FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Sidebar Nedir?

Sidebar Nedir?
Paylaş :

Web sitesine sahip olan kişilerin kullandığı sidebar, internet sitesinin sağ ve sol tarafındaki kenarlara verilen isimdir. Türkçe karşılığı kenar çubuğu olan sidebar, sitedeki alanın başarılı bir şekilde yönetilmesine yardımcı olur. Kenar çubuğu kullanımı pek çok farklı amaç sayesinde gerçekleşebilir. Siteye gelen ziyaretçilere büyük kolaylık sağlayan çubuklar SEO uyumluluğu konusunda da avantaj kazandırır. İnternet sitesinin amacına ve içeriğine bağlı olarak çeşitli stratejiler ile düzenlenebilen kenar çubukları, sitedeki içeriğin düzenlenmesine katkıda bulunur. Düzenli ve pratik bir kullanım sunan sayfa düzeni sayesinde sitenizin internet trafiğini artırma şansı da yakalayabilirsiniz.

 

Sidebar Nedir?

Sidebar nedir sorusunun yanıtı genel olarak sitenin kenarlarındaki çubuklarla sitenin düzenlenmesi şeklinde verilebilir. Kenar çubukları birçok farklı amaç için sayfalarda kullanılır. Sitenin tasarımı ve içerikleri göz önünde bulundurularak sidebarların elementleri belirlenir. Sitenin sağ veya sol kenarında yer alan çubuklar ile dış bağlantılara reklam verilebilir. Böylece sitelerin trafiklerinin yükselmesi sağlanır. Kenar çubukları kullanımında öne çıkan amaçlardan bir diğeri reklamdır. Ürün ve hizmet reklamı sitenin kenarında yer alarak ziyaretçilerin kolayca ulaşmasına yardımcı olur.

Kullanıcıların sitede daha fazla ve verimli vakit geçirmelerine de katkı sağlayan sidebar, sitenizin sosyal medya linkleri için de ideal bir noktadır. Popüler içerik, kategori ve abonelik formu gibi alanlar için de ideal olan kenar çubukları, içeriklere özel olarak düzenlendiği için sayfa düzeninin kalitesini yükseltir. Siz de doğru sidebar kullanımı sayesinde kullanıcılarınıza başarılı bir deneyim sunabilir ve trafiğinizi yükseltebilirsiniz.

 

Sidebar Nasıl Kullanılır?

Sidebar kullanımı web sayfasının ana içeriğinden farklı olarak ikincil içeriklerin kullanıldığı alanlardır. Bu nedenle kenar çubuklarının kullanım amaçları da duruma bağlı olarak farklılık gösterir. Sitenin işleyişinin düzenlenmesine katkı sağlayan ve sitenin farklı bölümlerine de dikkat çekmeye yardımcı olan sidebar kullanımında öne çıkan noktalardan bazıları şu şekildedir:

  • İçerik akışının bir bütün olmasını sağlayarak siteyle alakalı form veya mesajlar için tercih edilebilir.
  • Ana içeriği tamamlayıcı ikincil içeriklerin pratik bir şekilde verilmesini sağlar.
  • Trafiği artırılmak istenen sayfa ve içerikler için idealdir.
  • Link, duyuru, arama kutucukları ve formlar için kullanılabilir.
  • Reklam ve kampanyaların bildirilmesinde büyük kolaylık sağlar.

 

Sidebar Kullanılması Gereken Web Sitesi Türleri

Web sitesinin iyileştirilmesine katkı sağlayan sidebar kullanımı çoğu siteler için oldukça faydalıdır. Bununla birlikte belirli web siteleri için sidebar kullanımının önemi çok daha fazladır. Doğru strateji ve kullanım sayesinde sitenin verimi çok daha yüksek olur. İçerik ağırlıklı internet siteleri için sidebar kullanımı oldukça kritiktir. Haber, blog, dergi ve daha pek çok içerik ağırlıklı sitelerde sidebar kullanımını doğru bir şekilde yapmak kullanıcıların etkileşimini yükseltir ve kolaylaştırır. Kenar çubuğu kullanılması gereken web sitelerinden bir diğeri de online satış siteleridir. Sidebar sayesinde ziyaretçiler istedikleri ürünlere kolayca ulaşır. Bununla birlikte diğer ürünler, kampanyalar, sepet butonu, önceki alışverişler gibi yöntemler de sidebar ile kullanılabilir. CRM Medya’yı ziyaret ederek sidebar kullanımı hakkında aklınıza takılan tüm sorulara kolayca yanıt bulabilirsiniz.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar