FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım Yazısı Nedir?
Paylaş :

Tanıtım yazısı: Trafiği ve popülaritesi yüksek olan kaliteli sitelerden genelde ücret karşılığında bazen de ücretsiz olabilecek şekilde link alma işlemidir.

Tanıtım yazısı neredeyse bütün SEO uzmanlarının bazen bile isteye bazen de zorda kaldığı için kullandığı link inşası taktiğidir. Google’ın istediği gibi yapıldığında Google penguen algoritmasına* takılmayan beyaz şapkalı bir SEO taktiğine dönüşebilir ama Google istediği gibi yapıldığında çoğunlukla bize fayda sağlamayan bir taktik olarak kalacaktır.

Google tanıtım yazısı yazılarının para(ücret) karşılığı alındığı için doğal bulmuyor ve tanıtım yazısından elde ettiğimiz linklerin “nofollow” olmasını istiyor. Google’a göre bir link bize dofollow olarak geliyorsa bu bir ücret karşılığında olmamalıdır ve tamamen doğal yollarla kazanılmış bir backlink olmalıdır.
Bilmeyen arkadaşlar için kısaca değinmek istiyorum. Nofollow linkler, Google arama botlarına “bu linki takip etme” demek olduğu için bu linkler bizim sitemize güç aktarmayan linkler olarak bilinir. Dofollow linkler ise nofollow linklerin tam tersi olarak güç aktarımı sağlayan linklerdir. 

SEO uzmanları olarak genelde ücret karşılığında aldığımız linklerin nofollow yerine dofollow olmasını ve trafik getirisinin yanında sitemize backlinksel olarak da katkı yapmasını isteriz.

Ama bunun yanında tabii google penguen algoritması gerçeğini de görmezden gelemeyiz. 

İşte bu yüzden bütün olay sizin nasıl bir taktik izleyerek hangi sitelerden kaç tane backlink alacağınıza, backlink aldığınız sitelerin trafik getirisine, popülerliğine  ve kalitesine bağlı olarak bu işi ne kadar doğal yapabileceğinize kalmıştır.

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazıları blog yazılarından daha çok firmanız hakkında okuyuculara bilgi veren veya firmanızın hizmetleri hakkında bilgi veren yazılardan oluşmalıdır.

Tanıtım yazılarının olabildiğince çarpıcı ve dikkat çekici bir başlığı olmalıdır. Sonuç olarak para vererek bir yazı yazdırıyor ve bu yazıyı tekrar para vererek bazı sitelerde yayımlatıyoruz ve Google amca sağ olsun bu yazıdan alabildiğimiz backlink nofollow olmak zorunda 🙂 bu yüzden çok çarpıcı bir başlık ile kişilerin tıklamasını sağlamalıyız. 

Asıl önemli iş burada başlıyor yazının içine giren okuyucuların yazıdan istediklerin en kısa sürede alabilmeleri için sade, akıcı ve bilgi verici bir üslup kullanılmalıdır. 

Tanıtım Yazısı Anchor Textleri Nasıl Olmaldır?

Tanıtım yazılarının asıl amacı backlink elde etmektir. Backlink aldığımız kelimelere ve cümlelere anchor text adını veririz. 

Anchor textler: 

 • Branded (marka) 
 • Naked (çıplak) URL 
 • Jenerik
 • Compound (bileşik) 
 • Money keyword 

olmak üzere 5’e ayrılır.

Backlinklerdeki doğallığı bozmamak için bu 5 tür arasında anchor textlerimizi çok akıllıca dağıtmalıyız. Bunu yapar rakiplerden faydalanabilir ya da sektörünüzde anchor textler nasıl dağıtılmış olduğuna dair detaylı bir araştırma yaparak planlamanızı yapabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Konusu Nasıl Belirlenir? 

Tanıtım yazısı konusu belirlenirken 5 yol izlenebilir. 

 • Sektörünüzdeki trend olan kelimelerin araştırılması ve onlarla ilgili içerikler üretilmesi. 
 • Sektörünüzde sürekli aranma hacmi yüksek olan kelimelerin araştırılması ve bunlarla ilgili içerik üretilmesi.
 • Firmanızın veya hizmet verdiğiniz firmanın düşüşte olan kelimelerinin tespit edilmesi ve onları tekrar yükselişe geçirmek için bu kelimelerle ilgili içerik üretilmesi.
 • Diğer rakiplerinizden farklı olarak bir niş hizmete sahipseniz bu hizmeti öne çıkartmak için içerik üretmek.
 • Direkt olarak sunduğunuz hizmetlerin ve firmanızın anlatıldığı marka bilinirliği sağlamak için içerik üretilmesi.

Konular ya da kelimeler değişebilir ama içeriklerde değişmemesi gereken şeyler içeriklerin sadeliği, bilgilendiriciliği ve okuyucu dostu olması gerektiğidir.
Bunun için tek başlık kullanmak yerine birçok başlık kullanarak alt başlıklar ve kısa kısa paragraflarla okuyucular istedikleri bilgiye kısa süre içinde ulaşmalıdır.

Tanıtım Yazısı İçin Alt Başlık ve Anahtar Kelime Belirleme Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazıları için anahtar kelime araştırması yapılırken özelden genele doğru gidilmesi daha iyi bir tercih olacaktır. Küçük bir konunun en ince ayrıntısına kadar ele alınıp anlatılması ile genel bir konunun yüzeysel olarak anlatılması okuyucuları aynı derece mutlu etmeyecektir ve genel olarak anlatılanlarda sorularına cevap bulamayacaklardır.  

İlk olarak içeriğiniz bir önceki başlıkta örnek verdiğim 5 konudan hangisine giriyor ona karar vermelisiniz ve ondan sonra anahtar kelime araştırmasına başlamalısınız.

Anahtar kelime araştırması yapılırken en çok tercih edilen araçlar şunlardır:

Bu araçlardan yardım alarak bulduğunuz anahtar kelimelerinizi alt başlık seçerken de kesinlikle dikkate almalısınız.

Alt başlıklar seçilirken okuyucuların yazıda ne bulmak istedikleri ve bulduğunuz anahtar kelimeleri içinde geçirebileceğimiz alt başlıklar seçilmelidir.

Alt başlıklar seçilirken konunun dağılmamasına dikkat edilmeli ve yazıda bütünlük sağlanmalıdır. 

tanıtım yazıları nerede yayımlanmalıdır

Tanıtım Yazıları Nerelerde Yayımlanmalıdır?

Tanıtım yazılarının yayımlanacağı yerler çok önemlidir. Yazılarınız kesinlikle hizmet verdiğiniz sektörle alakalı sitelerde ve portallarda yayımlanmalıdır. Bu sitelerden farklı olarak bir haber sitesinde yayımlanacaksa ilgili kategoriden yayımlaması daha faydalı olacaktır.

Site seçerken dikkat etmeniz gereken bazı konular şunlardır:

 • Site trafiği 
 • Ziyaretçi profili 
 • Güven puanları 
 • Rakiplerimiz hangi sitelerde yazı yayımlamış.
 • Alacağınız site sürekli backlink satıyor mu satmıyor mu?
 • Backlink alınacak sitenin teması nasıl kullanıcı dostu mu?
 • Yazınızı sosyal medyadan paylaşıyorlar mı paylaşıyorlarsa kaç takipçileri var.
 • Kullandığınız SEO araçları varsa oralardaki puanlar. 

Bunlara dikkat ederek size en uygun olan site seçilerek yazınızı yayımlatabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tanıtım yazıları 2 türlü fayda sağlayabilir:

 1.  Google istediği gibi çok popüler sitelerden paraya kıyarak nofollow linkler alınır ve o linkten size çok yüksek sayıda trafik gelirse fayda sağlayabilir ama bunun olması çok zor bir ihtimaldir ve backlinksel olarak ne kadar fayda sağladığı hâlâ tartışılır.
 2. Hem Google istediği hem de istemediği gibi ortaya karışık doğala yakın bir link inşası taktiği yapılırsa bu daha fazla yarar sağlayacaktır. Ama her şeyin başı yapılan taktiğin doğal olması ve abartılı olmamasıdır.

Tanıtım yazılarının yararları nelerdir peki:

 1. Sitenin bilinirliğini artmasını sağlar.
 2. Backlink profilinizin gelişmesini sağlar.
 3. Yüksek hitli sitelerde organik olarak reklam yapmanızı sağlar.
 4. İyi bir planla sitenizin üst sırala çıkmasına yardımcı olur.

Tanıtım yazılarının zararları nelerdir peki:

 1. Kötü yapılmış bir link inşası taktiği ile siteniz penguen algoritmasına takılabilir.
 2. Kalitesiz sitelerden linklerle site doldurulursa kötü bir backlink profiline sahip olursunuz.
 3. Kötü sitelerden sürekli link almak marka bilinirliğinize zarar verebilir.

*Google Penguen Algoritması:https://www.crmmedya.com/penguen-4-0-guncellemesiyle-gelen-yenilikler/

 

 

 

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya