FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur

SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur
Paylaş :

Trafiğinizi nasıl artıracağınızı, daha fazla satış ve gelir yaratabilecek anahtar kelimeler için daha üst sıralamaları nasıl elde edeceğinizi öğrenmek ister misiniz? O zaman SEO Uzmanı olmak için her şeyi öğrenmelisiniz.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanı, web sitelerini Google, Bing, Yandex gibi çeşitli arama motorlarında web sitelerini üst sıralara taşımak için gerekli çalışmalar gerçekleştirir. Web sitelerini üst sıralara taşımak için kullanıcı deneyimini en uygun hala getirmeye çalışırlar. Arama motorları sıralamalarında web sitelerini üst sıralara getirebilmek için çeşitli analizler, uygulamalar, takipler ve raporlamalar yapabilen kişidir.

Kısaca: Bir SEO uzmanı, Arama motorlarının nasıl çalıştığını ve bir web sitesinin sıralamasını artırmak için teknikleri nasıl uygulanacağını bilen birisidir.

seo uzmani nedir nasil olunur

SEO Uzmanı Olmanın Avantajları

Sıralamanızı ve trafiğinizi artırabilirsiniz; Bu, neden birisinin arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olmayı hedeflemesi gerektiğinin en açık nedenidir.

Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edebileceğinizi biliyorsanız, çevrimiçi para kazanmak veya başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için sıralamalardaki ve arama motoru trafiğindeki artıştan yararlanabilirsiniz .

Maliyetleri düşürün; Bir girişimci veya blog yazarıysanız, bir SEO danışmanı kiralamak yerine, kendiniz SEO yapabiliyorsanız çok daha fazla para kazanabilirsiniz .

SEO üzerinde çalışmak için kimi işe alacağınıza karar vermenizi sağlar. – SEO’yu biliyorsanız, seo üzerinde çalışmak için hangi danışman veya şirketin işe alınacağına karar vermek çok daha kolaydır.

SEO paketlerinin neler içerdiğini anlayabilecek ve web sitenizin daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olup olamayacağını değerlendirebilecek bilgiye sahip olacaksınız.

Pazarlama yöneticileri için şiddetle tavsiye edilir – bir pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorsanız, seo konusunda iyi bir bilgiye sahip olmanız, kuruluşunuzdaki diğer pazarlama yöneticileri veya iş arkadaşlarına göre size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir işletme SEO olmadan çevrimiçi hayatta kalamaz, artık isteğe bağlı değildir. SEO düşünülerek oluşturulmayan web sitelerinin, son derece rekabetçi çevrimiçi dünyada hayatta kalabilmelerinin imkânı yok. SEO bilmek ve nasıl doğru kullanılacağını bilmek, web sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratabilir.

SEO Uzmanı Olmak İçin 10 Adım

1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlama

SEO hakkında düşünmeye başlamadan önce, atmanız gereken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmek.

Birçok insan için bu, zaten bildiği (veya bildiğini sandığı gibi) bir şey olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve daha sonra en karmaşık teorilere kadar yolunuzu bulmak her zaman iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, diğer arama motorlarının çalışma biçimine benzeyen Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır .

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama Nasıl Çalışır?

 

Adım 2: Temel Arama Motoru Pazarlaması Kavramlarını tanıyın

seo uzmanı nedir

İşe başlamadan önce, arama motoru pazarlamasını ve dijital pazarlamayı oluşturan tüm farklı disiplinler hakkında genel bir fikre sahip olmalısınız.

İnternetteki varlığınızı güçlendirmek için SEO’dan ne bekleyeceğinizi ve SEO ile birlikte kullanabileceğiniz diğer araçların ne olduğunu açık bir şekilde bilmelisiniz.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

SEO ve SEM arasındaki fark

Küçük işletme sahipleri için İnternet pazarlama ipuçları

 

Adım 3: SEO’nun gerçek anlamını anlama

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılar ile ilgili değil, bundan çok daha fazlası. SEO’nun asıl görevi, kullanıcılara harika bir deneyim sunmak ve onlara tam olarak ne istediklerini vermektir.

Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği elde etmekle ilgili değil, aynı zamanda bu trafiği tekrarlayan ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürmekle ilgili olmalıdır.

SEO bir takım alt bileşenlere sahiptir, en önemlileri:

seo uzmanı nasıl olunur

Teknik – Tarama ve indeksleme

Sayfa İçi – Sayfa optimizasyonu

Site Dışı – Web sitesi tanıtımı

İçerik – İçeriği optimize etme

 

Adım 4: Doğru Eğitimi Seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyi fark edeceksiniz: İnternette seo hakkında çok fazla bilgi var ve öğrenecek çok şey var ve bu da sonunda bir karmaşaya neden oluyor.

Herhangi bir yardım almadan bunu kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, okunacak ve denenecek şeyler için bitmeyen bir liste karşınıza çıkabilir.

Günümüzde SEO’yu hızlı bir şekilde öğrenmek isteyen insanlar, çok fazla kaynağı takip etmekte ve yine bu konuyla alakalı kurslara başvurmaktalar.

SEO öğrenmek için kullanabileceğiniz kaynaklar:

Google Dijital Atölye – Google, Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan yeni bir kurs seti oluşturdu. SEO’nun ince ayrıntılarına girmiyorlar, ancak çevrimiçi pazarlamaya aşina olmak istiyorsanız harika bir kaynakla karşı karşıyasınız.

Moz SEO Kursu – Moz kendi araçları için ünlü bir şirkettir ancak aynı zamanda SEO temellerini kapsayan bir kurs oluşturdular. Bu kurs yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç olacaktır.

SEO Rehberi – Bu da Google’dan başka bir rehber. SEO’yu Google’ın bakış açısından ele alıyor. Bu, aslında SEO için neyin işe yaradığını değil, Google’ın seo hakkında bilgi edinmek istediğini öğrendiğiniz anlamına gelir.

 

Adım 5: Değişikliklerden haberdar olun

SEO sabit bir dijital pazarlama kanalı değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her zaman değişir. Yalnızca Google, yıllık sıralama algoritmalarında 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi seo uzmanlarının bu değişiklikleri bilmesi ve SEO kampanyalarını buna göre ayarlaması gerekir.

Bilgi sahibi olmanın en iyi yolu, devam etmekte olan seo değişiklikleri gerçekleştiğinde ve bu konuda bir şeyler yapmak ve değişiklikler için çok geç kalmamaktır.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Seround Table – Tüm SEO uzmanları bu web sitesini takip etmelidir. SEO sektöründe olan her şey hakkında günlük haberler içeren bu sayfa benim için endüstrimizdeki en değerli ve faydalı haber sitesidir.

Search Engine Land – SEO endüstrisindeki en eski web sitelerinden biri. Daha önce Danny Sullivan’a aitti, şimdi Google’da çalışıyor.

Google Blog – Google kısa bir süre önce Google ürünleriyle ilgili haberleri paylaşmak için bir blog oluşturdu. Bazen Google aramasıyla ilgili haberleri de paylaşıyorlar.

Google arama blogu – Google’ın Arama’ya adanmış bir blogu.

Google Webmaster Blog – resmi Google webmaster blog. Aramadaki son değişikliklerle ilgili haberleri almak için takip edilebilir. Türkçe webmaster bloguna da buradan ulaşabilirsiniz.

CRM Medya Blog – Kendi blogumuz. SEO’yu verimli bir şekilde uygulamanıza yardımcı olmak için kılavuzlar, adım adım makaleler ve kaynaklar ile haftalık olarak güncellenir.

 

Adım 6: Doğru Araçları Seçin

Gerçek şu ki, tek başınıza SEO yapamazsınız. Kontrol edilecek çok değişen var ve her şeyi manuel olarak yapmaya çalışırsanız, daha iyi sonuçlar alabilen görevler üzerinde çalışmak yerine sayıları analiz etmek için değerli zamanınızı harcarsınız.

Ayrıca, iyi SEO araçlarının maliyetinin yüksek olduğu ancak uzun vadede geri dönüşün, iyi bir SEO aracı için ödeyeceğiniz aylık ücretten çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Fakat her zaman ücretli bir SEO aracı kullanmanıza gerek yoktur.

İşte kullanabileceğiniz araçlar:

Search Console (Ücretsiz) – Google web yöneticisi araçları, SEO için belki de en faydalı araçlardan biridir. Ücretsizdir ve web siteniz hakkında size birçok bilgi verebilir.

Google Analytics (Ücretsiz) – Google’ın bir başka ücretsiz aracı. Trafiğiniz ve kullanıcıların web sitenizi nasıl yönlendirdiği hakkında bir çok şey öğrenmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Araştırılacak çok sayıda rapor ve analiz edilecek çok sayıda ölçüm var.

SEMRUSH (Ücretli) – Bu benim en sevdiğim SEM aracı. Ücretsiz değil ama SEO, PPC kampanyaları, rakip analizi, anahtar kelime araştırma, bağlantı kurma, sosyal medya izleme ve daha pek çok şey için kullanabilirsiniz. Yeni özelliklerle sık sık güncellenir ve yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Ahrefs (Ücretli) – SEMRUSH’e bir alternatif. Aylık bir abonelikle kullanılıyor. Sektördeki en saygın araçlardan biridir. 7 günlük ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir, böylece satın almadan önce test edebilirsiniz. Backlink sorgulama aracını demo sürümünü denemek için şu linke bakabilirsiniz: https://ahrefs.com/tr/backlink-checker

Daha fazla seo aracını önerisi için blogumuzda bulunan SEO araçları yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Adım 7: Pratik yapın

SEO öğrenmek istiyorsanız teorik bilgi yeterli değildir. Pratik yani uygulama yapılmadan öğrenilmez. SEO teorik bilgilerini öğrenmeniz sonucuna, web sitenize uygulayabileceğiniz ve arama motorlarında sıralamanızı yükseltecek yapılacaklar listesi olmalıdır.

Fakat asıl sorun, her web sitesinin benzersiz olması ve bir web sitesi için çalışan çözümlerin diğer web siteleri için çalışan en iyi çözüm olmayabileceğidir. Bu yüzden aslında seo sadece teoride kalmamalı, uygulama da gereklidir.

Başkalarının SEO kampanyalarındaki başarılarını, seo vakalarını, incelemelerini okumak, kullanabileceğiniz yeni fikirler verir; SEO’da başarı elde edene kadar denemeye devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz ilham almak için iyi bir yol olabilir.

 

Adım 8: SEO Uzmanlığınızı gösterin

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin, onu diğer insanlara açıklamaya çalışmak olduğunu söylüyorlar. Bu SEO’da da geçerlidir.

SEO hakkında yazmaya başladığımda birçok şey öğrendim ve seo becerilerimi oldukça geliştirdim.

Benim tavsiyem, bir SEO blogunu veya kişisel bir blogu başlatmak ve SEO deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmaktır.

Zamanla bilgi paylaşımının SEO hakkında yeni şeyler öğrenmek için harika bir yol olduğunu ve aynı zamanda diğer insanlara yardım edebileceğinizi görürsünüz.

Adım 9: Sabırlı Olun

SEO hakkında çalışma yapıp sonuçları görmeniz için sabırlı olmalısınız. Şimdi doğru soruyu cevaplamaya hazırız. Cevap şu ki … buna bağlı. Bu bazen sinir bozucu olabilir. Ama gerçek bu. Bu neye bağlıdır? Web sitenizin ne kadar süredir yayında olduğuna, daha önce ne kadar seo işlemlerine başlandığına, web sitesinin biçimine, kaliteli içeriğe, bağlantı profiline ve diğer birçok SEO faktörüne bağlıdır.

seo uzmanı olmak

Google’da ilk 10 sıralanan sayfaların yaşı

SEO trafiğinizi arttırmanın en hızlı yolu değil. Hemen sonuç almak istiyorsanız, Google reklamları ve sosyal medya reklamlarını deneyin. SEO, yıllarca 7 gün 24 saat organik trafik kazandıracak sağlam bir temel oluşturarak, uzun vadeli sürdürülebilir bir işletme oluşturmakla ilgilidir.

Web sitenizde SEO ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce, sıralamadan ve trafikten (bir süre için), değişimden önce not almanız ve değişiklikten sonra aynı süre (süre açısından) ile karşılaştırmanız gerekir.

Sıralamanızı ve trafiği izleyin ve daha fazla karar vermeden önce yeterli zaman verin.

Adım 10: Yerleşik SEO Uzmanlarının liderlerini takip edin

SEO uzmanı olma yolunda, bir takım zorluklarla karşılaşacaksın. Hayal kırıklığına uğradığınız, sinirli olduğunuz ve pes etmeye hazır olduğunuz zamanlar olacaktır.

Endişelenmeyin, bu normaldir. Eğer başkalarının hikayelerini okursanız, bunların hiçbirinin bugün oldukları gibi olmadıklarını anlayacaksınız, çünkü şanslılar. Bu, çalışkanlığın ve sonsuz saatler süren test ve SEO hakkında okumaların sonucudur.

Aşağıdaki liste, ilham almak ve SEO’nun nasıl uygulanabileceğini anlamak için kesinlikle takip etmeniz gereken 5 SEO uzmanını içermektedir. 5 milyondan fazla işletme kurmayı başardılar ve SEO’yu nasıl doğru kullanacaklarını bildikleri için bunu başardılar.

Hikayelerini okuyun ve SEO uygulamalarını analiz etmek için biraz zaman harcayın. Bazen ‘geleneksel’ SEO’lardan farklı şeyler yaptıklarını ve bunun yeni şeyler denemek ve SEO ile başarısız olmaktan korkmadan deneme yapmak için kendilerine güvenebilecekleri ve uzmanlığa sahip olduklarını görebilirsiniz.

Neil Patel – Sektördeki en saygın SEO Uzmanlarından biri. Sadece blogunu okumakla kalmıyor, uygulamalarını ve içerik SEO’sunu nasıl kullanabileceğini de analiz etmeye çalışıyor.

Backlinko – Bağlantı kurma konusunda uzmandır. Blog’u, hızlı sonuçlar almak için kullanabileceğiniz vaka çalışmaları ve teknikler için harika bir kaynak.

Joost de Valk – Yoast’ın kurucusu ve CEO’su, en popüler SEO eklentisi.

Rand Fishkin – MOZ’un kurucu ortağı, büyük sunucu ve girişimci.

 

Sonuç

Bir web sitesi veya çevrimiçi işletme ile ilgisi olan herkes bir SEO uzmanı olmalıdır.

Listede pazarlama yöneticileri, geliştiricileri, web yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, PPC uzmanları, yalnız girişimciler ve e-ticaret sahipleri var.

Neden? Çünkü SEO tüm dijital pazarlama kampanyalarının temelini oluşturuyor. SEO prensipleri sadece arama motorlarında mümkün olan azami maruz kalmayı garanti etmeyecek, aynı zamanda bir web sitesine daha fazla şekilde yardımcı olacaktır.

Bir SEO Uzmanı olmak kolay değil ama zor da değil. Bu süreç çok fazla okuma, uygulama ve test içerir.

Eğer şimdi başlıyorsanız, en iyi yol, iyi bir SEO kursu almaktır, böylece tüm bilgileri tek bir yerde toplayabilirsiniz, doğru SEO araçlarını kullanın ve her şeyden önce SEO uygulamasına başlayın. Hatalarından ders al ve tekrar dene.

Arama motorları ve SEO gelecek yıllar boyunca burada kalacaklar ve bu işiniz ve kişisel becerileriniz için yapabileceğiniz en iyi yatırım.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya