in içerik yönetim sistemi için hazırlamış olduğu bu eklenti türü 2021 için en iyi SEO eklentisi olarak yer alır. Bu eklenti ücretsizdir ve kullanmak için WordPress eklenti bölümüne göz atmanız yeterli olacaktır.

Rank Math’ı yüklemek isteyenler aşağıdaki adımları takip edebilir:

 • WordPress bloğunuza gidin.
 • Eklentiler bölümüne tıklayın.
 • Yeni eklenti kısmına tıklayıp arama moturuna Rank Math yazın.
 • Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Bu adımları tamamladıktan sonra kimliğinizi doğrulayıp eklentiyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz

 

All İn SEO

WordPress’ te yer alan bir başka eklenti de All İn Seo eklentisi. Bu eklenti de kullanışlı eklenti alternatifleri arasında yerini alıyor. All in SEO yani tüm yetenek seviyelerinde SEO hizmeti sunan bu eklenti, birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. All in SEO ücretsiz bir eklentidir ve kurulumu şu şekildedir:

 • WordPress bloğunuza gidin.
 • Eklentiler bölümüne tıklayın.
 • Yeni eklenti kısmına tıklayıp arama moturuna All İn Seo yazın.
 • Yükledikten sonra temel ayarlarını yapın.
 • Son olarak eklentiyi etkinleştirin.

 

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi, 4 milyondan fazla web sitesi kullanıcısı tarafından kullanılıyor. Yoast SEO sayesinde arama motorunda web sitenizin sıralama durumu önemli ölçüde iyileşir ve etkileşim alır. Kurulumu ise diğer WordPress eklentileriyle benzerlik gösteriyor.

 • WordPress bloğunuza gidin.
 • Eklentiler bölümüne tıklayın.
 • Yeni eklenti kısmına tıklayıp arama moturuna All İn Seo yazın.
 • Yükledikten sonra temel ayarlarını yapın.
 • Son olarak eklentiyi etkinleştirin ve Yoast SEO eklentiniz kullanıma hazır.

 

Structured Content

Structured contect yani yapılandırılmış içerik web sitelerinizin kullanımını daha anlamlı hale getirir. Bu veriler kod formundadır. Structured Content, metnin konusuyla uygun olmalıdır, böylece hedef kitlenin önüne daha hızlı düşüp trafik elde etmesi kolaylaşacaktır.  İçeriğin daha anlamlı hale gelmesini ve kullanıcı tarafından doğru anlaşılmasını sağlayan kodlardan oluşur.

Structured Content kullanmak, karmaşıklığı gidererek arama sonuç sayfalarında doğru sonuç elde edilmesine olanak sağlar.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya