FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?
Paylaş :

Google Alerts, internette bulunan içerik değişikliklerini algılayarak, bu değişiklikler hakkındaki bilgilendirmeleri size ulaştıran ücretsiz bir araçtır. 2003 yılında hizmete sunulan Google Alerts, kullanıcıların belirli anahtar kelimeleri girerek uyarı oluşturmasını sağlar. Anahtar kelimeleriniz için oluşturduğunuz bu uyarı sistemi sayesinde sonuçları anında görebilir veya e-posta uyarı sistemi kurarak zaman içerisinde takip edebilirsiniz. Yazımızda, CRM Medya olarak; Google Alerts’ü nasıl ve nerelerde kullanacağınızı, yeni pazarlama fırsatları ve içerik fikirleri oluşturmanızda size nasıl yardımcı olacağını anlatacağız.

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Alerts kurulumu, kolay ve tamamen ücretsizdir. Aşağıdaki adımları izleyerek sizde Google Alerts’ü kurabilirsiniz.

 1. ÖncelikleGoogle Alerts sayfasına gidiniz.
 2. Bir Gmail hesabınız varsa oturum açabilir, yoksa Google uyarı formunu doldurabilirsiniz.
 3. Google Alerts’ün izlemesini istediğiniz anahtar kelimeleri, virgülle ayırarak girebilir ve bu kelimeleri daha sonra tekrar düzenleyebilirsiniz. Gmail kullanmıyorsanız, uyarıların gitmesini istediğiniz e-posta adresini de yazabilirsiniz.
 4. ”Seçenekleri Göster”i tıklayarak tam olarak istediğiniz şekilde almak için uyarılarınızı özelleştirebilirsiniz.
 5. Uyarılarınız için bir kaynak seçebilir (Haberler, bloglar, videolar gibi), emin değilseniz bu kısmı ”otomatik” olarak bırakabilirsiniz.
 6. Uyarılarınızı hangi sıklıkta almak istediğinizi belirleyerek, her gün, haftada bir kez gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.
 7. Kullanacağınız dil ve bölgeyi tercihlerinize uygun olarak belirleyebilirsiniz.
 8. İhtiyaçlarınıza göre kaç tane sonuç görmek istediğinizi veya tüm sonuçları seçebilirsiniz.
 9. Google’ın uyarılarınızı göndereceği e-posta adresinizi, Gmail ya da başka bir adres olarak belirleyebilirsiniz.
 10. Uyarı oluştur ibaresini tıklayarak bitirebilirsiniz.

Google Alerts’ü kurmak, web tarayıcınızı açmak kadar kolaydır ve işletmeniz için inanılmaz derecede yararlı bir araçtır. En son sektör haberlerini ve işletmeniz, hizmetleriniz hakkında neler söylendiğini görmek oldukça önemlidir. Bu nedenle Google Alerts, kullanmak neler olup bittiğinden kolayca haberdar olabilmenizi sağlar.

Google Alerts Nerelerde Kullanılır?

Google Alerts, her büyüklükte işletme için çeşitli uygulamalara sahiptir ve rakiplerinizden haberdar kalmanızı sağlayarak sizi bir adım önde tutabilir.

 • Müşterilerinizin ve rakiplerinizin, hakkınızda söylediklerinden haberdar olmanızı sağlayarak, markanız hakkındaki görüşleri izlemenize imkân tanır. Bu sayede, söylenen her iyi ya da kötü şey hakkında anında bilgi sahibi olarak, olumlu geri dönüşler ekleyebilir veya kriz yönetim planınızı önceden oluşturabilirsiniz.
 • Rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmak, en az kendi markanız için olduğu kadar önemlidir. Yeni bir ürün çıkardıklarında, haklarında olumlu veya olumsuz bir haber olduğunda hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Sektörünüzle ilgili en son haberleri alarak, genel eğilimler konusunda güncel kalmanıza yardımcı olabilir. Teknolojik gelişmeleri ve pazardaki yenilikleri takip ederek yeni olan her şey için beyin fırtınası yapmanıza da olanak sağlar.
 • Google Alerts, müşterilerinizi araştırmak için de idealdir. Doğru arama kelimeleriyle, müşteri kitlenize giren insanlardan söz edildiğinde uyarılar alabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaç ve isteklerini anlamanız kolaylaşabilir.
 • İnternette birisi markanızdan bahsettiğinde sizi uyarması için bir uyarı ayarlarsanız, markanıza ilgi duyan kişilerle etkileşim kurabilirsiniz.
 • Pazarlama faaliyetleriniz için de Google Alerts’ü kullanarak, markanızın değerini görmek için gereken süreyi kısaltabilirsiniz.

Markalar Google Alerts’ü Nasıl Kullanmalıdır?

Kurmak basit olsa da bu süreçte hata yapmanın birçok yolu vardır. Öncelikle, Google’ın sizin için neyi izlemesini istediğinizi ve neyi başarmayı umduğunuzu belirlemeniz gerekir. Hedefleriniz şunları içerebilir:

 • Öncelikle uyarı sistemini ayarlarken, hedeflerinizi aklınızda tutmanız ve bir planınızın olması sizin yanlış bir yöne gitmenize engel olacaktır.
 • Genel ve yaygın kullanılan anahtar kelimelerden kaçınmalısınız. Daha önceden Google Alerts kullanmadıysanız, ne kadar çok uyarı alırsanız o kadar iyi olacağını düşünebilirsiniz. Bu durumda gerçekte bakmanız gereken şeyi bulana kadar çok fazla detayda boğulabilirsiniz. Bu nedenle; sizinle her zaman alakalı olacağını bildiğiniz belirli, kesin anahtar kelimelere bağlı kalmalısınız. Genellikle hoş olmayan belirli anahtar kelimelerin yanı sıra marka adınızı içeren bireysel uyarılarda oluşturabilirsiniz:

google alerts kullanımı

Markanız + nefretMarkanız + en kötüMarkanız + en iyi

şeklinde seçenekler oluşturmanız markanız hakkında çözmeniz gereken sorunları belirlemenize yardımcı olur. Bu sayede, hızlı tepki vermek için markanızla ilgili olumsuz bilgileri izleyebilir ve size özel bildirimler alabilirsiniz. Aynı şekilde markanızın olumlu bilgilerine de Google Alerts sayesinde ulaşabilirsiniz.

 • Anahtar kelimeleri birleştirirken yaratıcı olmalısınız. Örneğin; ”sosyal medya pazarlaması” fikirleri gibi. Uyarınız tam olarak bu kelime öbeğini ve eklediğiniz diğer kelimeleri içeren sonuçları listelemenizi sağlayacaktır.
 • Filtreleri kullanarak, aramalarınızı daraltmanız size bulmak istediklerinizi kolaylıkla bulabileceğiniz daha küçük bir alan sunar.

Google Alerts, doğru kullanımda hedeflerinizi gerçekleştirmek için markanıza büyük katkı yaratacaktır. Özellikle markanız için iyi bir izleme aracı olarak en verimli ve güncel kaynaklara kısa süre içerisinde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Google Alerts, hiçbir maliyeti olmayan, faydalanılması gereken güçlü ve etkili bir araçtır.

Daha detaylı bilgi almak için, sitemizde yer alan formu doldurabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar