FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri
Paylaş :

E-Ticaret siteleri için SEO önerileri konusunda detaylı bilgiler edinebileceğiniz bu yazımızda, sizler de sahip olduğunuz e-ticaret sitelerini rakiplerinize göre daha fazla öne çıkarabilir ve hedef kitlenize ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz. SEO, web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü ve tıklama sayısını artırmak için yapılan işlemlerdir. Doğru ve etkili bir SEO çalışması ile web sitelerini, arama motorları sonuçlarında üst sıralara taşımak ve kısa sürede istenen sonuçlara ulaşmak mümkündür. Peki, SEO çalışmaları içerisinde yapılması gereken işlemler nelerdir? daha yakından bakalım.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Teknikleri

Google ve diğer arama motorlarında web sitenizin daha üst sıralarda görüntülenmesi için çeşitli SEO çalışmaları yapmanız sizlerin yararına olur. Çünkü bir web sitesinin ziyaretçi sayısını artırmak ve ürün ya da hizmetlerini hedef kitlesine ulaştırmak için arama motorundaki sıralaması oldukça önemli bir konumda yer alır. Bir ürün ya da hizmet arayan kullanıcılar, genelde arama motorlarının ilk sayfasında çıkan sonuçlar üzerinden aradıklarına ulaşmaya çalışır. Bu yüzden SEO çalışmaları ile öncelikli hedef arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almak olmalıdır. E-Ticaret siteleri için de aynı durum söz konusudur. Ürün ya da hizmet sunan bu sitelerin daha fazla satış yapmaları için arama motoru sonuçlarında ilk sayfada yer almaları önem arz eder. Peki, e-ticaret sitelerinde yapılması gereken SEO çalışmaları nelerdir? bunlara bir göz atalım.

1- Anahtar kelimelerde uzun kuyruk kullanın

SEO çalışmalarının vazgeçilmezlerinden biri olan anahtar kelimeler, web sitesi görünürlüğünü artırma konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle en uygun ve doğru kelimeleri bulmak için çeşitli anahtar kelime planlayıcı gibi araçlardan yararlanmak doğru olur. Özellikle rakip siteler tarafından henüz keşfedilmemiş olan niş kelimeleri kullanmak avantajlı bir konumda geçmenizde sizlere yardımcı olur.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak örneğin; “ayakkabı” kısa kuyruk bir kelimedir. Ancak “en ucuz deri ayakkabı” uzun kuyruk bir kelime olarak karşımıza çıkar. Google’da bir arama yaptığınızda sayfanın en altında ilgili arama önerileri sunmaktadır. Uzun kuyruk kelimeleri bulmak için bu kısmı veya Ahrefs, Semrush gibi çeşitli anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz. 

Burada önemli nokta size satış getirecek kelimeleri belirlemenizdir.

google arama onerileri

2- Web sitenizdeki ürün tanımlarını detaylı bir şekilde açıklayın

e ticaret seo urun aciklamasi

E-ticaret sitelerinde her ürün için detaylı bir ürün açıklaması yazmak sizleri avantajlı bir konuma getirir. Günümüzde pek çok e-ticaret sitesi ürün açıklamalarında gerekli bilgilere yer vermez. Bu nedenle ilgili ürünü satın almak isteyen kullanıcılar, o ürün hakkında gerekli bilgilere ulaşamadığı için satın almaktan vazgeçer ve farklı bir sitede ürün açıklamalarını okuyarak alım yapmayı tercih eder.

E-ticaret sitelerinin bir çoğu XML mantığını kullanarak siteleri oluşturur. Bu noktada yaptıkları en büyük hata ürün açıklamalarını olduğu bırakmaktadır. Ürünleri XML’de çektiğiniz gibi bırakmayınız. Her ürün açıklamasını özgünleştiriniz. Aksi takdirde kopya problemi nedeniyle sayfalarınız indexleme sorunu yaşayabilir.

 

3- Tekrarlayan içeriklerden uzak durun

İçeriklerinizde tekrar sizleri dezavantajlı bir konuma getirir. Özellikle Google Panda algoritma güncellemesi sonrasında daha sık taranmaya başlanan siteler, tarama sonrasında daha düşük puanlar alarak arama sonuçlarında geri plana düşer.

Bir önceki maddede bahsettiğim gibi ürün açıklamalarını özgünleştirin. Ayrıca kategori yazıları ve blog yazılarınız içinde mutlaka özgün ve kullanıcıyı memnun eden içerikler oluşturmalısınız. İçerik oluşturma süreci zordur fakat oluşturduğunuz içeriklerden satış geldiğinizi gördüğünüzde içeriklerin ne kadar değerli olduğunuz fark edersiniz.

İçerik oluşturma sürecinizle ilgili yardımcı olacak bir kaynağımız var: https://www.crmmedya.com/seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir/

e ticaret kopya icerik

4- Canonical URL kullanmaya özen gösterin

e ticaret canonical

Canonical URL, standart olarak bilinen URL yapısıdır. Bu URL yapısı ile Google ya da diğer arama motorları, içerikleri kopya olarak tanımlamaz ve böylece kopya içerik üretmemiş olursunuz.

Bazı E-ticaret alt yapılarında bir ürüne birden fazla url’den ulaşım sağlanabilir.

Örneğin;

.com/pantolon/siyah-denim-pantolon

.com/urun/siyah denim pantolon

Bu tip bir senaryoda bir sayfaya canonical etiketi ile sayfa işaretlemesini yapmanız gerekmektedir.

5- Görseller için ALT etiketini kullanmaya çalışın

Ürün ya da hizmetleriniz için web sitenize eklediğiniz görsellerde alt metin etiketi kullanmaya özen gösterin. Çünkü görsellere eklenen alt metin etiketleri robotlar tarafından daha kolay bir şekilde algılanır ve görsel ile ilgili bilgi veren bir metin ile karşılaşılması halinde daha fazla ön plana çıkmak mümkün olur.

Görseller e-ticaret sitelerin trafik sağlayabileceklerin alanlardan biridir. Kullanıcılar Google Görseller kullanarak sitenize gelebilir. Buradan gelecek trafiği, rakiplerinize vermek istemiyorsanız. Ürün isimleriniz ve alt etiketi doğru oluşturmalısınız.

resim alt etiketleri

6- Web sitenizin responsive olmasına önem verin

E-ticaret sitelerinin responsive özellikte olmaları ziyaretçilerin her platformda web sitenize ulaşmasını ve dilediği gibi bir alışveriş yapmasını sağlar. Google, son yıllarda mobil optimizasyona çok daha fazla önem verdiğini yayınladığı güncellemeler içerisinde açıklamıştır. Bu nedenle web sitelerinin sadece masaüstünde değil, mobil platformlarda da kullanışlı bir yapıya sahip olması önem arz eder.

7- Site hızını artırın

eticaret seo site hizi

Google arama motorunun önem verdiği özelliklerden biri de site hızıdır. Çünkü arama sonuçlarının sıralanmasında site hızı da bir kriter olarak görülür. Bu site açılışı başta olmak üzere sayfalar arası geçişlerin ideal hızlarda olması gerekir.

Site hızı tüm site sahipleri için bir sorun haline gelmiş durumdadır. Google’ın en önem verdiği sıralama kriterlerinde biridir. 2021 Mayıs ayında Google’ın yapacağı kullanıcı deneyimi güncellemesi ile daha önemli hale gelecektir. Sitenizin güncellemeye hazır hale getirmeye şimdiden başlamalısınız.

8- İç ağı kuvvetlendirin

E-ticaret siteniz içerisindeki ağı kuvvetli tutmaya özen gösterin. Örnek olarak çok fazla popüler olan bir ürün ya da hizmetiniz için blog yazıları yayınlayın. Blog yazısı içerisinde ürün bağlantılarını verin ve bu şekilde web sitenizi organik trafiğine de katkı sağlayın.

Blog yazılarınızdan ürünlerinize giden bağlantılar oluşturduğunuzda hem sitenizde sayfalar arası backlink paylaşımız hem de ürün ve kategori sayfalarına vereceğiniz linklerle blogtan sağladığınız trafiğini satışa dönüştürebilirsiniz.

 

E-Ticaret sitenizin SEO işlemlerini yaptıracağız satışlarınızı arttıracak profesyonel bir SEO ajansı arıyorsanız, bizimle iletişime geçin. https://www.crmmedya.com/seo/

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya