FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Ramazan Becer: Turizm, Dijital Mecra Olmadan Büyüyemez!

Ramazan Becer: Turizm, Dijital Mecra Olmadan Büyüyemez!
Paylaş :

Ramazan Becer’in, Turizm’de dijital mecranın önemine dikkat çektiği ve CRM Turizm’in şirket olarak, bu yöndeki başarılı çalışmalarını anlattığı röportajın detaylarını haberimizde okuyabilirsiniz.

1- CRM Group şirketinden bahsedebilir misiniz?

Çatı markamız CRM Group, bünyesinde; CRM Medya,  CRM TurizmUnion İstanbul medya satın alma ajansı ve Rakam Teknoloji’den oluşan her biri alanında uzman olan şirketleri barındırıyor. Bünyemizde yaklaşık olarak 150‘nin üzerinde çalışanımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz.

CRM Group, müşterileri için başlı başına medya sektörüne hizmet eden bir gruptur. Bir firmanın reklamla ilgili ihtiyacı olan tüm creative, yazılımsal, online ve ofline kanallardaki tüm süreçlerini inhouse olarak yöneten bir yapıya sahibiz.

 

2- Turizmle ilgili faaliyetlerinize ne zaman başladınız? CRM Turizm fikri nasıl ortaya çıktı?

Selçuk Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden 1998 yılında mezun oldum ve uzun süre işin mutfağından başlayıp otel müdürlüğüne kadar pek çok görevde yer aldım.  Seyahat acentası tecrübelerim de oldu. Bu nedenle turizm sektöründeki tüm süreçlere yakinen hakim oldum. 2009 yılında ise farklı bir alana yönelerek; emlak, bilişim ve dijital sektörlere yönelik fikirlerimi hayata geçirmek üzere İstanbul maceramız başladı.

Dijital dünyanın sunduğu fırsatları görerek markalara dijital medya çözümlerinin yanı sıra 360 derece reklam hizmeti sunan CRM Medya’yı büyük bir heyecanla 2012 yılında kurduk. CRM Medya, sunduğu geniş hizmet yelpazesi ile kazandığı başarı ve elde ettiği ödüllerle; sektörel başarısını tescilledi. Markalarımız için dijital dünyanın sınırlarını zorlamaya, yeni galaksiler keşfetmeye ve yeni koloniler kurmaya devam edeceğiz.

2016 yılında ise Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra uçaklar iptal olunca ve turist açığı meydana gelince durma noktasına gelen turizm sektörüne alternatif bir yöntem geliştirdik ve vizyonel bakış açısına sahip bir kaç pilot otelde projeyi hayata geçirdik ve 2016 yılını onlar için daha zararsız geçirmelerini sağlamak üzere dijital pazarlama ile otellerin satışını gerçekleştirmeye başladık.

2017 yılında ise volume artırarak bu alanda daha profesyonel bir iş modeli geliştirerek otellere paket program halinde 360 derece bir reklam – tanıtım- call center hizmeti sunmaya başladık ve CRM Turizm şirketimizi direkt Antalya’da kurarak sektörün kalbinde kendimizi konumlandırdık. İşimizi gün ve gün büyüterek yeni bir modelleme yaptık ve yeni kurallar oluşturduk.

3- Otelciler için tam olarak ne yapıyorsunuz?

Bir otelin internette var olmasıyla alakalı her türlü dökümanı, her türlü creative çalışmaları, web sitesini,  sosyal medya hesaplarının yönetilmesini, her türlü reklam çalışmasını yaparak bütün reklam harcamalarını da kendimiz gerçekleştiriyoruz ve müşteriye tek kuruş para harcatmıyoruz. Sonrasında reklam çalışmaları sonucunda otele gelen çağrıları en profesyonel şekilde karşılayıp, bu çağrıları satışa dönüştürerek yaptığımız satış üzerinden bir gelir elde ediyoruz. Yani otele kazandırıncaya kadar en ufak bir gelir elde etmiyoruz.  Çalışma prensibimizle bu şekilde bir hizmet veriyoruz.

Müşterimizin creatif dökümanlarını (fotoğraf, video) oluşturuyor, web sitesini tasarlıyor, sosyal medyasını yönetiyor,  reklam görsel ve söylemlerini oluşturuyor, reklam harcamalarını kendimiz yapıyor ve otel web sitesine trafik sağlıyoruz. Call center hizmeti ile de tüm satış rezervasyon sürecini otelin kendi personeliymiş gibi yapıyoruz. Ve bunu dediğimiz gibi satış üzerinden aldığımız küçük bir komisyon karşılığında gerçekleştiriyoruz. Sonuç olarak şunu çok net diyebiliriz “para harcayarak değil para kazanarak markalaşıyorsunuz”

CRM Turizm olarak; Genç ve dinamik ekibe sahibiz, hizmette kaliteye önem veririz, tecrübeli ve başarılıyız, müşterimizi kendisinden daha çok düşünürüz, performans ve sonuç odaklıyız, şeffaf ve yenilikçiyiz, 360 derece hizmet veririz, müşterimizin karşısında değil yanındayız, kreatif gücümüz en güçlü silahımız, müşterimizle aylık değil ömürlük çalışmak isteriz.

4- Sizce otelcinin dijital çalışmalarını kendisinin yapmasının avantajı nedir?

Otelciler dijitale hakim değil ve daha yeni yeni keşfediyorlar. Normal şartlarda otelcilerin bu iş için 3 farklı yerden hizmet almaları gerekiyor. Creative söylem ve tasarımlar için ayrı bir ajansla, medya satın alma süreçleri için farklı bir ajansla, Call center – satış sonlandırma hizmeti için de ayrı bir firmayla çalışması gerekirken bizim vermiş olduğumuz paket hizmet ile otelcinin tüm iş süreçleri tek bir ajanstan ilerliyor ve tek bir muhatapları oluyor.

Ayrıca bizim bu konudaki deneyimimizle müşteri son derece memnun bir sonuç elde ediyor. Biz bu süreçte müşterinin elini cebine attırmıyoruz. Reklam konusunda yılların tecrübesiyle de doğru zamanda doğru mecra kullanımıyla etkili sonuçlar alıyoruz. Reklam için ayrıca bütçe istemiyoruz müşteriden ve creative tasarımları için de ayrıca bütçe almıyoruz. Otelci için karlı satışın yolunu açıyoruz.

Call center tarafında da çağrıları satışa döndürmek için 50 kişilik bir ekiple hizmet vererek kendi satış ekibimizi de üstün performansla çalışacak şekilde çözümler üreterek keyifli bir iş yapıyor ve başarı yakalıyoruz.

5- Sizce otelciler neden kendi satışını yapmalı? Acentalar bu konuda yeterli değil mi?

Dünya artık dijitale dönüyor.  Çok büyük tur operatörleri artık satış bürolarını kapatıp online kanalda hizmet veriyorlar. Dünya artık dijitale ayak uyduruyor. Bu nedenle artık seyahat acentası kavramı da değişmeye başladı. Otelciler de bu noktada kendilerini konumlandırmalı diyoruz. İnternet üzerinden satışlarını yaparak müşterilerine dokunmalı ama acentalarla da çalışmaya devam etmeliler. Bizim yaptığımız çalışmalar otelin bilinirliğini artırdığı için acentaların satışlarına da pozitif etki sağlıyor.

6- Acentalarla rakip misiniz?

Biz sektör için benzer amaca hizmet ediyoruz ancak acentalarla rakip değiliz. Hatta bu çalışmaları yaparak acentaları da besleyerek direkt onlara da müşteri yönlendirmiş oluyoruz.  Bizim oluşturduğumuz otel bilinirliği ile müşteri gidip acentadan da satın alma opsiyonunu tercih edebiliyor. Biz pazarda bilinirliği artırdığımız için bu durum otelcilerin de bizim de acentaların da avantajına oluyor.

7- Geçtiğimiz yıl ikincisini düzenlediğiniz Antalya Dijital Zirvesinden bahsedebilir misiniz?

Evet, geçtiğimiz yıl ikincisini düzenlediğimiz turizm sektörüne yönelik Antalya Dijital Zirvesi’ne 550’nin üzerinde otel profesyoneli katılım sağladı. Otelciler konuya çok ilgililer. Üst düzey bir katılımın olduğu zirve oldukça olumlu sonuçlandı. Genel müdür düzeyinden satış – pazarlama departmanlarına kadar pek çok paydaşımız bizi ve çalışmalarımızı yakından takip etme şansı yakaladı.  Yaptığımız zirve sonrasında birçok işbirliğine de imza attık. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Antalya Dijital Zirvesi için çalışmalarımız devam ediyor. 2018’de de ses getirecek bir zirveye imza atacağız.

CMR Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar