FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

PHP Nedir, Nasıl Kullanılır?

PHP Nedir, Nasıl Kullanılır?
Paylaş :

Türkiye; kısıtlı iş olanakları ile dikkat çeken bir ülkedir. İnsanların iş bulabilmek adına gelişen teknolojiye ayak uydurmaları şarttır. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde yazılım öğrenmenin öneminin arttığını söyleyebiliriz. Birçok genç; programlama dili öğrenerek kendilerine bu alanda bir kariyer hazırlamayı hedefliyor.

PHP; en popüler programlama dillerinden birisidir. 1995 yılında Danimarkalı bilgisayar yazılımcısı Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. PHP; ilk yıllarında yalnızca herhangi bir internet sitesine giren ziyaretçilerin sayısını tespit etmek adına kullanılmıştır. Ancak, 1995 yılından günümüze kadar olan süreçte her geçen gün daha çok kişi tarafından kullanılarak popüler hale gelmiştir. PHP nedir sorusu; bilhassa programlamaya meraklı gençlerin aklında yer alıyor.

PHP Nedir?

PHP nedir sorusuna web tabanlı, açık kaynak kodlu programlama dilidir cevabı verilebilir. Dinamik internet sayfalarının oluşturulması ve web uygulamalarının geliştirilmesi noktasında hayati önem taşır. Bunun yanı sıra, PHP; sunucu tarafında çalışır. Ayrıca, HTML’ye gömülebilme özelliğine sahiptir. PHP; bilhassa PHP site ve programlar için kullanılır. Buna ek olarak, her geçen gün geliştirilen bir programlama dilidir. Basit bir şekilde indirilmesi ciddi bir avantajdır.

PHP Nasıl Çalışır?

PHP’nin veri tabanlı çalıştığını söylemek gerekir. Bir başka deyişle, C ve Java dilleri gibi herhangi bir derlenmeye ihtiyaçları yoktur. Sunucu; PHP kodlarını derler. Kullanıcıya HTML çıktısı gösterilir. Bu noktada, kullanıcının PHP kodlarını görmesi mümkün değildir. PHP uzantısına sahip bir dosya oluşturulduğu takdirde içerisinde HTML, CSS, JavaScript ve PHP kodları yer alır. PHP; uygulama sırasında söz konusu dosyadaki tüm PHP kodlarını ayıklar. Ardından, ayıkladığı PHP kodlarını çalıştırır. Son olarak, sonucu tam da kod yazılımcısının istediği şekilde kullanıcıya gösterir.

PHP kullanmak isteyenlerin bilgisayarlarında localhost modülleri bulunmalıdır. Xampp Server gibi hazır programlar yüklenilerek bu soruna etkili bir çözüm geliştirilebilir. Bunun yanı sıra, hızlı, düzenli ve kolay anlaşılır PHP kodu yazabilmek adına editör programlarından yardım alınmalıdır. Bilhassa Notepad++ editör programı doğru bir tercih olacaktır. Başlangıç seviyesinde olanlar karmaşık yapıya sahip editör programlarından uzak durmalıdırlar.

PHP Hangi Alanlarda Kullanılır?

PHP nedir kadar cevabı merak edilen sorulardan birisi de PHP hangi alanlarda kullanılır sorusudur. PHP; daha önce de ifade ettiğimiz gibi sunucu tarafında çalışır. Bir başka deyişle, arka planlarda çalışarak birçok işlemin eksiksiz olarak yerine getirilmesini sağlar. PHP ile yazılan işlemler; browserlar tarafından yorumlanır. Bu sayede, çok işe yarayacak türden sonuçlar elde edilir. Bu sonuçlar sayesinde bilhassa HTML, CSS veya JavaScript gibi dillerin daha kullanışlı ve görsel olması sağlanır. Bu şekilde kodlanan internet siteleri; dinamik web sitesi olarak tanımlanabilir.

PHP kodları kullanılarak yapılacak işlemlerin herhangi bir sınırı yoktur. Web uygulamaları, sınav sayfaları, forum, içerik yönetim sistemleri, e-posta uygulamaları, e-ticaret siteleri ve daha birçok başarıya imza atmayı mümkün kılan PHP; kullanıcıların hayal gücü doğrultusunda her geçen gün geliştirilir. Bunun yanı sıra, PHP; internetteki neredeyse her sitenin alt yazılımında bulunur. Facebook, Google, Twitter, Wikipedia ve daha birçok sitede PHP’den faydalanılır. PHP yazılım dili; zannedilenden çok daha önemlidir. Web tasarımlarının yanı sıra programlama ve oyun tasarımlarında da kullanılması ile farkını ortaya koyar.

PHP’nin Avantajları Nelerdir?

PHP; zannedilenden çok daha avantajlı bir programlama dilidir. Ancak, işin başında olanlar bir adres defteri ile sürece başlayabilirler. Başarılı olmak isteyenlerin çok çalışması şarttır. Aksi takdirde, iyi bir PHP developer olma şansını elde edemezler. PHP’nin avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Her şeyden önce, ücretsiz bir programlama dilidir.
  • Açık kaynak kodlu oluşu; kullanıcılara birçok avantaj sağlar. Bilhassa bu konuda deneyimli olanlar; kaynağına bakma ve PHP’yi geliştirme şansını elde ederler.
  • Birden çok veri tabanı ile çalışması ciddi bir avantajdır. Bilhassa Oracle, Mssql ve Mysql gibi veri tabanları ile çalıştığını söylemek gerekir.
  • PHP; Linux tabanlı bir programlama dilidir. Ancak, yine de sanal sunucularla beraber birden çok işletim sisteminde sorunsuz bir şekilde çalıştığından bahsetmek gerekir.
  • Birçok kişi; programlama dili öğrenmek istese de bu işin zorluğundan şikayet eder. Fakat, PHP; kolay kod dizilimine sahiptir. Bu yüzden, hızlı bir şekilde öğrenilmesi söz konusudur.
  • Hızlı bir programlama dili olduğunu söylemek mümkündür. PHP çalışma motoru; kodları en kısa sürede tanımlayarak ona uygun çıktı hazırlar.
  • Derlemeye ihtiyacının olmaması; PHP’yi avantajlı kılan detaylar arasında bulunur. Yalnızca bir notpad yardımıyla kod yazılımı yapılabilir. Bir başka deyişle, kullanıcıların işi kolay hale gelir.
  • FTP programı ve hosting yardımıyla kolay bir şekilde yayınlanması; PHP’nin bir diğer avantajı olarak beğeni toplar.
  • PHP içerisinde Framework yardımcıları bulunur. Söz konusu Framework yardımcıları sayesinde bu programlama dilini öğrenmek isteyenlerin işi kolaylaşır.

PHP; yukarıdaki avantajlarının yanı sıra sunmuş olduğu farklı seçenekleri ile de dikkat çekiyor. Kullanıcılar; Facebook, Google veya Instagram gibi dünya devi sitelerin API servislerini kullanarak kendi internet sitelerini tasarlama şansına erişirler. Hatta, ziyaretçinin Facebook veya Instagram ile giriş yapması halinde onun tüm kişisel bilgilerine sahip olabilirler. Bunun yanı sıra, ziyaretçilerin profillerine yazı eklemesi de yapılabilir.

PHP’de çok fazla yardımcı öğe bulunur. Bu yardımcı öğeler sayesinde Excel veya PDF dosyası oluşturmak mümkün hale gelir. Buna ek olarak, Excel’e belge aktarımı dahi yapılabilir.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya