FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

CTR Nedir? CTR’a Etki eden Faktörler Nelerdir?

CTR Nedir? CTR’a Etki eden Faktörler Nelerdir?
Paylaş :

İngilizce “Click Through Rate” kelimesinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşan CTR kelimesinin Türkçe karşılığı tıklanma oranı demektir. CTR metriği ile web sitenizin trafik performansının ne durumda olduğunu, ne kadar tıklandığını ve dijital pazarlama alanında yapmış olduğunuz çalışmaların ne kadar işe yaradığını anlamanız mümkündür. Bu bilgiler ışığında ilerleyerek sitenizin CTR oranını artırabilir, daha dikkat çekici ve daha görünür bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

CTR oranı, anahtar kelimelerin ve verilen reklamların performansını ölçmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. CTR, Google’da bir anahtar kelime ve konu aratıldığında web sitenizin ilgili sayfasının arama sonuç sayfasında görünmesi sonucu kullanıcıların o sayfaya tıklaması arasındaki ilişkiyi ölçmeyi sağlar. Bir başka deyişle, web sitesi sayfalarınızın internet ortamında ne kadar görünür olduğunu ve ne kadar dikkat çektiğini görebileceğiniz en işe yarar verilerden biridir.

CTR, e-ticaret siteleri için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Dijital pazarlama stratejileriniz için nasıl bir yol izleyeceğinizi seçmek konusunda doğru kararı CTR değerini ölçerek vermeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu durumda doğru sahaya yönelerek, potansiyel müşteri kitlenize daha kolay bir şekilde hitap etmeniz mümkündür. Bu e-ticaret siteleri için de geçerlidir. Böylece müşterileriniz tarafından anlaşılan bir dil geliştirip, doğru pazarlama dilini konuşarak sitenizi daha dikkat çekici, daha görünür hale getirebilirsiniz. Peki CTR verilerine etki eden faktörler nelerdir?

CTR’a Etki Eden Faktörler Nelerdir?

CTR oranını etkileyen çeşitli faktörler bulunur. Eğer CTR oranınız düşükse, aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak bu oranı yükseltmeniz mümkündür.

1) Page Title ve Meta Description Metinleri

Arama motoru sonuç sayfası (SERP), kullanıcıların tıklama tercihlerine yön veren ve onlara rehberlik eden bir sayfa olarak öne çıkar. Kullanıcılar bir siteye girmeden önce karşılarına çıkan sonuçlar arasından tercih yaparlar. Page title ve meta açıklaması metinleri, site hakkında bilgi veren yerdir. Bu metinlerin ilgi çekici ve ikna edici olması o siteye tıklama açısından son derece önemlidir. Bu sayede CTR oranının artmasına da yardımcı olmaktadır.

2) Alaka Düzeyi

Kullanıcılar, doğal olarak, arattıkları sorgularla ilgili sonuçları görüp onlara tıklamak ister. Dolayısıyla arama sonucunda aranan sorguyla ilgili en alakalı olan site en üst sıralarda yer alarak daha çok tıklanma şansına sahiptir. Alaka düzeyinizin yüksek olması için SEO çalışması yapmanız önerilir.

3) Yapılandırılmış Veriler ve Zengin Sonuçlar

Yapılandırılmış veriler, Google’ın sayfa hakkında bilgi almasını sağlayan, sayfa içeriğinin rahatça sınıflandırılmasını mümkün kılan bir veri topluluğudur. Google bu veriyi sayfa içeriğini anlamak için kullanır. Aynı zamanda arama sonuçlarının geliştirilmesi amacıyla da bu verilere ihtiyaç duyar. Yapılandırılmış veriler sayesinde Google’ın sayfanızı daha rahat bir şekilde anlamasını sağlayabilir, arama sonuç sayfasında görünürlüğünü arttırabilir ya da sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Sayfanızın zengin sonuçları destekliyor olması da tıklanma oranı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Zengin sonuçlar, Google üzerinden arama yapıldığında klasik page title ve meta title gösteriminden daha fazla içerik gösterilen sonuçları ifade eder. Google’ın SERP’te uyguladığı resim, bant gibi metin haricindeki öğeler zengin sonuçları oluşturmaktadır. Farklı bir gösterim ve daha fazla içerik sunduğu için kullanıcıların tıklama meylini arttırır.

4) Marka Bilinirliği

Markanın ne kadar bilinir olduğu da tıklanma oranı üzerinde bir etkiye sahiptir. Kullanıcılar genellikle bilinirliği yüksek olan markaları tercih etmektedirler. Bunun nedeni o markaya duydukları güvendir. Siz de marka bilinirliği üzerine profesyonel çalışmalar yürüterek marka bilinirliğinizi arttırabilir ve tıklanma oranını yükseltebilirsiniz.

5) Sayfanın Aramalardaki Konumu

Şimdiye kadar belirtilen faktörler sayfanın konumunu etkilemektedir. Sayfanın konumu ise CTR oranını etkilemektedir. Bundan dolayı sayfa performansınızı maksimumda tutmak için doğru reklam teklifleri vermeye özen göstererek, SEO çalışması yapmayı ihmal etmemelisiniz.

CRM Medya olarak sunmakta olduğumuz dijital hizmetlerden alanında uzman ekibimizin danışmanlığı ile yararlanarak web sitenizin CRM oranını artırabilir, sayfalarınızı üst sıralara taşıyabilirsiniz. Web sitenizle ilgili yardıma ihtiyaç duyduğunuz an bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar