FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Canonical URL Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Nedir, Nasıl Kullanılır?
Paylaş :

Canonical URL en kısa tanımıyla, farklı internet sitelerinin sizin sitenize endekslenmesini, kopya veya spam site oluşmasını önlemeye yönelik bir çalışmadır. İnternet sitenizin adresinin farklı formlarda tanımlayarak etiketle sitenize yönlendirmesidir. Bu yöntem aynı zamanda kopya içerik, spam gibi nedenlerle Google ceza vermesini engelleme aracıdır.

Örnek vermek gerekirse;

https://www.örnek.com/

https://www.örnek.com/index.html

https://örnek.com/

https://örnek.com/index.html

 

Belirtilen linklerin tamamı aynı sayfaya atıfta bulunmaktadır. Aynı zamanda Google tarafından yinelenen kopya bir içerik olarak görülecektir. Bunun sonucu olarak da, Google arama sonuçlarında internet sitenizin sıra kaybetmesi gibi cezalarla karşılaşmasına sebep olacaktır.

Canonical etiketi kullanılırsa, Google URL’leri taradığı zaman Canonical olarak tanımlanan URL listelenecektir. Bunun açıklaması, yukarıda örnekte verildiği gibi, 4 link tanımlanıp bunlardan bir tanesine Canonical etiketi tanımlanırsa, Google arama motorunda diğer 3 linkten biri taransa bile “Canonical” etiketli olan link indexlenecektir. Bu durumda da spam veya kopya link kategorisine girmeyecektir.

 

Canonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

Canonical Nasıl Kullanılır

İnternet sitemizin adresleri arasından ana link olarak seçilmeyen diğer tüm seçeneklerin meta taglerinin arasına “Rel=”canonical” etiketi yerleştirilir. Bu Google arama motoruna içeriklerin aynı olduğunu bildirmemiz anlamına gelmektedir.

Ayrıca internet sitesi WordPress sistemi tarafından yapılmış ise, WordPress sistemine “Yoast SEO” eklentisini yüklediğimizde SEO ayarları sırasında Canonical URL oluşturulup bildirilebilir.

Canonical URL;

  • İnternet sitenizde aynı içerikli farklı linkler bulunuyorsa;
  • Aynı içeriklere farklı etiket veya kategorilerden ulaşılması durumunda;
  • “http” ve “https” içerikli aynı linkler bulunuyorsa;
  • İnternet sitesinin “www” ile başlayan ve başlamayan adresleri bulunuyorsa;
  • İnternet sitenizin Mobil arayüzü farklı link ve subdomain ile açılıyorsa kullanılmalıdır.

 

Canonical URL’nin Kullanılması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Bir Canonical etiketi kullanıldığı durumlarda, çoklu Canonical etiketi kullanılmamalıdır.
  • “Canonical URL” etiketini kod sayfasında iki “head” etiketinin arasında kullanmalıyız. Çünkü Google botları “head” etiketlerinin dışında yer alacak meta etiketlerini bulamazlar.
  • Canonical etiketlemesinde indexlenmesine izin verilmeyen linklerin site haritasında olmamasına dikkat etmeliyiz. Böyle bir durum yaşandığında Google tarama botları hata verecektir.
  • Canonical etiketinin kullanılmasında en çok karşılaşılan hata adresin tam olarak yazmamış olmaktır.

Farklı SEO bilgileri edinmek isterseniz SEO Bloğu sayfamızı ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçerek internet sitelerinizin arama motorları için optimize edilmesini sağlayabilirsiniz!

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya