FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Google, Eylül Ayında Yapacağı Faydalı İçerik Güncellemesini Duyurdu

Google, Eylül Ayında Yapacağı Faydalı İçerik Güncellemesini Duyurdu
Paylaş :

Google, iki hafta içinde kullanıma sunulması beklenen Eylül 2023 Faydalı İçerik Güncellemesini duyurdu. Güncelleme, web sitelerinde veya alt etki alanlarında barındırılan 3. taraf içerik hakkında uyarırken, makine tarafından oluşturulan içerik hakkındaki bakışını yumuşatıyor gibi görünüyor. Son yararlı içerik sistemi güncellemesi,  Aralık 2022’de yapılmıştı.

Google ayrıca, Yararlı İçerik Sistemi belgelerine, bir sitenin Faydalı İçerik güncellemesi sonrasında trafiğini kaybetmesi durumunda ne yapılması gerektiği konusunda da yeni öneriler içeren ek bilgiler ekledi.

Yeni Neler Var?

Google şu şekilde iletti : “Eylül 2023 faydalı içerik güncellemesi, geliştirilmiş bir sınıflandırıcıyla kullanıma sunuluyor. Tamamlanması yaklaşık iki hafta sürecektir. Kullanıma sunma işlemi tamamlandığında sıralama sürüm geçmişi sayfamızı güncelleyeceğiz.”

Google, özellikle yararlı içerikle ilgili yeni ayrıntılar konusunda bilgiler verdi:

Üçüncü taraf içeriği barındırmayla ilgili yeni öneriler ve  yararlı bir içerik sistemi güncellemesinden sonra ne yapmanız gerektiğine ilişkin daha fazla açıklama eklendi.  (belki de hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur veya içeriğinizi kendiniz değerlendirmeniz gerekmez).

Yararlı, güvenilir ve insanlara öncelik veren içeriğin nasıl oluşturulacağıyla ilgili yardım sayfasına, içeriğin kaldırılması veya tarihlerin değiştirilmesiyle ilgili yeni noktalar eklendi.

Google ayrıca arama sonuçlarında “kişiler tarafından yazılan” kelimelerini kaldırdı ve yalnızca “kişiler için oluşturulmuş faydalı içerik” yazdı. Bunun, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin yararlı olduğunda iyi olduğunu söylemek olduğundan şüpheleniyorum. İşte öncesi ve sonrası bir ekran görüntüsü.

before after png

Google, Makine Tarafından Oluşturulan İçerikle İlgili Yönergeyi Yumuşatıyor

Google’ın makine tarafından oluşturulan içeriğe ilişkin önceki kılavuzunda, Faydalı İçerik sisteminin insanlar tarafından oluşturulan içeriğe öncelik verdiği vurgulanıyordu.

Daha Önceki Kılavuz:

“Google Arama’nın faydalı içerik sistemi, insanların arama sonuçlarında insanlar tarafından insanlar için yazılan orijinal, faydalı içeriği daha iyi görmelerini sağlamak amacıyla otomatik sıralama sistemlerimiz tarafından kullanılan bir sinyal üretir .”

Güncellenen Yeni Kılavuz:

“Google Arama’nın faydalı içerik sistemi, insanların arama sonuçlarında insanlar için oluşturulmuş orijinal, faydalı içeriği daha iyi görmesini sağlamak amacıyla otomatik sıralama sistemlerimiz tarafından kullanılan bir sinyal üretiyor.”

Google Faydalı İçerik Sistemi

Google, kaliteli içeriği teşvik etmek ve faydalı olmadığı belirlenen içeriğin aramadaki varlığını azaltmak için Faydalı İçerik Sistemi adı verilen bir sisteme sahiptir.

Google tarafından web sitelerini birlikte sıralayan diğer tüm sistemlerle birlikte çalışan bir sistem olarak sunulmaktadır.

Bu sistem öncelikli olarak yararlı içeriğe karşılık gelen kalite sinyallerini belirlemeye odaklanmıştır.

 

Eylül Faydalı İçerik Güncellemesi Neyle İlgili?

Google, üç konu hakkından Yararlı İçerik Sistemi belgelerini güncelledi:

  1. Makine tarafından oluşturulan içeriğe ilişkin kılavuzun gevşetilmesi
  2. Alt alan adlarında üçüncü taraf içeriği barındırma
  3. Sitenizin Faydalı İçerik güncellemesi nedeniyle trafiğini kaybetmesi durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda ek rehberlik sağlamak

 

Sıralama Kaybı Yaşarsanız Ne Yapmalısınız? 

Google, içeriğiniz hakkında kendinize sorabileceğiniz soruların bir listesini sağladı. Tarafsız bir şekilde, içeriğinizin bu güncellemeyle senkronize olup olmadığını kendinize sorun.

Google, insana öncelik veren içerik oluşturmaya ilişkin şu soruları paylaştı :

  • İşletmeniz veya siteniz için, içeriğin doğrudan size gelmesi halinde yararlı olduğunu düşünecek bir kitleniz var mı? 
  • İçeriğiniz uzman tarafından yazıldığını ve gerçek bir deneyim yaşandığını gösteriyor mu (örneğin, bir ürünü veya hizmeti gerçekten kullanan ya da bir yeri ziyaret edip yaşadıklarını anlatan kişiler)?
  • Sitenizin öncelikli bir amacı veya odak noktası var mı?
  • İçeriğinizi okuduktan sonra birisi, bir konu hakkında amacına ulaşmaya yardımcı olacak kadar bilgi sahibi olduğunu hissederek ayrılır mı?
  • İçeriğinizi okuyan biri tatmin edici bir deneyim yaşamış gibi hissedecek mi?
  • Temel güncellemeler ve ürün incelemelerine ilişkin rehberliğimizi aklınızda tutuyor musunuz ?

Bu güncelleme sizi etkilediyse, her şeyi doğru yaparsanız ve zaman içinde içeriğinizde değişiklik yaparsanız iyileşmenin birkaç ay sürebileceğini lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya