FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Web Filtreleme Nedir Hangi Yollarla Yapılır?

Web Filtreleme Nedir Hangi Yollarla Yapılır?
Paylaş :

Filtreleme nedir sorusunun en net cevabı sanırım, belirli programlar vasıtası ile filtre denilen kıstaslar arasından seçim ve tercih yaparak ağımıza bağlanacak veya ağımızdaki bilgisayarların bağlanacağı siteleri belirlemek olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde neredeyse her evde bulunan, hatta sokakta, piknikte bile yanımızda bulunan internet imkânı sayesinde birçok avantajı yanımızda taşımaktayız. Ancak internetin yararlarının olduğu kadar zararlarının olduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız. Özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan wifi (kablosuz ağ) nedeniyle birçok kişi istenmeyen durumlarla karşılaşabilmektedir.

Evlerde olduğu kadar iş yerlerinde de birçok işlem internet üzerinden yürüyor. Fakat bu durum beraberinde birtakım sıkıntıları da getirmekte, mesela bu işletmelerin çalışanları ya da müşterileri hangi internet sitelerine giriyorlar, girdikleri internet siteleri ne kadar güvenilir gibi ciddi sorunlar yaratabilecek hususlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca çalışanların internette gezindikleri sürede ne kadar bir süre işleri ile ilgili işlemler yapıyorlar ve ne kadar bir süre işleri dışında vakit harcıyorlar bunlar da incelenebilmektedir.

Web ve Uygulama Filtreleme

web Filtreleme

Web filtreleme, genel anlamı ile internet bağlantısı bulunun cihazlardaki yazılımlar aracılığıyla bir internet sitesinin görüntülenip görüntülenmeyeceğini veya belirli kısımlarının görüntülenebilir yapıp yapamayacağımızı belirlememizi sağlamaktadır. Birtakım zararlı sitelere bağlanmak suretiyle iş yeri, konut veya halka açık mekanda kullanılan internetin IP adreslerinin korunması bile kaldırılmaktadır. Yalnızca zararlı sitelere girmekle de kalmayıp, aynı zamanda ağa bağlı olarak çalışan bilgisayarların birine virüs veya trojan bulaşması halinde, diğer bilgisayarlara da virüs bulaşma ihtimali yükselmektedir. Web filtreleme sayesinde, birçok iş yeri ve kurum ağlarından internete bağlanan bilgisayarların belirli sitelere veya sitelerin belirli bir içeriğine kadar girişi kısıtlanabilmektedir. Böylece yerel ağ bağlantısı olan bilgisayarların korunması sağlanmaktadır.

Günümüzde bilgisayarlarımızdaki birçok antivirüs programı, aynı zamanda “filtrele” seçeneği ile kendini dış tehlikelere karşı korumaktadır.

İnternet kısıtlamalarının güvenlik dışında da faydaları bulunmaktadır. İşyerinde çalışanın işi dışında internet sitelerinde gezinmelerini engellemekte, bu sayede iş yeri verim düşüşünün önüne geçilmektedir. Yapılan bir araştırma ile iş yerinde sınırsız ve filtresiz yapılan internet kullanımları sonucunda iş yeri veriminin %21’lere kadar düştüğü tespit edilmiştir.

Web Filtreleme Nasıl Yapılır?

Web ve Uygulama Filtreleme

Filtreleme seçenekleri, hakkında konuşmak gerekirse web filtreleme ya da diğer adıyla URL filtreleme farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Herhangi bir antivirüs programında web filtreleme eklentisi bulmak çok olasıdır. Bunun dışında yalnızca URL engelleme seçenekleri bulunan ayrı programlar da mevcuttur.

Web filtreleme yazılımları, sakıncalı içerikli, virüs bulaştırabilen sitelerden korunmamızı sağlamakta; ağda tanımlı bilgisayarların yavaşlamasına ve hatta bozulmasına sebep olan internet sitelerinden uzak tutmaktadırlar.

Firewall Cihazları

Bilgisayarlarımıza entegre bir biçimde çalışan firewall (güvenlik duvarı), bilgisayarlarımızın ve işletim sistemlerimizin virüsten korunmasını sağlayan, en güvenilir yazılımlardan biridir.

 

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar