FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, artan reklam değerlerine değindi.

CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, artan reklam değerlerine değindi.
Paylaş :

Artan reklam

Türkiye reklam yatırımlarının 2016 ilk yarıyılına ait sonuçlarının açıklanmasının ardından değerledirmede bulunan CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, Türkiye’nin yılın ilk yarısına ilişkin rakamlarının oldukça başarılı olduğunu dile getirdi ve ekledi; “Rakamlar yüz güldürmeye yetiyor ama hala sektörel yatırımlar hakettiği yerde değil.”

Geçtiğimiz günlerde açıklanan reklam yatırımları rakamlarının ardından Türkiye’nin reklam kanadındaki büyüme oranını değerlendiren CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, “Ülke genelinde altı aylık süreçte reklam yatırımlarına ayrılan 3.662 milyon TL tutarındaki genel reklam tutarı, bizim için oldukça umut verici. Ancak Türkiye’nin bütün sektörel yatırımlarının büyüme emarelerine rağmen henüz hakettiği noktada olmadığını söyleyebiliriz. Son rakamlar ve büyüme oranlarına bakıldığında hala dünyanın gerisinde duruyoruz. Fakat bu şekilde yüksek oranda büyümeye devam edersek dünya rakamlarına ulaşmamız hayal olmayacak” şeklinde konuştu. Şu anda yakalanan ekonomik istikrarın devam etmesi durumunda söz konusu büyüme hedeflerine ulaşabileceğini dile getiren Becer, “Reklamcılar Derneği’nin, 2016 yılının ilk yarısına yönelik açıkladığı yüzde 14’lük büyüme oranının yıl sonuna kadar yüzde 10 oranında artmasını bekliyoruz. İstikrarı bozmadığımız takdirde bu hedefi gerçekleştirmemiz muhtemel. Günümüzde şirketler reklam yatırımlarının gücünü görmeye başladılar. Ürün veya hizmet sunumunun her zaman doğru reklam mecralarında, doğru bütçe, doğru hedef ve doğru aksiyon planıyla yönetilmesinin getirilerinin farkındalar. Bu yıl değerlendirilen verilerin analizinde değişikliğe gidildi ve mobil, format olmaktan çıkarılarak platform olarak konumlandırıldı” dedi.

Dijital çağ son sürat ilerliyor

Bu dönemde özellikle dijital alanda mobil reklamcılığın yüzde 22’lik oranıyla ilk sırada ve yükselişte olmasının hızla gelişen dijital çağın gereği olduğuna işaret eden Becer, “Dijital çağın gelişmesi son sürat devam ediyor. Bu dijital hayatımızda genel olarak bütün reklam mecraları bütçelerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Ülkede yaşanan politik veya sosyal dalgalanmalar direkt olarak ekonomiyi etkiliyor. Bu nedenle ekonomiye değer katan yatırımcı ve üreticilerin, tüketicilere kendini doğru anlatması ve güven vermesi için reklam mecraları çok önemli ve etkili bir araç. Bunu dikkatli kullanmak uzun vadede kazanç getirir” açıklamasında bulundu.

Öte yandan dijital reklam yatırımlarının display, mobil ve search de dahil bu yılın ilk altı ayında toplamda 808.21 milyon TL’ye ulaştığını söyleyen CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, “Özellikle display reklamlar gelişen her türlü teknolojiye ayak uydurarak online reklam yatırımlarından önemli bir pay almayı başardı. Önceden sadece web’le sınırlı olan display reklamlar, günümüzde ihtiyaçlara ve tercihlere göre artık farklı mecralarda da önemli yer ediyor.

Display reklam yatırımları 2016’nın ilk altı ayında yüzde 19.6 büyüyerek 546 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük pay 427.7 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 50.2’lik büyümeyle 91.8 milyon TL büyürken, sponsorluk reklamlarının yerini alan Native ise, 26.5 milyon TL’ye ulaştı.” Şeklinde konuştu.

CMR Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar