FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

SEM Nedir ve Ne İşe Yarar?

SEM Nedir ve Ne İşe Yarar?
Paylaş :

SEM nedir?

Sem hakkında merak ettiklerinize yanıt bulabilmeniz için bu yazımızda Sem konusunu detaylıca anlatmaya çalıştık. Search Engine Marketing olarak tanımlanan SEM, arama motoru pazarlaması olarak bilinir. Arama motorlarında kullanıcıların karşısına ilk olarak çıkan sponsorlu sayfalar SEM uygulamaları için en belirgin örneklerden biridir. Daha net bir şekilde tanımlamak gerekirse SEM, reklam aracılığı ile web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artıran oldukça etkili bir reklam sistemidir.

sem nedir

SEM Ne İşe Yarar?

Arama motoru pazarlaması olarak karşımıza çıkan SEM, web sitelerinin arama motorlarına verilen reklamlar ile ziyaretçilere ulaşmasında etkili olur. Bu yüzden SEM kapsamında verilen reklamların içeriği ve reklamlara ait metinlerin doğru bir şekilde seçimi önem arz eder. Bunun yanında SEM beraberinde çeşitli avantajlar da getirir.

Şimdi, SEM ne işe yarar? daha yakından göz atalım.

  1. SEM, web sitelerinin internet kullanıcıları tarafından görünmesine yardımcı olur. Özgün sayfalar için arama motorlarına verilen reklamlar ilk sırada görüntülenmek mümkündür.
  2. Bunun yanında ürün ya da hizmetin hedef kitleye ulaşmasını sağlar ve gerçek alıcıları hedef alır.
  3. Farklı reklam modelleri ve uygulamaları kullanıcıların ilgili web sitesine ait anasayfasına ya da diğer sayfalara ulaşmasına olanak sağlar.
  4. Web sitesine yapılan ziyaretler sonucunda kullanıcıların hareketlerini saptama konusunda etkilidir. Bu şekilde web sitelerini geliştirmek ve yeni fikirler üretmek mümkün olur.
  5. Ürün ya da hizmetlerin potansiyel müşterilere ulaşmasına yardımcı olur.
  6. Diğer yandan site grafiği, ziyaretçi sayısı ya da geri dönüşüm gibi konularda SEM analizleri yeni pazarlama stratejileri yapmaya olanak sağlar.
  7. Minimum reklam bütçesi ile en yüksek verimin alınmasına katkı sağlar.

Dijital Pazarlama Kapsamında SEM Nasıl Yapılır?

SEM, aram motorlarına ücretli reklam verilerek web sitelerinin görünür olmasına yardımcı olur. Bu nedenle reklam için hazırlanan içerikler ve metinler üzerinde en doğru tercihleri yapmak gerekir: Reklam içeriklerinin oluşturulması sırasında hedef kitlenin tam olarak belirlenmesi ve ilgi alanına uygun anahtar kelimelerin seçilmesi gerekir. Bunun yanında rakip web sitelerinin kullandığı reklam metinlerini incelemek ve bu siteler üzerinde detaylı bir analiz yapmak önem arz eder. Buna göre reklam içeriklerinin dikkat çekici bir şekilde hazırlanmasında her zaman için fayda vardır. Ayrıca reklam görseli seçiminde web sitesine ait ürün ya da hizmetlerden yararlanılması göz ardı edilmemesi gereken başka bir husustur. Tüm bunlara karar verdikten sonra son aşama olan reklam kampanyası oluşturulur, oluşturulan reklam kampanyasına harcanacak bütçeye karar verilir ve reklam oluşturulur.

Google Kullanarak Reklam Kampanyası Oluşturma

Dünya çapında en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için google’da çıkmasını istediğimiz reklam kampanyaları genel olarak Google ads kullanılarak oluşturulmaktadır. İnternet dünyasında hedef müşteri kitlenize ulaşmak istiyorsanız Google ads ile reklam kampanyaları oluşturmak sizin için mükemmel bir çözüm olacaktır.

Google ads kullanımının basit adımlarını gelin birlikte görelim;

Hesap oluşturma

google ads hesabı oluşturma

Reklam kampanyaları oluşturmak için öncelikle bir Google ads hesabı edinmemiz gerekmektedir. Bunun için https://ads.google.com/intl/tr_TR/home/ sayfasından “Hemen başlayın” butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Reklam Yazma

google ads reklam ayarları

Hesabınızı oluşturduktan sonra sonraki adım olarak reklam kampanyanızı adım adım oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle reklam yazma sayfasına yönlendirileceksiniz burada “başlık oluşturma” adımında işletmenizin detaylarını ve adını içeren bilgileri yazmalısınız. Daha sonra “Açıklama” kısmına yaptığınız işle alakalı detayları ve varsa öne çıkarmak istediğiniz anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz. Web site ve iletişim bilgilerini de ekledikten sonra reklam yazma kısmını tamamlayıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Lokasyon belirleme

google ads lokasyon ayarları

Reklam yazma adımından sonraki adım lokasyon belirlemedir. Reklam kampanyanızın aktif olarak gösterilmesini istediğiniz şehir, bölge, ülke gibi lokasyon bilgilerini burada oluşturarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bütçe Belirleme

google ads bütçe ayarları

Reklam kampanyanızı oluşturup gösterilmesini istediğimiz lokasyona karar verdikten sonra artık son aşama olan bütçe planlama kısmına geçebiliriz. Google reklam kampanyalarını açık arttırma usulüne göre göstermektedir yani reklam vermek istediğiniz hizmete veya kelimeye en çok ödemeyi yapan reklam kampanyası en üstte sıralanır ve en çok gösterilir. Bu sebeple reklam kampanyası oluştururken bütçe planlamak oldukça önemlidir reklamınızın görünürlüğünü ve aylık harcamak istediğiniz tutarı düşünerek reklam bütçenizi belirlemelisiniz.

Sonrasında ödeme bilgilerinizi girerek reklam kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Artık reklamınız kullanılmaya başlanabilir ve dönüşümleri Google Analytics gibi Google dönüşüm izleme servislerinden takip edebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya