FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Dönüşüm Hunisi Nedir, Neden Önemlidir?

Dönüşüm Hunisi Nedir, Neden Önemlidir?
Paylaş :

Özellikle online platformlar üzerinden satış gerçekleştiren firmaların son zamanlarda dillerinden düşürmediği dönüşüm hunisi kavramı, doğru optimizasyon adımları ile size gelirlerinizi artırma imkanı sunmaktadır. Peki, nedir bu dönüşüm hunisi, nasıl optimizasyonlar ile daha iyi noktaya getirilebilir gelin bunu örnekler ile anlamaya çalışalım;

 Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dijital pazarlamanın son zamanlarda popüler terimi olan dönüşüm hunisi, kullanıcıların satış işlemlerini ya da diğer sonuç gerektiren işlemleri tamamlamak için geçmesi gereken adımları içeren bir şemadır aslında. Oranlar, adetler ile kullanıcıların nasıl ve ne kadarının işlemin son adımına ulaştığını bizlere gösteren bu veriler sayesinde her bir adımın işleyişini ve kullanıcı dostu olup olmadığını ölçebiliriz.

Dönüşüm hunisinde bulunan her bir adım kendi içerisinde ölçülebileceği gibi akışı bozan herhangi bir durum da kolayca fark edilebilmektedir. Bu da yapılacak optimizasyonların doğru yere yapılmasına olanak sunmaktadır.

Dönüşüm Hunisinin Önemi

Bahsettiğimiz üzere, dönüşüm hunileri, sizin web site ziyaretlerinizin bir hedef doğrultusunda ne kadar tamamlandığını görmenize ve görselleştirmenize olana sağlar. Özellikle e-ticaret firmaları için önemli olan dönüşüm hunilerinden doğru raporlamalar elde edebilmek için belirlediğiniz parametreleri iyi yorumlamalı ve buna uygun işlemler gerçekleştirmelisiniz. Aşağıda vereceğimiz örnekten de anlayacağınız üzere, bir e-ticaret sitesi için dönüşün hunisi basamakları sitelerin hızı, ürün detay sayfaları, kargolandırma ve ödeme sayfalarının güvenilirliği olabilir.

Şimdi gelin bir dönüşüm hunisinin nasıl yorumlanacağını ve sitede ne gibi optimizasyonlar uygulanacağını hep birlikte görelim;

Dönüşüm Hunisi Nedir

  • Yukarıda gördüğümüz örnekte bir e-ticaret sitesine organik ya da reklam aracılığı ile gelen 10.000 ziyaretçiyi görüyoruz. Bu ziyaretçilerin %40 kadar ciddi bir oranı sitenin yavaş olmasından rahatsız olup henüz ana sayfada iken siteyi terk ediyor. Bu aşama düşünülerek sitenin hız optimizasyonları yapılabilir, bu 4000 kişinin de büyük bir bölümünün sayfada kalması sağlanabilir.
  • İkinci adımda ise ürün detaylarına giren 6000 kişiden 3500’ünün ürün açıklamalarının yetersiz olmasından dolayı siteyi terk ettiğini görüyoruz. Burada yapılabilecek optimizasyon da ürün açıklamalarının detaylandırılarak güncellenmesi olacaktır.
  • Üçüncü adımda seçtiği ürünü alışveriş sepetine ekleyen kişilerin karşılarına sonradan çıkan kargo ücretini görüyoruz. Ürününüz ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun, kargo ücreti alıcılarda negatif bir etki yaratır. Özellikle kargonun ücretsiz olması beklenen alışverişlerde karşılarına çıkan sürpriz kargo ücreti 2500 kişiden 1500 kadar ciddi bir rakamın ayrılabileceği anlamına gelir. Burada yapılabilecek işlem kargonun ücretsiz olabileceği şekilde ürün fiyatlarının güncellenmesi ya da kargo ücretinin varlığından ürün detay sayfalarında bahsedilmesi olabilir.
  • Sonraki aşama ise e-ticaret sistemlerinde aranan en önemli özelliklerinden olan ödeme sayfalarının güvenilirliğidir. Çünkü insanlar sizin ödeme sayfanıza güvenip banka ya da kredi kartı bilgilerini paylaşacaklar. Bu nedenle bu sayfanın güven teşkil edecek şekilde dizayn edilmesi gerekir. Yukarıda verdiğimiz örnekte 1000 kişiden 900’ünün ödeme sayfasında ayrıldığını görüyoruz.
  • Son olarak kalan 100 kişi alışverişi gerçekleştirmiştir. Bu da ilk giren ziyaretçilerin %1’ine tekabül etmektedir.

Gördüğünüz gibi her aşamada yapılabilecek optimizasyonlar sayesinde alışveriş oranı yani dolayısıyla geliriniz ve karınız artacaktır. CRM Medya ile profesyonel bir ekip yardımı almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya