FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Dijital Reklam Modelleri Nelerdir?

Dijital Reklam Modelleri Nelerdir?
Paylaş :

ADVERTORIAL

Advertisement (reklam) ile editorial (editörel) kelimelerinin birleşiminden türetilen advertorial modelini; adını oluşturan kelimelerden de anlaşılabileceği gibi haber niteliği taşıyan reklam olarak özetleyebiliriz. Önceleri televizyonlarda görülen bu model, şimdilerde ise tüm internet siteleri, gazeteler hatta radyolarda dahi kullanılmaktadır.

Okura ilk bakışta reklam olduğunu fark ettirmeyen advertorial reklamlar, herhangi bir kurgu taşımadan normal ama ilgi çekici haber başlıklarıyla sunulur. Reklam, sıradan bir içerik gibi görünürken, detayda ise firmanın verdiği bilgilerle harmanlanıp advertoriala dönüşür. İçeriğin sonuç bölümünde ise markanın tanıtımı yapılarak ‘bilgilendirici reklam’ konsepti tamamlanmış olur.

Firmanın stratejisine göre; marka, logo hatta slogan bile kullanılmayabilir. Okurun haberi gerçek olarak değerlendirmemesi için bu tür çalışmalarda, ‘Bu Bir İlandır’ şekilde bilgilendirme yapılması şarttır.

Advertorial reklamın, günümüz trendleri göz önüne alınarak hazırlanması halinde,  geri dönüşün yüksek olmasını sağlayacaktır. Bu model reklam direkt satışları olumlu yönde etkilediği gibi şirketlerin kurumsal imajları ve marka bilinirliği için de olumlu değer katmaktadır.

INTERSTITIAL

Mobil, tablet ya da masa üstü bilgisayarlarda herhangi bir web sayfasını açtığınızda karşınıza ‘sayfayı tamamen kaplayarak’ çıkan reklam modelidir. Kolayca kapatılabileceği için okuru rahatsız etmez. Sadece, sabit görseller değil hareketli banner da kullanılabilir. Son zamanlarda geliştirilen, ‘formun banner içinde doldurulmasıyla’ yeni bir özelliğe kavuştur.

PAGESKIN

Sayfa giydirme olarak adlandırabileceğimiz model, web sitelerinde içeriğin sağ, sol ve üst kısmında bütünlük içinde bulunup arka plana eklenir. Sağ ve soldaki banner, sayfanın gittiği yönde aynı bütünlük halinde aşağı inip ve yukarı çıkarak tanıtımını yaptığı ürünü okura gösterir.

POP-UP

Okurun bir sitede gezerken kutucuk şeklinde aniden karşısına çıkan modeldir. Bir kelime ya da görsel içine gizlenmiş olabilir. Genellikle kelime ve görselle bağlantısı olan ürünler kullanılır.

NATIVE

Doğal reklam olarak niteleyebileceğimiz Native reklam modeli, haberlerin alt kısmında çıkarak kullanıcının okuduğu haberin sonunda gözüne ilişmesini sağlar. Bu bölümde, advertorial mantığında başlık ve görsel çalışması yapılabilir.

E-POSTA (MAILING)

Sektör içinde mailing olarak adlandırılan reklam türü olup, toplu halde e-posta gönderilerek düzenlenir. Burada, önemli olan detay; toplu gönderim yapılan kişilerden izin alınmış olmasıdır. Aksi durumlarda tanıttığınız ürün, ‘Spam’ denilen, istenmeyen e-posta olarak adlandırılacaktır. E-posta reklamlarına ilgili kişiler, bilgi almak için kendileri de kayıt yaptırabilir.

ROLLOVER

Mouse ile üzerine gelindiği zaman, aşağı ya da yukarı doğru açılabilen banner türüdür.

EXPANDABLE

Rollover modele benzeyen Expandable; sağa, sola, yukarı ya da aşağıya doğru genişleme yöntemiyle açılarak, okura ürünü gösterir.

VİDEO REKLAMLARI

Videonun öncesinde, ortasında ya da sonunda kullanıcıya gösterilir. Videonun içinde banner olarak yer alabilir, bu türü özellikle YouTube’da sıkça görmek mümkündür.

Dijital Reklam Terimleri

CTR Nedir?

Sunulan ürüne tıklama yapan kullanıcıların, görüntüleme yapanlara oranı ‘CTR’ (Click Through Rate) yani, Tıklama Oranı olarak tanımlanır. Bu orana; toplam tıklamayı toplam görüntülenmeye bölerek ulaşılır.

CPC Nedir?

Dijital reklamda tıklama başına yapılan ödemeye ‘CPC’ (Cost Per Click) denilmektedir. Reklam verilen siteyle yapılan birim maliyeti anlaşması, mecralar arasında değişkenlik gösterebilir.

CPL Nedir?

Yönlendirme başına ödeme yöntemine, CPL (Cost Per Lead) denir. Reklam veren, yayıncıya topladığı form ya da kaydolan üye başına, sabit bir ücret üzerinden ödemede bulunur.

CPM Nedir?

Reklamın, 1000 kez görüntülenmesi karşılığında ödenen ücrete CPM (Cost Per Mille) denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya