FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Mobile First Index (Mobil İlk Dizin Oluşturma) Hazır Mısınız?

Mobile First Index (Mobil İlk Dizin Oluşturma) Hazır Mısınız?
Paylaş :

Google’ın son aylarda dizin kalıbını değiştirmeyi planladığı yönünde spekülasyonlar yapılıyordu. Google, mobil aramalara dayanan arama motoru endekslemesiyle deneme yapacağını doğruladı. Mobile First Indexing önümüzdeki günlerde etkisini göstermeye başlayacak. Peki, Mobile First Indexing (Mobil İlk Dizin Oluşturma) nedir ve neler yapılabilir?

Teknolojinin ön planda olduğu dünyamızda, mobil cihazlar günlük rutinin bir parçası haline geldi. Alışveriş yapmak, mesaj göndermek, yol tarifi, hatırlatmalar, mailler gibi birçok ihtiyaçımızı akıllı telefonlardan sağlamaktayız. Bu durum kullanıcı için mobil deneyimin öncelikli hale getirmiştir. Bu durum Google’ın dikkatini çekerek, bunun üzerine yoğunlaşmasına neden oldu. Google botları masaüstü ve mobil siteleri farklı tarar. Şimdiye kadar Google indeksleme masaüstü sitelere dayanmaktadır. Google botları mobil siteler için özel bir dizin bulunmamaktadır.

Mobile First Indexing Nedir?

Şimdiye kadar Google arama sıralamaları yalnızca web sitesinin masaüstü sürümlerine dayanıyordu. Ancak son yıllarda mobil trafikteki büyük artış, mobil sıralama ile masaüstü sıralamaları arasında da büyük bir farkın oluşmasına neden oldu. Durum böyle olunca Google, dizine ekleme düzeninde de bir değişiklik yapmaya karar verdi. Ve bunun nasıl olacağının da açıklamasını yaptı. Google, Mobile First Indexing (Mobil İlk Dizin Oluşturma) projesini yakında aktif edecek. Mobile First Indexing’e göre mobil sürümü olan siteler, Google dizinine eklenecek. Web sitesinin mobil bir sürümü yoksa Google’ın “mobil cihazlara yönelik sıralama artırma” politikasından yararlanamayacak ve fayda göremeyecek.

Ancak duyarlı bir web siteniz varsa, fayda sağlamanın daha üstündesiniz. Bunun nedeni, web sitesinin dahili ve harici yapısının, duyarlı web sitesi olması durumunda masaüstünde, mobil cihazda aynı kalmasıdır.

Mobile First Indexing İçin Neler Yapılabilir?

1. İçerikteki Eşitlik

Bildiğimiz gibi, web siteleri için güçlü ve çekici bir içerik olması gerekmektedir. Ancak bazen, mobil web siteler içerik alanı kısa tutulmaktadır. Masaüstü sitenizdeki içeriğiniz mobil sitede de aynı olmalıdır. Alternatif olarak uzun açıklamalarda “daha fazla oku” düğmesini veya uzun ürün listelemeleri durumunda “daha fazla göster” düğmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede web tarayıcıları, web sitenizin hem masaüstü hem de mobil sürümüyle aynı verilere sahip olmasını sağlayacaktır.

2. Web sayfalarının daha hızlı yüklenmesi

Web sayfanız yüklenmesi üç saniyeden fazla sürüyorsa, yavaş yükleme hızının nedenini öğrenmeniz gerekir. Mobil tarayıcı söz konusu olduğunda, mobil hızları da göz önüne almanız gerekir. Yükleme hızı, wi-fi ve diğer 3G / 4G hızlarıyla farklılık gösterebilir. Web siteniz hızdan bağımsız olarak en az süreyle yüklenmelidir. Google, hızlı yüklenen web sitelerini diğerlerinden daha yüksek sırada yer veriyor.

3. Site yapısı

Kullanıcıların masaüstü sürümünde kolayca içerik bulabileceği, ancak istenilen bağlantıyı elde etmek için gezinme ile mücadele etmesi gerekebilir. Dolayısıyla, iki versiyonun iç bağlantısında herhangi bir tutarsızlık olmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya