FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Breadcrumbs Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Breadcrumbs Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?
Paylaş :

 

Breadcrumbs Nedir?

Breadcrumbs, hemen hemen her iyi web sitenin önemli bir parçasıdır. Bu gezinme yardımcıları, insanlara sitenizin neresinde olduklarını söyler ve aynı zamanda Google’ın sitenizin nasıl yapılandırıldığını anlamasına yardımcı olur. Bu nedenle sitenize breadcrumbs yapılarını eklemek çok mantıklıdır. Şimdi Breadcrumbs sisteminin nasıl çalıştığına bir göz atalım:

Breadcrumbs, hesapta görüntülenen yeri gösteren bağlantı, genellikle sayfanın üst kısmında bulunan ve kullanıcının sitede nerede olduğunu gösteren küçük bir metin yoludur. Bu özellik, içerik haritası gezintisini kullanıcılar için harika bir bağlamsal bilgi kaynağı haline getirir ve aşağıdaki sorulara yanıt bulmalarına yardımcı olur:

Neredeyim?

Breadcrumbs, tüm site hiyerarşisiyle ilişkili olarak ziyaretçilere bulundukları yer hakkında bilgi verir.

Nereye gidebilirim?

Breadcrumbs, site bölümlerinin ve sayfalarının bulunabilirliğini artırır. Sitenin yapısı, bir menüye konulmasından ziyade bir breadcrumbs yerleştirildiğinde daha kolay anlaşılır.

Oraya gitmeli miyim?

Breadcrumbs, içerik değerini gösterir ve o içeriğe gitmeyi teşvik eder (örneğin, e-ticaret sitesi ziyaretçisi bir ürün sayfasına gelebilir, ürün iyi bir eşleşme olmayabilir, ancak ziyaretçi aynı kategorideki diğer ürünleri görmek isteyebilir). Bu da genel sitedeki hemen çıkma oranını düşürür.

Peki, bu gezinme yardımına neden breadcrumbs deniyor? Breadcrumbs kelimesinin anlamının ekmek kırıntısı olduğunu görüyoruz. Masallarda anlatılan Hansel ve Gretel ormana girdiklerinde, Hansel kaybolurlarsa evlerinin yolunu bulabilmek için yere ekmek parçalarını düşürmüştü. Bu kırıntılar nihayetinde web sitelerinde gördüğümüz breadcrumbs ifadesi için model olmuş oldu.

 

Breadcrumbs Faydaları Nelerdir?

Sitenizde bu yararlı yardımcıları kullanmanın birçok avantajı vardır. Onlara hızlıca bir göz atalım;

Eylem sayısını azaltır. Kullanılabilirlik açısından, breadcrumbs bir site ziyaretçisinin daha üst bir sayfaya ulaşmak için yapması gereken eylemlerin sayısını azaltır. Daha önceki bir sayfaya dönmek için tarayıcının “geri” düğmesini veya sitenin gezinme bağlantılarını kullanmak yerine, ziyaretçiler breadcrumbs denen yardımcıları kullanabilir.

Google’a web sitenizin nasıl yapılandırıldığını anlatmanın bir yolunu sunarlar, ancak Google bunları gerçek arama sonuçlarında da kullanabilir. Bu da sonucunuzu kullanıcılar için çok daha cazip hale getirir.

Breadcrumbs en az yer kaplamayı sağlar. Yatay bir çizgide bağlantılara sahip metinler olduğundan, sayfa alanının büyük kısmını kaplamayan kompakt bir mekanizmadır. Bunun yararı, aşırı içerik yüklemesi açısından olumsuz bir etki yaratmamalarıdır.

 

Breadcrumb Kullanmanın Kullanıcı Deneyimine Etkisi Nedir?

Kullanıcı deneyimini geliştirirler. İnsanlar web sitelerinde kaybolmaktan nefret eder. Yeni bir konumla karşılaştıklarında, insanlar genellikle tanınan yerleri veya önemli noktaları aramaya başlarlar ve aynı şey web siteleri için de geçerlidir. Breadcrumbs, insanlara anında bir çıkış yolu gösteren ortak bir ara yüz öğesi olduğu için kullanıcı deneyiminize yardımcı olabilir. Geri düğmesini tıklamanıza gerek kalmayabilir.

 

Breadcrumbs SEO İçin Neden Önemlidir?

Breadcrumbs SEO için birçok sebepten önemlidir. Breadcrumbs, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcıların bir web sitesinde gezinmesini kolaylaştırır ve kullanıcıları sitenin diğer bölümlerine göz atmaya teşvik eder.

Örneğin, bir firma hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi varsayalım. O firmanın web sitesine gidin ve biraz gezindikten sonra firmanın geçmiş gönderilerine gidin. Breadcrumbs kullanarak hakkımızda sayfası, geçmiş sayfalar ve hatta ana sayfalarına kolayca geri dönebilirsiniz.

Kullanıcıların aradıklarını kolayca bulmalarına yardımcı olmanın kullanışlı bir yoludur ve onları web sitenizin derinliklerine çeker.

Breadcrumbs site sıralamasını iyileştirir. Google’a göre, içeriği kategorize etmek ve bir bağlam altında toplamak için breadcrumbs kullanılır. 2018’de Google, sonuç sayfalarına breadcrumbs ekledi ve onları daha önemli hale getirdi. Google breadcrumbs uygulmasını kullanıcılara destek sağlaması açısından da desteklemektedir.

Arama sonuçlarında breadcrumbs, kullanıcıların o sayfanın sitenizde nerede olduğunu anlamalarına da yardımcı olur, bu nedenle SEO için çifte kazançtır.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar, breadcrumbs kullanmanın Google’da arama sonuçlarını etkileyen en iyi 10 faktörden birisi olduğunu gösteriyor.

İnsanları daha uzun süre sitenizde tutmayı hedefler. Hemen çıkma oranı doğrudan bir sıralama faktörü olmayabilir, ancak yine de SEO’ya yardımcı olabilir.

 

Breadcrumbs SEO Nasıl Yapılır?

Breadcrumbs web sitenizi daha iyi bir noktaya taşımak için yapılan önemli adımlardan biridir. Google‘ın da kabul ettiği schema.org etiketlemeleriyle breadcrumbs kodlaması yapılabilmektedir. Bunun için 3 farklı seçenek bulunuyor. Gelin bu seçeneklere yakından bakalım;

Location Breadcrumb: Konuma dayalı Breadcrumbs, bir kullanıcının bulundukları sayfadan daha geniş bir kategoriye (üst sayfa) gitmesine yardımcı olur. Hiyerarşi tabanlı breadcrumb ile kullanıcı, sitenizin mimarisi boyunca nerede olduklarını kolayca görebilir ve daha üst sayfaya kolayca geçebilir.

Attribute based breadcrumbs: Size kullanıcının bir sayfada seçtiği özellikleri gösterir. Bu tür breadcrumb, kullanıcıların arama sonuçlarını filtrelemek için özellikleri seçebilecekleri e-ticaret kategori sayfalarında uygulama bulur.

Path based breadcrumbs: Tarayıcı geri düğmesiyle aynı amaca hizmet eder ve kullanıcının ziyaret ettiği sayfalardan birine geri dönmesine izin verir. Bu, kullanıcı kategori sayfasına birden çok filtre uyguladıktan sonra ürün sayfasına ulaştığında yararlı olabilir. Geçmişe dayalı breadcrumbs ile kullanıcı, seçimleri bozulmadan gezintilerindeki eski sayfalardan birine hızla atlayabilir.

Gooogle’ın konuyla ilgili hazırlamış olduğu video;

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar