FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?
Paylaş :

İnternetin her geçen gün daha da etkin hale geldiği bu dönemde internet kullanıcılarının merakları, yönelimleri ve talepleri büyük önem taşır. Bu eğilimler, özellikle internet sitesi sahipleri ya da e-ticaret hizmeti sunan kişiler için oldukça önemlidir zira kullanıcıların beklentileri ve talepleri iyi analiz edilirse dijital ortamda başarılı bir hizmet sunmak ve gelir elde etmek de kolaylaşır. Televizyonlarda, basılı yayıncılıkta, yeme-içme alışkanlıklarında, modada ve birçok tüketim alanında büyük bir önem arz eden “Trend” kelimesi, dijital ortamda da tüketim alışkanlıklarını ya da tüketici taleplerini ifade eden bir kavram niteliği taşır. Bu anlamda internet alemindeki trendlerin iyi bir şekilde analiz edilmesi adına Google Trends gibi uygulamaların önemi de bir hayli arttı.

google trends nedir

Google Trends Nedir?

Google Trends, dünyanın en popüler arama motoru olan Google üzerindeki arama istatistiklerinden yola çıkarak veriler sunan ve belirtilen kelimelerin belirli zaman aralıklarında ya da lokasyonlarda ne derece popüler olduğunu gösteren ücretsiz bir servistir. Bu servis ile yalnızca belirli kelimeleri analiz etmeyip dilerseniz farklı kelime ya da kelime gruplarını birbiriyle kıyaslayabilir, belirli dönemlere ya da konumlara ait en popüler kelimeleri görebilir ve internette sunduğunuz hizmeti daha verimli bir hale getirmek için Google Trends’in sunduğu derin analizlerden yararlanabilirsiniz.

Google Trends, analiz ettiği verileri elde ettiği aşamada arama sorgularını ve internette yayınlanan haberlerin popülaritesini eşleştirerek çalışır. Böylelikle trend listesi, hem arama motorlarında yoğunlukla aratılmış hem de hakkında yayınlanan içeriklere yoğun ilgi gösterilmiş konulardan oluşur.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends, belirli bir tarih aralığı ya da belirli bir lokasyon (ülke ya da şehir) belirlenerek bu kriterler dahilinde ortaya çıkan trend analizlerini sunar. Bu hizmeti kullanmak için Google Trends sayfasını ziyaret edebilir ve dilediğiniz şekilde araştırma yapabilirsiniz. Ana sayfada siteye giriş yaptığınız döneme özel belli trendler ve karşılaştırmalar karşınıza çıkar. Eğer farklı bir kelime/kelime grubu ya da dönemle ilgili araştırma yapmak isterseniz de arama çubuğuna istediğiniz kelime grubunu yazarak trend analizi gerçekleştirebilirsiniz. Arama çubuğunun sağ üst kısmında yer alan sekmede ise araştırma yapacağınız ülkeyi seçebilir; sonuçları görüntüledikten sonra ise o ülkedeki illere göre sıralanan sonuçları inceleyebilirsiniz.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Herkesin kolaylıkla ulaşabildiği ve herhangi bir ücret ödemeden kullanabildiği bu hizmet, dünyanın en çok kullanılan arama motorunu referans aldığı için güvenilirlik ve tutarlılık açısından da son derece verimli analizler sunar. İnternette faaliyet gösteren kişi ya da kuruluşlar, Google Trends’in gelişmiş araçlarını kullanarak popüler haberleri ve gündemi etkileyen gelişmeleri takip edebilirler. Bu anlamda Trends, içerik üreticileri için kendi web sitelerinin trafiğini artırma konusunda bir hayli fonksiyoneldir. İnternet sitelerinin ziyaretçi sayısının artması, site sahibinin pasif gelir elde etmesini sağladığı için son derece önemlidir.

google trends faydaları nedir

Google Trends Faydaları Nelerdir?

Google Trends’in özellikle ticari amaç taşıyan internet sitelerinin sahipleri için çok sayıda faydası var. Eğer reklam geliri elde eden ya da e-ticaret hizmeti sunan bir internet sitesi sahibiyseniz, markanızın popülerliğini Google Trends üzerinden kontrol edebilir ve markanızın sunduğu hizmetlerle ilgili anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri içeriklerinize yerleştirmek, sitenizin trafiğini olumlu ölçüde etkiler.

Ayrıca sizinle aynı hizmeti sunan bir başka marka ya da internet sitesi ile kendi sitenizi kıyaslamak ve hangi alanlarda ön planda ya da geri planda olduğunuzu görüntülemek de Google Trends sayesinde bir hayli kolaylaşır. Bununla birlikte lokasyona göre trendleri inceleyerek pazar araştırması yapabilir ve sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin hangi ülkelerde ya da şehirlerde ilgi gördüğünü öğrenebilirsiniz.

CRM Medya olarak sunduğumuz dijital hizmetlerle web sitenizin SEO kriterlerine uyumunu ve Google Trends’teki konumunu üst seviyelere taşımasına yardımcı oluyoruz. Siz de internet sitenizi daha kazançlı bir hale getirmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya