FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Google’ın Son Güncellemesi Phantom 5

Google’ın Son Güncellemesi Phantom 5
Paylaş :

Son günlerde Google’ın mobil öncelikli indeksleme için adım attığına dair çok fazla spekülasyon var. Mobil cihazlarda açılan sayfalarda geçiş reklamları kullanan sayfaların çok etkilendiği yönünde teoriler ön plana çıkıyor. Ancak; etkilenen sayfalara göz gezdirdiğimizde Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi ile birlikte Phantom’un sıkı bir dönüş yaptığını söyleyebiliriz.

Bu güncelleme ile birlikte Google’ın Phantom algoritmasını dikkate almayan sitelerin düşüş yaşadığı 5. güncelleme. Önceki Phantom güncellenmesinden etkilenen sitelerin çoğunun bu güncellemeden de etkilendiğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Phantom güncellemelerinin bilindik etkileri uzun periyotlu dalgalanmalara sebep olan güncellemeler ve sektörel sayfaların güncellenmenin etkisiyle gösterdiği yoyo etkisidir. Görülen bu dalgalanmalar çoğumuzun aklına şu soruyu getiriyor: Google ne yapmak istiyor?

Google Phantom Güncellemelerinin Tarihçesi

Google tarafından henüz resmi olarak onaylanmayan Phantom 5 Algoritma güncellemesini ve daha önce yayınlanan Phantom güncellemelerini genel olarak toparladık. Güncellemeleri kısaca aşağıda görebilirsiniz;

Phantom 1 – Mayıs 2013
Phantom 2 – Mayıs/Haziran 2015
Phantom 3 – Kasım 2015
Phantom 4 – Haziran/Temmuz 2016

Kaliteli güncellemeler olarak adlandırılan bu güncellemelerin düzenli olarak 6 ayda bir güncellendiği görülüyor. Altı ayda bir bilindik sitelerin kazanan ve kaybedenler arasında olması ilginç bir durum fakat detaylı incelendiğinde kazananların ve kaybedenlerin tek yönlü hareketler sergilemediği dikkat çekiyor. Yaşanan bu durum Google’ın daha önceki hatalarını düzeltiyor olması olabilir mi? Güncellemelerden sonra ortaya çıkan yoyo etkisi önceki güncellemelerden alınan etkilerinden memnun olunmadığı olarak yorumlanabilir.

SEO Görünürlüğü ve Organik Trafik

Güncellemelerin gerçek etkisi etkilenen anahtar kelimelere bağlıdır. Dalgalanmalardan etkilenen sayfalara sahip site yöneticilerinin değerlendirme raporlarına göre; yoğun trafikle alakası olmayan anahtar kelimelerden kaynaklandığı ön plana çıkıyor. Anahtar kelimelerin SEO görünürlüğünde önemli değişiklikler olmasına rağmen trafik açısından bakıldığında büyük değişiklikler yoğun trafik almayan anahtar kelimelerden doğrudan etkilenmez. Sayfaların trafik aldığı yer önemlidir fakat Phantom güncellemeleri öncelikli olarak yüksek hacimli, kısa anahtar kelimeler ve marka anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Phantom Neye Odaklanıyor?

Phantom’un odağını şimdiye kadar tam olarak söylemek mümkün değildi. Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi ile birlikte sıralamalarda geri gelmeyi sağlayabilmek için algoritmanın birkaç tipik özelliğini tanımlayabiliriz. Sayfanın değerlendirilmesi esnasında hafif etkiler olarak adlandırılan bu özellikler; aynı zamanda tanımlamanın zorluğunun kanıtı da olabilir.

Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi Neler İçeriyor?

  • Karmaşık değerlendirmelere tabi olsa da hazırladığınız içeriğin kalitesine odaklanın.
  • Tüm alanları değil sayfaları ve dizinleri etkileyen URL tabanlı güncelleme söz konusu.
  • Dalgalanmalar bir kaç hafta boyunca sürebilir.
  • Büyük markalar daima kazananlar ve kaybedenler arasındadır.
  • Domainler daima farklı güncellemelerden olumlu veya olumsuz olarak etkilenir.
  • Etkilenen sayfaların büyük çoğunluğu marka ve kısa anahtar kelimeler ile ilgilidir.
  • Kullanıcılardan sağlanan veriler değerlendirmede önemli rol oynar.

Sonuç

Marka ve kısa anahtar kelimeler açısından bakıldığında Google, büyük trafik alan sayfaların alaka düzeyini değerlendirirken gerçekten zorluk çekiyor gibi görünüyor. Sayfa kalitesini ölçmek için kullanılan değerlendirme parametreleri belirli aralıklarla güncelleniyor. İlgili domainlerin organik trafikleri kendileri ile alakalı anahtar kelimelerden etkileniyorsa bu süreç onlar için çok eğlenceli olmayacak. Diğer taraftan, etkilenen pek çok şirketin kendi markalarının yanı sıra etkilenen başka markalara da sahip olması mantıklı değil. Her ne kadar arama motoru görünürlüğünde daha yüksek sıralamalara neden olsa da, böyle bir durumda burada alakalı trafik oluşturmak çok olası değil. Google’ın çözüm aradığı sorun bu olabilir.
Bu rollercoaster yolculuğunun bir sonraki basamağını dört gözle bekliyoruz. Dalgalanma serüveninin ne zaman sona ereceğini sadece Phantom biliyor!

MAHMUT ER

SEO & Adwords Manager

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya