FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Google Mühendisleri Bildiriyor! Dizine Eklemede Kalite En Önde Gelen Faktördür

Google Mühendisleri Bildiriyor! Dizine Eklemede Kalite En Önde Gelen Faktördür
Paylaş :

Yakın zamanda yayınlanan bir podcast’te yer alan bir tartışmaya göre kaliteli içerik, Google’ın dizine ekleme ve tarama kararlarını etkileyen en önemli faktördür.

  • Kalite, aramadaki her şeyi, özellikle de dizine eklemeyi etkiler.
  • Ancak kaliteli içerik yüksek sıralamaları garanti etmez.
  • Düşük kaliteli içeriğin kaldırılması, Google’ın bir siteye ilişkin algısını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Google’ın Arama İlişkileri ekibinden John Mueller ve Gary Illyes arasında yakın zamanda yapılan bir tartışmaya göre kalite, aramanın neredeyse her yönünü etkileyen kritik bir faktördür.

Son “Kayıt Dışı Arama” podcast’i sırasında ikili, tarama ve dizine eklemeden sıralamaya kadar her şeyde kalitenin rolünü derinlemesine incelendi.

Kaliteli içerik yüksek sıralamayı garanti etmese de Google’ın bir siteyle etkileşimini etkileyebilir.

Ek olarak, konuşmada yaygın SEO mitleri çürütüldü.

İşte son podcast bölümünden öne çıkanlar.

Kalite, Aramanın Her Yönünü Etkiler

Gary Illyes’e göre kalite, tüm arama sistemlerinde site haritalarından sıralamaya kadar her şeyi etkileyen önemli bir faktördür.

Gary Illyes, site haritalarından sıralamaya kadar kalitenin rolünün kapsamını vurgulayarak, “Kalite, Arama sistemlerinin yaptığı hemen hemen her şeyi etkiler” diye açıkladı.

Görüşmede, Google’ın tarama planlayıcısının, tarama için URL’lere öncelik vermek amacıyla kalite sinyallerini kullandığı ortaya çıktı. Google, bir siteden taranacak X URL’si olduğunu biliyorsa, tahmin edilen kalitesine göre sıralı bir liste oluşturmaya çalışır.

Ayrıca, indeksleme kararları söz konusu olduğunda kalitenin de önemli bir faktör olduğunu belirtiyor Illyes:

“En önemlisi kalitedir. Her zaman kalitedir. Ve dışarıdan bakıldığında insanların buna inanmak istemeyeceğini düşünüyorum, ancak kalite, aldığımız indeksleme ve tarama kararlarının çoğunda en büyük itici güçtür.”

Bir web sitesinin kalitesi, yeni siteler için bile tarama sürecini etkileyebilir. Örneğin, site haritaları aracılığıyla yeni bir sayfa keşfedilirse Google, yeni sayfayı tarayıp taramayacağına karar vermek için önceden taranan ana sayfanın kalitesine tekrar bakar.

Sıralamada Kalitenin Rolü

Kalite, Google’ın sayfaları nasıl tarayıp dizine eklediğini etkilese de, her zaman daha yüksek sıralama anlamına gelmez.

Illyes, yüksek kaliteli içeriğe sahip olmanın Google’ın arama sonuçlarında otomatik olarak en üst sıralarda yer almayı garanti etmediğini açıkladı.

Son bölüme dikkat ettiğimizde, sadece yüksek kaliteli içerik yayını ile Google arama motorunda sıralama alınamayacağını görmüş oluyoruz. Burada Google arama motorunun yıllardır uygulamış olduğu sıralama faktörleri devreye girdiği için tek başına kalite içerik yüksek sıralamalar için yeterli olmuyor.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar