FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?
Paylaş :

İnternet dünyasında yeni girişimler ortaya atmak ilk etapta oldukça kolaydır. Ancak başlangıçta ortaya koyduğunuz hedeflere ulaşamadığınızda ve yeterince ziyaretçi sayısı elde edemediğinizde girişiminiz hakkındaki olumlu düşünceleriniz kaybolabilir. Bu durumu açıklayan kavrama ise growth Hacking adı verilir.

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, henüz başlangıç aşamasında bulunan ve düşük bütçeyle kısa zamanda büyümeyi amaçlayan Startupların yalnızca büyümeye odaklı stratejilerinin bütününü kapsayan bir kavramdır. GrowthHackers’ın kurucu ve CEO’su Sean Ellis’in ortaya arttığı Bu kavram 2010 yılında doğmuştur. Bu faaliyeti yürüten kişilere ise Growth Hacker adı verilir. Genel olarak online pazarlama faaliyetleri yürüten bu kişiler işlerine yarayan bütün yöntemleri denerler. Başta SEO çalışmaları olmak üzere sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, mobil pazarlama, e-mail pazarlaması ve Google Analytics gibi yöntemlerden sıklıkla yararlanırlar. Bunlar, aynı zamanda mevcut büyük oluşumlar tarafından da kullanılan etkili yöntemlerdir.

Growth Hacking Nasıl Yapılır?

Growth Hacking yaparken kullanılan yöntemleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Acquisition (Potansiyel Kullanıcıları Çekmek)

Growth Hacking yaparken atmanız gereken ilk adım ürününüzü veya projenizi duyurmaktır. Potansiyel kullanıcıları tespit etmek için ürünü kullanabilecek kişilere ulaşmanız gerekir. Bu kişilerin isteklerini göz önünde bulundurarak ürününüzü tanıtmalısınız. Ayrıca, hangi yollardan daha çok kişi ziyaretçiye ulaşabildiğinizi tespit etmelisiniz. Daha sonra, reklam verirken bu yolları göz önünde bulundurmanız oldukça önemli avantajlar elde etmenizi sağlar. Böylece bütçe ve zaman açısından önemli bir tasarruf sağlamış olursunuz.

Activation (Kullanıcıları Aktifleştirme)

Kullanıcıları Web sitenizi ziyaret etmeye ikna ettikten sonra onları sitenizde tutmak için çeşitli yolları denemeniz gerekir. Web sitenizdeki hedef kitleyi aktifleştirmeniz gerekir. Kullanıcılara Web sitenizde yapılacak faaliyetler sunulabilir veya video izletebilirsiniz. Ayrıca site içi linklemeler, güncel yazı ve görsellerle de Web sitenizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Retention (Kullanıcıları Elde Tutma)

Kullanıcıların Web sitenizi beğenmesine ilave olarak tekrar Web sitenize geri gelmelerini sağlamanız gerekir. Bu amaçla Web sitenizi ziyaret edenlerin e-postalarını alarak onlara bilgilendirici mailler göndermeli ve Web sitenizi unutmalarını engellemelisiniz. Sosyal medya platformlarının ziyaretçilerinizi bildirdiği mailleri buna örnek olarak göstermek mümkündür.

Referral (Referanslar Aracılığı İle Kullanıcı Kazanma) 

Şirketinizi referans gösteren kullanıcı sayısı arttıkça size duyulan güven artar. Bu nedenle kullanıcıların Web sitenizi önermesini sağlamanız çok önemlidir. Örneğin, kullanıcılara Web sitenizi tavsiye ettiklerinde elde edecekleri bazı kampanyalar sunabilirsiniz. Böylece, Web sitenizin tavsiye edilme ve tanınma oranı artar.

Revenue (Kullanıcılardan Gelir Sağlama)

Tüm girişimlerin asıl amacı yapılan çalışmaların kazanca dönüştürülmesidir. Fakat, bir girişimin yalnızca kazanç odaklı kurulması büyüme hızını yavaşlatır. Ayrıca, sonuçta ortaya çıkacak bu duruma odaklanmak yanlıştır. Growth Hacking kavramına göre Web sitesi trafiği arttırmak ve ziyaretçilerin kalıcı olmasını sağlamak çok daha önemlidir.

Böylece kullanıcıları potansiyel bir mutlu müşteri olarak görmek daha kolaydır.

growth hacking nasıl çalışır

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

Growth Hacking kavramının çalışması aşağıdaki 3 yönteme bağlıdır:


1-Verilerin Analiz Edilmesi 

Kullanıcılar ile ilgili analizler yapmak Web sitenizin büyümesi açısından çok önemlidir. Growth Hackerların bunu gerçekleştirmek için Google Analytics, Kissmetrics, Mixpanel ve Hotjar gibi araçlar hakkında yeterli bilgiye sahiptir. 

2- Teknik Bilgilerin Yorumlanması

Web Sitenizin büyüme sürecinde fikirler hızlı bir şekilde test edilir. Daha sonra başarısız fikirler analiz edilerek hatalar giderilir, başarılı olan fikirlerin uygulamasına ise devam edilir. Bu süreçte Growth Hackerlar yüksek bir teknik bilgiye sahip olmalıdır.

3- Üretken Düşünebilme

Growth Hackerların başarısındaki en önemli etken problemlere sıra dışı çözümler bulabilmeleridir. Bunu sağlamanın yolu ise üretken düşünebilme kabiliyetine sahip olmaktır.

Growth Hacking, dijital dünyada üzerinde durmanız gereken etkili bir kavramdır. Böylece, ayakta durmanız ve yeni girişimler başlatmanız daha kolay olur. Growth Hacking çalışmaları için ihtiyaç duyduğunuz tüm desteğe CRM Medya aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya