FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır?

Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır?
Paylaş :

Herkes Instagram takipçilerini nasıl hızlı büyüteceğini bilmek istiyor. Ancak doğru büyüme türüne yatırım yapmak önemlidir. Instagram, dünyadaki insanlar için günlük yaşamın bir parçası haline geliyor. Yüksek hacimli ve görsel formatıyla, insanların bağlantı kurması için ilgi çekici ve eğlenceli bir yol sunmakta… İşletmeler, yeni ve potansiyel müşterilere pazarlama aracı olarak Instagram’ı tercih etmeye başladı. Bir işletmeyi, hatta kişisel bir markayı işletiyorsanız, yeni müşterileri en etkili şekilde nasıl hedefleyebilir ve takipçilerinizi nasıl büyütebilirsiniz? Bu yazı, Instagram’da takipçileri nasıl arttıracağınız konusunda kanıtlanmış farklı yöntemlere bir arada bakmanızı sağlamak için yazılmıştır.

Instagram Şu Anda 1 Milyar Aktif Kullanıcıya Sahip

Geçen yıl Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, 2019 yazı itibariyle Instagram, 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Bunu perspektife sokmak gerekirse, Facebook’un yaklaşık 2.19 milyar aktif kullanıcısı ve Snapchat’in yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcısı var.

Instagram’ınızı nasıl inşa edersiniz?

İnsanların takipçilerini edinmenin iki temel yolu vardır:

1.Instagram Takipçilerini Organik Olarak Büyümek

Sosyal medyada “organik”, takipçileri doğal bir şekilde kazanmayı ifade eder: topluluğunuzu oluşturmak ve onlarla etkileşim kurmak için ağı tarafından sağlanan platformu ve ücretsiz araçları kullanmak. Temel olarak, içerik yayınlayarak, diğer Instagram kullanıcılarıyla etkileşime geçerek ve aşağıdakilerin büyümesini izlemek için tohum ekiyorsunuz.

2.Instagram Takipçileri Satın Alın

Konuyla ilgili Google’a, “Instagram takipçi kasma“ yazdığınızda size yüzlerce Instagram takipçisini ucuza kazandıracağına söz veren birçok hizmet sunan kişi ve işletmeleri listeler. Bu stratejideki sorun, kalitenin değil miktarla ilgili olmasıdır. Bunlar gerçek takipçiler değildir. Etkileşime girme olasılığı yoktur, müşteri olma olasılığı yoktur ve anlamlı takipçiler olma olasılığı düşüktür.

Instagram Takipçisini Hızlı Büyümenin Kanıtlanmış Yolları

Instagram’ınızı takipçi sayısının artmasının karmaşık olması gerekmiyor. Biraz emek, biraz sabır takipçilerinizin günden güne artmasını sağlayacaktır.

1. Biyo URL’nin Potansiyelini En Üst Düzeye Çıkarın

Birisi profilinize tıklayacak kadar hesabınızla ilgileniyorsa, bu değerin zaman ayırmaya değer olmasını sağlayın ve sizi takip etmek isteyecek kadar cazip hale getirin. İçeriklerinizin görsel uyumuna dikkat edin. Profilinizde sınırlı sayıda karakter vardır, bu nedenle şirketinizin ne olduğunu ve ne yaptığınızı kısaca gösterin. Alakalıysa, konumunuzu ekleyin. URL’nizi de profile koyduğunuzdan emin olun: bu şekilde insanlar işletmenizi daha fazla keşfetmeye başlayabilir. Ayrıca, etkileyici bir profil resmi kullandığınızdan emin olun.

2. Tutarlı Bir Gönderme Programına sadık kalın

Instagram’a ne sıklıkta gönderim yapmanız gerektiği konusunda zor ve hızlı bir kural olmasa da, başlamak için günde en az bir kez yayınlamak iyi bir başlangıç noktasıdır. İşler Instagram’da hızlı bir şekilde hareket edebilir ve tutarlı bir yayınlama programına bağlı kalmak, şeylerin hızlanmasına yardımcı olabilir ve kişilerin yayınlarınızı düzenli olarak yakalamalarını sağlamanıza yardımcı olabilir. Paylaşımlarınızı istikrarlı hale getirdikten sonra oluşan istatistikler ile kitlenize uygun zamanlarda paylaşımlarınızı yapmanız daha faydalı olacaktır.

3. Videolar okumaktan daha çok tercih ediliyor

Instagram’daki videolar, takipçilerinize kim olduğunuz ve neyle ilgili olduğunuz hakkında daha kapsamlı bir hikaye anlatmanın harika bir yoludur. İnsanlara tarzınızı, estetiğinizi ve genel şirket kültürünüzü göstererek ürünleri veya hizmetleri tanıtabilir, bunları eylem halinde gösterebilir ve eğlence değeri sunabilirsiniz. Tüm bunlar markanıza katma değer sağlar.

4. Hashtag’lerin gücünü küçümsemeyin

Hashtag’ler, belirli ilgi alanlarına sahip insanları çekerek potansiyel müşterileri çekmek için harika bir yol olabilir. İki temel hashtag türü vardır: topluluk ve markalı hashtag’ler. Bununla birlikte, hashtagging’inizde şikayetçi olmayın: her zaman aynı olanları gönderirseniz, azalan getirilere sahip olabilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için karıştırdığınızdan ve söz konusu yazı ile alakalı hashtag’leri kullandığınızdan emin olun.

5. Instagram Katılım Gruplarına Katılın

Bir Instagram Katılım Grubu (Instagram Pods olarak da adlandırılır) temel olarak sizin ve benzer düşünen bir grup hesabın grup katılımına katılmayı kabul edeceğiniz gruplardır. Böylece, örneğin, grup içinde üyeler, yayınlarınızı beğenecek ve yorum yapacak ve Instagram dünyasında daha fazla yayılmalarına yardımcı olacaktır.Buna karşılık, gönderilerini beğenir ve yorum yaparsınız. Takipçiler için ödeme yapmanın aksine, bu genellikle dahil olan tüm taraflar için yararlı olduğunu kanıtlayan takipçi kazanmanın ücretsiz, temelli bir yöntemidir.

6. Kendi Benzersiz Instagram Tarzı

Neden öne çıkmak için doğdunuz? Instagram’da fark edilmek istiyorsanız, benzersiz bir kişisel stil ve ses geliştirin. Şirketinizin marka bilinci oluşturma ve hedefleri ile uyumlu ve insanlara gerçekte ne hakkında olduğunuzu söyleyen içerik oluşturmak önemlidir. Bu, yayınladığınız tutarlı konular, kullandığınız renk şemaları veya kullandığınız bir dil stiline sahip olarak gerçekleştirilebilir. Strese kapılmayın: bu bir gecede gerçekleşmeyebilir. Neyin işe yaradığını öğrenmeye devam edin ve müşterilerin zevk aldıkları şeylere göre tarzınızı geliştirin. İlham almak için diğer hesaplara da bakın. Ancak içeriğinizin size özgü olduğundan emin olun.

7. Influencer Pazarlama Kullanmaya Ne dersiniz?

Fark edilmek istiyorsanız, fark edilen insanlarla iyi geçinin: yani Etkileyenler.Instagram’da, “Etkileyenler” çok geniş bir takibe sahip hesaplardır. Influencer denilen bu hesapların takipçileri, yayınladıkları içeriğe tepki verme eğilimindedir, bu nedenle sizi takip etmeyi seçen başkaları üzerinde etkili olabilirler. Sektörünüzdeki etkileyicilere ulaşmaya değer bulabilirsiniz. Bu, incelenmek üzere onlara bir ürün sunarak veya hesaplarına yorum bırakarak veya ilgili bir gönderide etiketleyerek onlarla etkileşime geçerek olabilir. Etkileyen bir kişiden söz etmek, daha fazla takipçi kazanmanın güçlü bir yolu olabilir.

8. Instagram’da Çapraz Tanıtım

Çapraz tanıtım size ve şirketinizle ilgili diğer taraflara fayda sağlayabilir, böylece her ikiniz de birbirinizin takipçilerini çekmekten yararlanabilirsiniz. Örneğin, bir cafe işletmeciliği yapıyorsanız gıda tedarikçilerinizden birini içeren bir yazı ile çapraz tanıtım yapmayı düşünebilirsiniz. Bu, takipçilerini sizi takip etmeleri için çekebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Herkes kazanır!

9. Başkaları ile İşbirliği Yapın

İşbirlikleri de takipçi kazanmanın etkili bir yolu olabilir. O yüzden markalardan, ünlülere, işletmelerden fenomenlere kadar herkesle işbirliği yapabilirsiniz. İşbirliği için ortak bir konu bulmanız yeterlidir.

10. Gönderilerinizin zamanını iyi ayarlayın

Instagram’da yayınlamak için en iyi zaman nedir? Anlaşıldığı üzere, diğerlerinden daha fazla katılım gösterdiği kanıtlanmış zamanlar var. Haftanın hemen her günü yayınlamak için en iyi şekilde çalışacak günün farklı saatleri vardır. Ancak günde bir post göndermek ve zamanını iyi ayarlamak önemlidir.

11. Kitlenizle Etkileşime Geçin

Kullanıcılar yayınlarınıza yorum yaptığında, onlara yanıt verdiğinizden veya yorumlarını “beğendiğinizden” emin olun. Onları fark edilir ve takdir edilir hale getirir ve tekrar yorum yapma olasılığı daha yüksektir.

12. Büyük Altyazılar Oluşturun

Takipçileri eğlendirmek ve takipçi olmasını sağlamanın en akıllıca yolu etkili altyazılardır. Örneğin, fırınınızın menüsünden bir çöreğin güzel bir resmini yayınlamak harika bir fikirken, altına yazdığınız“İşte bir çörek” gibi sıkıcı bir altyazınız varsa gönderinin maksimum etkisi olmaz. Esprili altyazılar, gönderiyi daha ilgi çekici hale getirecektir. Altyazılarınızla akıllı olun.

13. Instagram Hikayelerini Kullanın

En çok görüntülenen Instagram hikayelerinin yaklaşık üçte birinin işletmeler tarafından paylaşıldığını biliyor muydunuz? Hikayelerinizde sürekli olarak ilginç içerikler yayınlarsanız, yeni takipçileri çekmek için yeni bir yol sağlayabilir.

14. Instagram’da Kaliteli Fotoğrafları Kullanın

Bu ipucu sizi korkutmasın. Instagram’da başarılı fotoğraflar yayınlamak için profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok. Ancak, en ilgi çekici görsel görüntüleri yakalamak için sağduyunuzu kullanın: Işık önemlidir. Doğal ışıkta veya harika yapay ışıkla çekilen fotoğraflar, düşük ışıklı veya grenli fotoğraflardan daha çekicidir. Fotoğrafınızın kompozisyonunun ilginç olduğundan emin olun.

15. Yazılarınızdaki Yerleri Etiketleyin

Konumunuzu yayınlarınıza eklemenin fark edilmenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Örneğin, bir kuyumculuk işletmenizin olduğunu ve mallarınızı ülke çapındaki farklı mağazalarda sattığınızı varsayalım. Belirli bir mağazada veya bölgede bulunan bir ürünün fotoğrafını paylaşırsanız, o kuruluşla ilgilenen kişilerin sizi bulmasına yardımcı olabilir.

16. Nişinizde Başkaları ile Etkileşime Geçin

Sadece takipçilerinizle etkileşime girmeyin. Markanızın çevresindeki tüm toplulukla etkileşime geçin. Sektörünüzdeki veya endüstrinizdeki diğer kişilerin yayınlarına gönderin ve özellikle etkileyicilerden arkadaşlar edinmeye çalışın. Diğer kişilerin yayınlarına düşünceli yorumlar göndermek, yalnızca gönderi yapan kişi tarafından değil, takipçileri tarafından da fark edilmenize yardımcı olabilir.

Sonuç

Kendiniz, işiniz veya markanız için Instagram söz konusu olduğunda, organik büyümek en iyisidir. Takipçi satın almaktan biraz daha uzun sürebilir, ancak organik büyümenin uzun vadede daha iyi sonuçlar vereceğinden emin olabilirsiniz.

Social Media Ads Manager

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar