FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

WordPress’in Olmazsa Olmaz 6 Eklentisi

WordPress’in Olmazsa Olmaz 6 Eklentisi
Paylaş :

Günümüzde web sitesi kurmak isteyenler için en kolay ve en kaliteli kullanım sunan altyapıların başında WordPress gelmektedir. WordPress’in en büyük avantajları arasında kullanımı kolay ve site kurucusunun isteklerini kolaylaştıran yüzlerce eklentiyi içerisinde barındırıyor olmasıdır.

Seçtiğiniz herhangi bir temaya veya özel kodladığınız tasarıma wordpress panel giydirirken yüzlerce eklentiden işinizi kolaylaştıran eklentiyi bulmak bazen zor olabiliyor ve zaman kaybına sebebiyet veriyor. Sizler için bu yazı da sitenizde olmazsa olmaz kullanabileceğiniz 5 eklentiyi ve bunların ne işe yaradıklarını aktarmaya çalışacağız.

1. Aitasi Coming Soon

aitasi coming soon

Web sitenizi kurgulamaya başladınız ve ilk aşamada kötü görüntünün kullanıcılar tarafından görülmesini istemiyorsanız bu eklenti isteklerinizi tam anlamıyla karşılıyor olacaktır. Siteniz yapım aşamasındayken markanızın imajını korumak adına Aitasi Coming Soon eklentisini kullanarak logonuzu, açıklamanızı ve ne zaman açılacağına dair süre bilgisini sayaç formatında göstererek kullanışlı ve kaliteli bir görünüm elde edebilirsiniz.

2. Sitepress Multilingual CMS (WPML)

sitepress multilingual cms (wpml)

WPML eklentisi bir çeşit translate (çeviri) eklentisidir. Oldukça kullanımı kolay ve linkleme açısından seo ile uyumlu çalışmaktadır. Her çeşit dil seçeneği içerisinde mevcuttur. Eklenti ücretli veya ücretsiz kullanıma sahiptir. Ücretsiz kullanımı kurumsal web siteleri için gayet yeterlidir. Tek yapmanız gereken eklentiyi kurup etkinleştirmek, dil seçeneklerini ayarlamak ve sayfaların çevirilerini eklemek… Dil menüsünü bayraklı, kısaltmalı (EN, AR) veya metinsel olarak(English, Arabic) oluşturabilir ve dilediğiniz yerde konumlandırabilirsiniz.

3. Contact Form 7

Bir web sitesinin olmazsa olmazı iletişim formlarıdır. Özel temanıza wordpress panel giydirirken veya hazır temalarınızın kurulumunu yaparken mutlaka form kurulumu yapıyorsunuzdur. Tam bu noktada işinizi fazlasıyla kolaylaştıran, hiçbir teknik bilgi gerektirmeden kullanıcı ve site sahibi arasında iletişimi sağlamak adına Contact Form 7 eklentisi devreye giriyor.

Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra ilk formumuzu oluşturuyoruz.

Form başlığı altında yer alan düğmelere(butonlara) tıklayarak form için ihtiyaç duyduğumuz input (text, telefon, eposta, mesaj) nesneleri ekleyerek iskeleti oluşturuyoruz.

contact form 7

Posta başlığı altında, iletilen formun kime düşeceği, hangi mail hosting üzerinden gönderileceği ve iletinin mail şablonunu düzenleyebiliyoruz.

wordpress form eklentisi

İletiler başlığı altında, formunuzu gönderirken yaşadığınız problemde karşınıza çıkacak olan uyarı mesajları veya form gönderme işlemi bittiğinde gönderildiğine dair bilgi mesajları bu bölümden düzenlenebiliyor. Bu alanı dilediğiniz gibi derleyebilirsiniz.

wordpress iletişim formu eklentisi

4. Easy WP SMTP

Formunuzu eklediniz tüm ayarları da yaptınız ama ne yazık ki form gönderme işlemi gerçekleştirilmedi uyarısı alıyorsunuz… Muhtemelen maili gönderecek olan mail hostingin kurulumu WordPress’in  standart alt yapısı ile düzgün çalışmamaktadır. İşte tam da bu noktada sizlere garanti çözüm sunan kaliteli ve kullanımı oldukça basit bir eklenti olan Easy WP SMTP ‘yi takdim edeyim…

Mail hosting ayarlarınızı sanki bir Outlook hesabı açıyormuşsunuz gibi düşünerek SMTP ayarlamalarını yapabilirsiniz. Ayarlama yaparken ihtiyaç duyduğunuz bilgilere hosting sağlayıcınızdan temin edebilirsiniz.

Bilgilerinizi girdikten sonra eklenti ayarlarında, bilgilerin doğruluğunu test etmek için form bulunmaktadır. Bu formu kullanarak mail gönderme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediğini test edebilirsiniz. Çalışmadığı durumlarda da sorunun ne olduğunu hata masajı ile sizlere bildiren harika bir eklenti…

easy wp smtp ayarları

5. All in One SEO Pack & Yoast SEO

all in one seo

Web sitelerin olmazsa olmaz ihtiyaç duyulan eklentiler arasında SEO eklentileri yer almaktadır. Peki hangi SEO eklentisi beklentileri en iyi karşılar ve kaliteli hizmet verir?

SEO için en çok tercih edilen iki eklentiyi sizler için seçtik. All in One Seo Pack ve Yoast SEO eklentileri aynı kulvarda hizmet veren iki popüler eklentidir. Birini diğerinden ayırt edemeyecek kadar çok ortak özelliklere sahiptirler.

Her iki eklenti de oluşturulan sayfalar için Title, Description, Keywords eklemek için düzenleme alanları sunmaktadır. Genel ayarlar, Sitemap, Sosyal Medya API, Robots ve Google kayıtlarına dair SEO için gerekli her türlü hizmeti kaliteli ve kolay bir şekilde sizlere sunmaktadır.

6. Litespeed Cache

litespeed cache management

Litespeed Cache WordPress eklentisi, gelişmiş bir önbellek yönetimi aracına sahiptir ve web sitenizdeki tüm performans optimizasyonlarını tek bir panel üzerinden yapmanızı sağlayarak sitenizi hızlandırabilirsiniz. Site hızı hem kullanıcı memnuniyeti için önemli bir konudur hem de Google tarafında sitenizi daha ön planda tutmaya yönelik aşamalardan bir tanesidir. Bu nedenle bu tarz eklentileri mutlaka wordpress arayüzünüzde bulundurmalısınız.

Litespeed Cache genel olarak sunucu düzeyinde sayfa önbelleği temizliği, özel önbellek temizliği, görsellerin optimizasyonları, tarayıcı önbellek gibi pek çok konuda yardımcınız olacaktır. LiteSpeed Cache ve kullanımı hakkında detaylı bilgi için Site hızlandırma yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için faydalı olacak 6 adet olmazsa olmaz eklentilerden söz ettik. Hepsi kendi oluşturduğumuz sitelerde memnuniyetle kullandığımız ve şiddetle önerebileceğimiz eklentilerdir. Umarım sizler içinde işlerinizde kullanabileceğiniz faydalı bir yazı olmuştur. Bunlarla birlikte WordPress Nedir, Nasıl Kurulur merak ediyorsanız da bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz!

Senior Web Developer

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya