FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Google EAT Nedir? SEO İçin Neden Gereklidir?

Google EAT Nedir? SEO İçin Neden Gereklidir?
Paylaş :

İnternette çok sayıda site vardır. Ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen işletmelerin internet sitesine sahip olmaları bir gereklilik değil zorunluluktur. Bunun yanı sıra, internet dünyasında da ciddi bir rekabet vardır. Bilhassa benzer sektörde yer alan işletmeler; internet sitelerini geliştirerek potansiyel tüketiciye ulaşma ve onu satın alma davranışına yönlendirme konusunda bir adım öne geçmek isterler.

SEO; arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanan bir kavramdır. Küçük, orta ve büyük fark etmeksizin her işletme için ayrı bir öneme sahiptir. Marka bilinirliğinin artmasına büyük katkı sağlar. Bunun yanı sıra, işletmeler; internet sitelerine organik olarak ziyaretçi çekerler. Adwords bütçesini azaltan bir seçenektir. Uzun vadeli pazarlama çalışması düşünenlere hitap eder. Bunun yanı sıra, işletmelerin bilhassa stratejik SEO çalışmaları sayesinde kaliteli trafik elde etmesini sağlar.

 

Google EAT Nedir?

Google EAT; E-A-T olarak ifade edilmelidir. Uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik kriterlerinin İngilizce karşılıklarının baş harflerinin kısaltılması olarak bilinir. Söz konusu üç kriter; Google tarafından arama kalitesi değerlendirme yönergeleri kapsamında duyurulmuştur. İnternet sitelerinin genel içerik kalitelerinin belirlenmesinde önemli olan kriterlerdir.

E-A-T; internet sitelerinden elde edilen uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik konularına dair verilerin arama sonuçlarının çok daha verimli hale getirilmesi adına Google tarafından kullanılması olarak tanımlanabilir. Google; E-A-T ile elde edilen veriler sayesinde herhangi bir sitenin güvenilir olup olmadığını anlar. Bunun yanı sıra, alanında uzman ve yetkin bir internet sitesinin varlığı hakkında en kesin bilgi edinilmiş olunur.

 

E-A-T Kriterleri Nelerdir?

EAT kriterleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Uzmanlık: İnternet sitesindeki herhangi bir içeriği yazan kişinin söz konusu konunun uzmanı olması gereklidir. Google; uzmanlık kriterine çok önem verir. Google’ın güvenini kazanmak isteyen internet sitelerinin içeriklerini uzman kişilere hazırlatmaları önemli bir husustur.
  • Güvenilirlik: İnternet sitesinin Google’ın gözünde güvenilir olmasını belirleyen birtakım unsurlar vardır. Bu noktada, bir internet sitesinde muhakkak hakkımızda, künye, gizlilik politikası ve iletişim kısımları yer almalıdır.
  • Yetkinlik: EAT kriterleri arasında önemli bir yer tutar. İnternet sitesine gelen bağlantıların ve aynı zamanda markadan bahseden makalelerin güvenilir kaynaklara ait olması önemli bir husustur. Google; yetkinlik kriterine bakarak söz konusu siteye notunu verir.

 

EAT SEO İçin Neden Gereklidir?

Google; EAT kriterleri ile ilgili olarak birtakım açıklamalar yapmıştır. EAT kavramının herhangi bir internet sitesinin arama sonuçlarını doğrudan etkilemediğini belirtmiştir. Ancak, bu durum; EAT SEO arasında herhangi bir ilişki olmadığı anlamına gelmez. EAT kriterleri; dolaylı yoldan da olsa arama kalitesi değerlendiricilerini etkiler. İnsanların markaya güvenmeleri, sitedeki içerikleri güvenli bir şekilde tüketmeleri, internette marka ile ilgili olumlu yorumlar yapmaları; son derece önemli hususlardır.

Google’ın Arama Kalitesi Değerlendiricileri; herhangi bir internet sitesine olumlu oy verdiği takdirde Google söz konusu değerlendirmeleri arama sonuçlarının belirlenmesinde kullanacaktır. Sonuç olarak, internet sitesi; Google EAT sayesinde uzun vadede ödüllendirilecektir. Hem işletme hem de web sitesi güvenilirlik elde edecektir.

 

Google EAT Yönergelerine Göre Optimizasyon Nasıl Yapılır?

İşletmelerin optimizasyon konusunda birtakım hususlara dikkat etmesi önem taşır.

  • İşletmeye dair profesyonel belgeler yayımlanmalıdır.
  • Hem gerçek hem de kaliteli içerikler sunulmalıdır.
  • İçerikler düzenli olarak yenilenmelidir.
  • Ziyaretçilerden ve müşterilerden siteyle ilgili yorum ve değerlendirmeler alınmalıdır.
  • Markaya ait bir Wikipedia sayfası oluşturulmalıdır.
  • Çerez ve gizlilik politikası, KVKK Bilgilendirme Metni gibi sayfalara sitede kesinlikle yer verilmelidir.
  • Sitede forum olmalıdır. Bu sayede, ziyaretçilerin fikir alışverişi yapabilecekleri bir platform yaratılmış olunur.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar