FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Reklam ve Dijital Medya Konusundaki Değerlendirmelerimizle Capital’deyiz!

Reklam ve Dijital Medya Konusundaki Değerlendirmelerimizle Capital’deyiz!
Paylaş :

MEHMET ERKMEN;

TV Hala En Güvenilir Mecra

Dijital ekonomi ortaya çıktığından bu yana TV’nin sona ereceği veya TV mecra yatırımının küçüleceği tartışılıyordu. Nitekim son yıllarda da tartışmalar sona ermiş değil. Union İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Erkmen, “Ülkemizde insanların okumaktan öte seyretme alışkanlıkları devam ediyor. Ayrıca toplumun çok büyük bir kısmının televizyon seyretme alışkanlığının sürmesi, televizyonu en çok tercih edilen reklam yatırım aracı yapıyor. Ama dijital mecraların bu yıl yüzde 24 büyüme göstermesi de onu televizyonun en büyük rakibi yapıyor” diyor.

TV ÇAĞA AYAK UYDURACAK

30 yaş ve üzeri kişilerin TV seyretme oranının hala çok yüksek olduğuna dikkat çeken Erkmen şöyle devam ediyor: “Ben ilerleyen süreçlerde TV’nin de interaktifleşeceğine inanıyorum. Gerek Türk toplumunun mecra tüketim alışkanlıklarına baktığımızda gerekse güven endeksine baktığımızda hala TV’nin güven sıralamasında en üstlerde olduğu da ayrıca görülmesi gereken bir gerçek. Fakat son zamanlarda sadece internetten yayınlanan dizilerin takipçileriyle buluşması, dijital kanal için önemli bir işaret. Dolayısıyla TV bitmeyecek, sadece çağa ayak uyduracak.”

PASTANIN EN GÜÇLÜSÜ 

Erkmen, “TV reklamlarının yüzde 58 oranla pastadaki en güçlü mecra olduğunu söylesek yanılmayız. TV’nin uzun yıllar tüm bütçedeki büyük payını koruyacağına inanıyorum.”

RAMAZAN BECER;

“TEKNOLOJİDE FARKLILAŞMALILAR”

Online alışveriş sektörü, satış pazarlama kanalları arasında mobil pazarlamayı da öne çıkarmaya başladı. Bu farkındalıkla 2016 yılında önde gelen mobil mecralara yapılan reklam yatırımlarının 122 milyon TL düzeyinde gerçekleştiğini belirten CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, bu yatırımlar karşılığında toplam 22,3 milyar reklam gösteriminin kullanıcılarla buluştuğunu söylüyor.

DİJİTALE YATIRIM ARTACAK

Becer, “Kullanıcılar artık zamanının çoğunu dijital ve mobil ortamda geçiriyor. Sosyal kullanıcılara ulaşmak için işletmelerin geleneksel reklam harcamalarının dışında dijital mecralara yönelik çalışmalar yapması da gerekiyor” diyor. Bu durum da dijitale olan yatırımın artacağına işaret ediyor.

YENİ İHTİYAÇLAR

Günümüzde mobile geçen internet kullanımıyla yeni ihtiyaçlar doğdu. Mobil oyun, mobil bankacılık, mobil tatil, mobil bilet gibi kavramlar girdi hayatımıza. Becer, “Durum böyle olunca dijital sektörde yapılan her adımda daha dikkatli olmak gerekiyor. Teknoloji artık çok farklı. Bu durumda şirketler de bu farklı teknolojiye farklılaşarak cevap vermeliler” diyor.

CMR Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar