FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Doğru Alan Adı Seçmeniz için İpuçları

Doğru Alan Adı Seçmeniz için İpuçları
Paylaş :

Alan adı (domain) web sitenizin internet üzerindeki adresi ve adını temsil eder. Bu ad olmadan sitenize giriş yapmak, sadece size ait bir ip adresiniz yoksa mümkün değildir. Aynı zamanda bu alan adınız üzerinden kurumsal maillerinizi de kullanabileceğinizden, bu ismi seçerken firmanız ve sektörünüzle uyumlu bir isim seçmelisiniz.

Şimdi gelelim alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylara

Alan adlarının bir çok farklı uzantısı bulunmaktadır ve her biri ayrı ayrı değerlendirilir. Örnekleyecek olursak; benimsitem.com bir domain adıdır. benimsitem. sabit kalacak şekilde com, net, org, com.tr, org.tr, net.tr, info, info.tr, web.tr ve daha birçok uzantı bulunmaktadır.

 

Öncelikle bir ayrım yapmamız gerekirse her ülkeyi temsil eden bir uzantı bulunmaktadır. Türkiye’de kullanılan uzantı tr uzantıdır. tr uzantılı domainlerin bazılarında alım yapmak için belge talep edilmektedir. Trabis’in devreye girmesi ile belge kısmı devreden çıkarılmış oldu.

 

Firmanız adına bir site yaptıracaksınız ve bir alan adı almanız gerekiyor. Bu konuda öncelikle com/com.tr hangisini istediğinize karar vermelisiniz. com uzantıların tüm dünyada daha global olarak kullanıldığını da özellikle belirtelim. Diyelim ki, com.tr uzantılı bir alan adı almak istiyorsunuz. O zaman almak istediğiniz ismin ticaret sicil gazetenizde firma unvanınızda geçiyor olması gerekiyor. Eğer geçmiyorsa almak istediğiniz bu isme marka tescili yaptırmanız gerekiyor. Tr uzantılı alan adlarının çoğunda bu şekilde bir prosedür var.

 

tr uzantısı olmayan alan adlarını -com, net, org vb. tescil etmek için belge şartı aranmıyor. Almak istediğiniz alan adı eğer kullanımda değil ise, yani bir başkası tarafından daha önce alınmadı ise satın alabilirsiniz.

 

Alan adınızın uzantısı ne olursa olsun, ön kısmına özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer bir şirket için alıyorsanız firma unvanınızın geçmesine dikkat etmelisiniz. Yaptığınız iş tek kelime ile izah edilebiliyorsa eğer, firma ünvanlıyla birlikte de kullanabilirsiniz.

 

Bir e-ticaret ve satış sitesi gibi bir oluşum içerisindeyseniz, markanız ya da sattığınız ürünlerin kapsamını belirten bir alan adı olabilir.

 

Bütün bunları değerlendirirken alan adınızın akılda kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Söylenmesi ve yazımı karışık, yanlış anlaşılmaya sebep olacak alan adlarını kullanmamalısınız.

 

Bir de şöyle doğru bilinen bir yanlış var: arama motoru için alan adınızda ne kadar çok kelime geçerse o kadar iyi; ya da arama kelimeniz alan adınızda geçiyorsa muhakkak ilk sırada yer alırsınız. Elbette ki alan adının tek başına böyle bir şey sağlaması mümkün değil. Alan adınızın içeriğindeki kelimeler tek başına bir seo katkısı sağlamaz. Seo için önemli pek çok kriter vardır, doğru alan adı seçimi de bunlara katkı sağlayacak seçimlerden yalnızca bir tanesidir.

 

Yine markanız için alan adı seçerken almak istediğiniz alan adının diğer uzantılarını da kontrol etmelisiniz. Bütün uzantıları satın almak gibi bir gereklilik yok elbette; ancak almak istediğiniz ismin com uzantısında bilindik bir başka site olduğunu düşünün. net uzantısını da siz aldığınızda kendiniz için olumsuz durumlara sebep olabilirsiniz. İki marka arasında bir bağlantı olduğu düşünülebilir ve bu da karmaşaya yol açar.

Özgün Olmasına Özen Gösterin

Diyelim ki bir e-ticaret sitesi açıyorsunuz, bilindik büyük markaların alan adlarına eklentiler yaparak bir alan adı seçmeniz de yine size olumlu katkılar sağlamayacaktır. Aksine müşteri güvenini zedeleyecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Tamamen kendinize ve ürünlerinize özgü bir alan adı seçmek inanın zor değil; ancak elbette emek gerektiriyor.

Alan Adınızın Takibi

com, net, org uzantılı alan adlarınızı ilk alımınız sırasında 1 yıl ya da 9 yıllık olarak alabilirsiniz. Öncelikle bitiş tarihinin uzak olması yine Google gözünde olumlu bir kriterdir. Tek başına yeterli değildir; ancak SEO çalışmalarınıza katkı sağlamaktadır. O yüzden alan adınıza bağlı sitenizi açtıktan sonra en azından 5 yıllık bir süreç olarak alan adınızın kullanımını uzatabilirsiniz. Sonrasında da alan adınızın bitiş tarihini takip etmelisiniz. Eğer yıllık yenileme zamanını kaçırır ve üzerine bir süre unutursanız, o alan adını askı süresi boyunca yeniden alamazsınız tekrar boşa düşmesini bekleyecek vaktiniz de tabii ki olmayacağından alan adınızı değiştirmek durumunda kalırsınız.

Güvenilir Bir Kaynaktan Alın

Pek çok site alan adı tescil ve transferi için kampanyalar yapar. Demek değil ki kampanya yapan siteler kötüdür; ancak alan adınızı taşımadan ya da ilk alımınızdan önce site hakkında kısa bir fikir sahibi olun.

Tabii ki en önemli konu, alan adınızın site içeriğinizi anlatabilir olması. Bahsettiğimiz gibi, karmaşık, söylenmesi ve yazılışı zor isimler tercih etmeyin. Marka adınız ve ürün portföyünüzü kısaca birleştirdiğiniz bir alan adı seçmeye çalışın.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar