FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Favicon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Favicon Nedir? Nasıl Kullanılır?
Paylaş :

SEO; herhangi bir internet sitesinin Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi adına yapılan çalışmalar bütünüdür. Bilhassa strajetik SEO çalışmaları sayesinde hedefe ulaşılır. Bunun yanı sıra, SEO çalışmalarının başarısını etkileyen birden çok husus vardır.

 

Favicon Nedir?

İnternet dünyası ile haşır neşir olan kişilerin karşısına çıkan kavramlardan birisi de favicon! Yine de birçok kişi; favicon nedir sorusuna cevap arıyor. Favicon; internet sitesinin logosunun küçültülmüş versiyonu olarak da tanımlanabilir. Daha çok tüketiciye erişmek ve insanları satın alma davranışına yönlendirmek isteyen markaların internet sitelerinin mutlaka faviconu olmalıdır. Tüketiciler; favicon sayesinde söz konusu logonun hangi markayı temsil ettiğini anlarlar. Bu durum; markanın popülerliği ve ona duyulan güven açısından oldukça önemlidir.

Favicon; internet sayfasının başlığı ve sayfadaki URL kısmının hemen önünde kendisine yer bulur. 16×16 boyutlarına sahiptir. Hem simge hem de bir harf şeklinde tasarlanmasına rastlanabilir. İnternet sitesinin tanınırlığını arttırmak adına tasarlanmıştır. Sitenin ziyaretçi trafiğinin artmasına katkıda bulunur. Ayrıca, marka prestiji ve popülerliği açısından da bir hayli önemlidir. Favicon; markaların internet siteleri için görüntü zenginliği oluşturmasına da yardımcı olur.

 

Favicon Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Favicon boyutlarını özel kılan birtakım detaylar vardır. Her şeyden önce, kare şekline sahip boyutları ile kendisini belli eder. İdeal boyut 16×16 piksel olarak bilinir. Bunun yanı sıra, söz konusu oranın katlarının kullanımı da sorun yaratmaz.

Favicon boyutları; başta 16×16 olmak üzere 32×32, 48×48, 64×64, 128×128 olabilir.

 

Favicon Nasıl Kullanılır?

Favicon kullanmak isteyenlerin her şeyden önce sitelerinin tag’leri arasına <head> ve </head> kodunu yerleştirmeleri gerekli olur. Bunun yanı sıra, aşağıdaki kodun eksiksiz bir şekilde yazılması şarttır.

  • <link rel= “shortcut icon” href=” /favicon.ico” type= “ image/x-icon” />

Favicon; birçok avantaja sahiptir. Her şeyden önce, favicon kullanıldığı takdirde kullanıcıların internet sitesini sık kullanılan sekmesine kaydetmesi söz konusu olur. Bu durum; sitenin adının çok daha hızlı ve kolay bir şekilde bulunmasını mümkün kılar. Bunun yanı sıra, ziyaretçilerin sitenin kısayolunu masaüstüne yerleştirdikleri hallerde kısayol resminde de favicon gözükür. Bu durum; web sitesinin en kısa sürede fark edilmesini sağlar. Favicon kullanıldığı takdirde internet sitesinin markalaşması söz konusu olur. Bu durum; başarıyı ve popülerliği de beraberinde getirir.

 

Favicon’un SEO Açısından Faydaları

İnternet sitesinin daha çok kişi tarafından tanınmasını sağlamak adına SEO çalışmaları gerçekleştirilir. Logo kullanımı; SEO çalışmalarının önemli bir parçası olarak ifade edilebilir. Favicon; en az logo kadar önemlidir. İnternet sitesinin dijital platformlarda kullanıcıların aklında yer edinmesini mümkün kılar. Ayrıca, aranan sitenin hızlı ve kolay bir şekilde bulunmasını sağlar. Web sitesinin görünürlüğü açısından da oldukça önemlidir.

Favicon; doğrudan olmasa da dolaylı olarak SEO’ya katkıda bulunur. Web sitesinin başlığının yanında bir favicon olması; internet kullanıcısının zamandan tasarruf etmesini mümkün kılar. İnternet sitesi; kullanıcı tarafından herhangi bir zorluk çekmeden tanımlanır. Daha çok kişi web sitesine göz atar. Sonuç olarak, favicon; SEO açısından oldukça başarılı bir düzenlemedir. Marka bilinirliği ve güvenilirlik gibi önemli detayların elde edilmesinde favicon’un önemli bir yeri vardır.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya