FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Penguen 4.0 Güncellemesiyle Gelen Yenilikler

Penguen 4.0 Güncellemesiyle Gelen Yenilikler
Paylaş :

Penguen algoritmasının aktif olmasıyla birlikte, bir çok site spam içerik nedeniyle; ya Google sıralamasından kaldırıldı, ya da sıralamalarda çok gerilere çekildi.

Sitelere yapılan Backlink çalışmaların önüne geçebilmek için geliştirilen algoritma, otomatik olarak siteleri analiz yapıp Black Hat SEO çalışmalarını engellemekte. Site içerisinden yapılan Seo çalışmasında sitede bulunan gereksiz anahtar kelime çalışmaları ve alakasız link çıkışlarını cezalandırırken, kaliteli içerik sunan siteleri ise, ödüllendiriyor. Penguen güncellemeleri birçok siteye sorun yaşatsa da kaliteli çalışma yapanlar için değişiklik olmadı. Google kullanıcılarına, en doğru bilgiyi verme amacına sahip olduğundan; Penguen algoritması Penguen 4.0 güncellemesinin detaylarınız sizin için yazdık:

Penguen 4.0 İle Gelen Yenilikler

Kullanıcıların ne aradığını 200’den fazla kritere göre değerlendiren Google Penguen algoritması, sitelerde yer alan anahtar kelimelere ve güncel içeriğe göre değerlendiriyor. Google, 23 Eylül 2016 tarihinde resmi blogu üzerinden Google Penguen 4.0 güncellemesini duyurdu. Bu duyuru ile sıralamalarda anlık değişimlerin yaşayacağının da haberini verdi.

Penguen 4.0 ile gelen önemli yenilikler ise şu şekilde sıralanabilir:

1) Real – Time Sıralama

Güncellemeden önce, güncellemeden güncellemeye sıralamalar da değişiklik oluyor. Bu da Google’un sürekli güncelleme yapmasını gerektiriyordu. Penguen 4.0 güncellemesinden sonra ise, gerçek zamanlı ( real – time ) güncelleneceği gözüküyor. Bu güncelleme sayesinde yapılan Seo çalışmasını anlık takip edilebilecek ve yükselebilmek için uzun süre beklemeye gerek kalmayacak. Bu sayede siteniz için alınacak linkler, anlık olarak değişecek. Bu nedenle sıralamada, garanti kavramı da ortadan kalkacak.

2) Ayrıntılı Algoritma

Penguen 4.0 güncellemesi, diğer güncellemelere göre, daha ayrıntılı bir hale geldi. Sitenin tamamının sıralamalarda gerileyeceğine, spam teşkil eden sayfanın ise, sıralamalardan kaldırılması gündemde. Artık, yeni güncelleme siteleri sayfa bazında değerlendiriyor. Cezalar artık siteye değil; yanlış çalışma yapılmış sayfaya kesilecek.

Penguen 4.0 Güncellemesi için Ne Yapılmalı?

Güncellemeden sonra sitenizde gerileme mi yaşıyorsunuz. Korkmanıza gerek yok, bu durum ceza aldığınız anlamına gelmiyor. Sitenizdeki içerik özgün, güncel, kullanıcı dostu ve doğru backlink çalışması yapıyorsanız güncelleme sizi korkutmasın. Etkilenme devam etmesi durumunda artık eş zamanlı değerlendirileceğinden düzgün yapılan iyileştirmeler ile sitenizi eski konumuna getirebilirsiniz. Sitenizin spam görünmemesi ve aramalarda geriye düşmemek için aşağıdaki yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz:

Zararlı Backlinklerden Kurtulun

Siteniz için yapılan Seo çalışması kapsamında spam sitelerden, değeri düşük sitelerden ve tek kaynaktan aşırı değerde link çıkışı yapılması sitenize zarar verir. Öte yandan, siteniz için zararlı linklerin tespit edilip temizlenmesi gerekir.

Kaliteli Backlink Stratejisi Uygulayın

Sitenize yaptığınız Seo çalışmasında, kaliteli backlink çalışmasının önemi daha çok arttı. Google siteniz için verilen linklerin doğallığına çok önem vermektedir. Backlink alımlarınız toplu bir şekilde, tek tek almanızı tavsiye ederiz. Siteniz için alacağınız linkleri belli bir aralıklarla almaya özen gösterin. Bir makaleden en fazla 3 adet link çıkışı yapın. 3 adet link çıkışından fazla yaptığınızda Google, bunun bir çalışma olduğunu anlayabilir ve sitenizi spama sokabilir. Alacağınız linkler sitenizden değerli olmalı.

Kullanıcıya yönelik, özgün içerikler yayınlayın

Kopya içerikler oluşturmayın. İçeriklerinizde yoğun anahtar kelime kullanımı yapmayın, anahtar kelimeleri ortalama %2 seviyesinde tutmaya özen gösterin. Google kullanıcıların sayfada kalma sürelerini de değerlendirdiği için ziyaretçilerinize aradıklarını bulabilecekleri içerikler sunun.

Web sitenizi güncel tutun

Güncelleme ile Google’un yaptığı açıklamada, Core Kalite güncellemesi de anlık yapılacak. Bu da sitenizin güncel alması gerektiğini gösterir. Sitenizi sürekli takip edip, tarama hatalarını ve olumsuz gelişmeleri de ortadan kaldırmalısınız.

Yukarıdaki çalışmaları Google Webmaster Tools, bağımsız olarak hizmet veren çeşitli SEO araçları ve eklentilerden yararlanarak kendiniz yapabilir ya da, profesyonel olarak hizmet veren CRM MEDYA’dan bu alanda destek alabilirsiniz.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar