FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Web Tasarım Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?

Web Tasarım Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?
Paylaş :

Kişilerin yada kurumların, kendilerini, firmalarını, ürün ve hizmetlerini tanıtması için internet üzerinden oluşturulan sanal (online) sistemlere “web sitesi” adı verilir. Bu sanal sitelerinin firma ve kişilerin istediği şekilde oluşturulması ve tasarlanması işlemlerine “web tasarım” adı verilmektedir.

21. yüzyıl, İnternet ve Bilişim Çağı olarak adlandırılıyor. İnternet o kadar hayatımıza işlemiş durumdaki günlük birçok işimizi artık elimizin altındaki akıllı telefonlardaki internet ile halletmekteyiz. İnternetin hayatımıza bu kadar etki etmesiyle birlik de daha fazla kişiye ulaşmak isteyen insanlar ve firmalarda internet üzerinden işlem yapmalara yönlendirmiş durumda. Firmalar bir taraftan kurumsal kimliklerini geliştirmek bir taraftan da hizmet verdikleri müşterilerine çok daha kolay ve hızlı ulaşmak için web sitelerine ihtiyaç duyar hale geldi. Bu ihtiyaç, web tasarımı ve tanıtımı yapan çok sayıda firmanın da kurulmasını neden oldu.

Firmaların dünyanın birçok ülkesindeki insanlara hizmet verme arzusu web sitelerin daha profesyonel olarak tasarlanması ve kurgulanmasını da beraberinde getirdi. Firmaların pazarlama ayağı ve markanın dünyada tanınır hale gelmesi için olmazsa olmaz bir parçası olan Profesyonel web tasarımı, uluslararası rekabette de firmaların güçlü bir silahtır. İnsanların profesyonel olarak kurgulanmış firma siteleri sayesine markaya karşı güveni artar ve bu web sitesi bir için önemli bir yatırım haline gelmiş olur.

Hizmet verdiğiniz sektörde rakiplerinden ayrışmak için hazırlayacağınız web sitesinin tasarımı size özgün olmalıdır. Firmanızın kurumsal kimliğini, hizmet ve ürünlerinizi tam ve eksiksiz olarak yansıtmalıdır. Ayrıca firmanıza ait web sitesinin Google gibi arama motorlarında en üst seviyeye gelmesi için yüzlerce kez yapılmış ve başka firmalar tarafında da kullanılan web tasarımlardan uzak durulmanız gerekmektedir.

Web Sitesi Hangi Aşamalardan Oluşur?

Firmanız için oluşturmak istediğiniz web sitesinin yapımı çok farklı aşamalardan oluşur.

Bu aşamalar;

  • Öncelikle firmanızın hedefleri net olarak belirlenir.
  • Firmanızın ihtiyaçları, verileri ve çözüm önerileri analiz edilerek geliştirilir.
  • Bunun yanı sıra bir web sitesi için belirtilen süre, bütçe ve içerik belirlenir.
  • Firmaya ait özgün grafik tasarım ve genel konsept belirlenir.
  • Bu aşamadan sonra web sitesinin önyüz kodlaması yapılarak yazılımı geliştirilir.
  • Bu aşamalar tamamlandıktan sonra web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için hız testi ve entegrasyonlar yapılır.
  • Kodlamanın son aşamasında web sitesini yayına alabilmek için hızlı ve kesintisiz bir web serverda yayına alınır.

Web siteniz yayına girdikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli husus özgünlüktür. Sitenizin tasarımının özgün olmasının yanında sitenize eklenecek içerikler de özgün olmalıdır. Tamamen size ait ve özgün bir site Google’da üst sıralara rahatlıkla çıkabilir. Site kurmakta ki amacınız da para kazanmak ise özgünlük ile bunu sağlayabilirsiniz.

Web tasarımının yapılması sadece projenin ilk ayağıdır. Bundan sonrası artık web sitenizin bulunabilirliği, yayılması ve yaşatılmasına kalmıştır. Bu aşamalar da en az tasarım kısmı kadar önemlidir. Web sitenizi sadece arkadaşlarınızın bilmesi size yeni müşteriler kazandırmaz.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar