FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Pop Up Nedir?

Pop Up Nedir?
Paylaş :

Dijital dünyanın inanılmaz bir hızla gelişmesiyle hem kullanıcı hem de internet sitesi ve hizmet sunucu sayısında her geçen gün artan bir hız gözlenmektedir. İnternet siteleri, çoğunlukla belirli araçları ve yöntemleri kullanarak kâr etmek amacıyla hizmet sunar. Pop up’lar da kâr amacına yönelik yöntemlerden biridir. Peki, pop up nedir? Basit bir tabirle pop up, bir siteye girildiğinde kendiliğinden açılan pencerelere verilen isimdir. Reklam verenlerin ürün ya da hizmetlerini tanıtmayı amaçlayan, bir eyleme yönlendirme yapan ya da bilgilendirme yapma amacı taşıyan pop up’lar, günümüzde hemen her sitede karşınıza çıkar.

Pop Up Neden Kullanılır?

Pop up ya da açılır pencere bildirimi, genel olarak reklam yapmak amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Ayrıca bilgi sunmak veya bir eyleme yönlendirmek amacıyla da kullanılabilen yöntemlerdendir. Bununla birlikte kötü amaçlı yazılımları kullanıcı bilgisayarına yüklemek gibi olumsuz amaçlarla da kullanılabilen bir yöntem olduğu bilinmektedir. Bu sebeple kullanıcılar genel olarak pop up’lara olumsuz bakabilmektedir.

Ancak bu uygulamanın temel amacı kullanıcının ilgi alanlarına uygun ürün ya da hizmetlerin duyurulması olarak nitelenebilir. Kullanıcıların güvendiği internet siteleri, yararlı pop up’ları uygun yerlere yerleştirebilir. Bu tarz uygulamalar, kullanıcı deneyimini ölçmek gibi amaçlarla da kullanılabilir.

Pop Up Türleri Nelerdir?

Pop up’lar temel olarak iki başlık altında toplanabilir. En yaygın pop-up türlerinden biri kullanıcının ziyaret ettiği sitede bir görsele ya da bir linke tıkladığında açılan yazılımlardır. Yine sıklıkla kullanılan ikinci pop up türü ise bir site ziyaret edildiğinde kendiliğinden görünen yazılımlardır. Kendiliğinden görünen pop up’lar bir müdahaleye gerek kalmadan ekrandan kaybolabilir. Masaüstü bildirimleri ve bildirim balonları, pasif pop up’lar gibi birçok farklı uygulamaya rastlamak da mümkündür.

E-ticaret siteleri pek çok farklı pop up türü kullanmaktadır. Sepetteki ürünü hatırlatan, siteden çıkmaya yönelen kullanıcıya mesaj sunan, eyleme geçirmeyi hedefleyen, son gezilen ürün ya da sayfaları sıralayan ve geri bildirim almak için kullanılan pop up uygulamaları yaygın olarak görülmektedir.

Pop Up Bildiriminin Avantajları Nelerdir?

  • Hedef kitleye ya da müşteriye doğrudan ulaşmak için son derece etkili bir yoldur.
  • Pop up kullanarak site içi ya da siteler arası trafik sağlamak mümkün olur.
  • Hem masaüstü hem de mobil tarayıcılarda kullanılabilir yöntemlerdir.
  • Pop up’lar ciddi gelir getiren uygulamalar olabilir.

Pop Up Bildiriminin Dezavantajları Nelerdir?

  • Kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek şekilde aşırı büyük ya da uzun süreli kullanımlar, sitede kalma süresini kısaltabilir.
  • Aynı şekilde kullanımı zorlaştıran yapıdaki pop up’lar sitenin terk edilmesine sebep olabilir.

Pop Up Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Pop up oluştururken ilk dikkat edilmesi gereken hedef kitle tanımının net olarak yapılmış olmasıdır. Siteyi ziyaret edecek kitle bilinmeli ve kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurulmalıdır.

Pop up’lar, kullanıcıyı rahatsız etmeyecek tasarımlara sahip olmalıdır. Buradan hareketle sayfanın büyük bir kısmını kaplayan ve esas görüntülenmek istenen içeriği engelleyen bir pop up tasarımı, kullanıcı deneyimini olumsuz şekilde etkileyecek ve sitenin trafiğinde düşüşe sebep olabilecektir. Bu noktada belirli bir süre sonunda kendiliğinden kaybolacak bir pop up tasarımını tercih etmek de etkili bir yol olabilir. Kullanıcının sitede dilediği gibi gezinmesini engellemeyen uygulamalar, hedefe ulaşmak adına doğru bir yöntem olur.

Pop up’ın ekrandaki konumu da son derece önemlidir. Burada önemli olan pencerenin, içeriği kapatmamasının yanı sıra görülmeyecek bir yerde de kalmamış olmasıdır.

Siz de web sitenizde, sitenizin trafiğini artıracak ya da e-ticaret etkinliğinizi yeni bir seviyeye taşıyacak pop up uygulamalarının yer almasını istiyorsanız yazılım ve tasarım alanındaki etkin çalışmalarıyla bilinen CRM Medya’nın uzman ekibine danışabilirsiniz.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya