FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

En Sık Yapılan 8 Seo Hatası

En Sık Yapılan 8 Seo Hatası
Paylaş :

Neden Seo Önemli?

Seo, google yandex, bing gibi arama motorlarında en üst sıralamaya çıkmanız için oldukça önemlidir. Seo da teknik seo ile başlayarak ilerlemeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Organik gelen trafik her zaman sizin için büyük bir avantajdır. Gerçekleştireceğiniz çözümler web sitenizi belli bir düzene oturtarak hızlı bir yol almanıza yardımcı olacaktır.

1- SEO Yol Haritasının Olmaması

seo insanlar toplanti

SEO projesine başlayacaksanız mutlaka elinizde SEO yol haritası olmak zorundadır. Aylık, 6 aylık ve uzun vadeli planlar yapmanız gerekiyor. İlerleme kaydetmenizde büyük faydası olacaktır.

Elinizdeki yol haritasından adım adım ilerleme kaydederek teknik hatalarınızı, içerik ve diğer seo problemlerini çözebilirsiniz. Aşamalara bölmek seo da size büyük fayda sağlayacaktır.

Google drive, excel ya da farklı ücretli programlar üzerinden hazırlayabilirsiniz.

2- Site Hızına Önem Verilmemesi

yukleniyor mobil

Google 2021 yılında kullanıcı deneyimi için kapsamlı güncelleme yapacağını belirtti. İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız web sitenizin hızlı açılması gerekiyor. Bu sadece sunucunun hızlı olmasına gelmiyor. Core Web Vitals metrikleri, ssl, mobil uyumluluk gibi bir çok kriter bunlara dahil oluyor. 12 Adımda Site Hızlandırma ve Dönüşüm Oranlarını Arttırmak yazımızı okuyarak hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Google pagespeed, gtmetrix.com(link ver) site hızınızı kontrol edebilirsiniz. 2021 güncellemesi için daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

https://developers.google.com/search/blog/2020/11/timing-for-page-experience

3- Yerel Aramaların Dikkate Alınmaması

el kalem laptop

Yerel veya ulusal hangi firma olursanız dikkat etmeniz gereken yerel aramalardır.

Yerel aramalardaki potansiyeli keşfetmeniz gerekiyor. Google arama sonuçları Amerika’da sokak bazında bile farklılık gösteriyor. Yerel aramalar baz alınarak seo da ilerleme kaydettiğiniz de istediğiniz başarıya daha çabuk ilerleme kaydedebilirsiniz.

4- Çoklu Dilli Site Hataları

insan bayrak

Çoklu dilli siteniz varsa mutlaka google’ın çok dil seo yönergelerini ayarlamanız gerekmektedir. Küçük bir madde olarak gözükse de sitenizde büyük bir etki oluşturabilir. Aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/managing-multi-regional-sites?hl=tr

5- Semantik HTML Kullanılmaması

el fare klavye

Eğer siteniz klasik html kullanıyorsa ve karmaşık kod yapısına sahipse arama botlarına daha fazla içeriğiniz hakkında bilgi vermeniz için Semantik HTML5 kullanmanız gerekiyor.

Semantik HTML5 yapısında içeriğiniz hakkında arama botlarına detaylı bilgiler sunabiliyorsunuz. Örneğin menü için

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya