FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Responsive Tasarım Nedir? Neden Önemlidir?

Responsive Tasarım Nedir? Neden Önemlidir?
Paylaş :

İlk olarak 2010 yılında ortaya çıkan ve uyumlu web tasarımı olarak tanınan responsive tasarım, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça kullanılmaya başlandı. Özellikle bu tasarımdan önce mobil cihazlardan web sitelerine girildiğinde, gezinti sırasında bilgiler ekranda uygun şekilde konumlandırılamazken responsive tasarım sayesinde artık yazı ve görsellerin ekran genişliğine göre tam olarak ekrana sığdırılması sağlanmıştır. Eğer “Responsive tasarım nedir ve neden önemlidir?” diye merak ediyorsanız işte detaylar…

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Web sitelerini mobil cihazları aracılığı ile kullanacak olan ziyaretçilerin deneyimi son derece önemlidir. Bu nedenle site sayfaları arasında rahatça gezinti yapmaya yardımcı olacak bir tasarım kullanılması büyük önem arz eder. Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların, sayfaları masa üstü formatında değil de mobil cihaz formatında ekrana uyumlu şekilde görüntülemesi sitenin ziyaret süresinin artmasını sağlar.

Günümüzde internet kullanım oranının bilgisayarlardan çok akıllı cihazlara doğru kayması, responsive tasarımın önemini gösterir. Web sitesi tasarımı yapılırken sitenin mobil uyumlu olmasına ve içeriklerin doğru yerleşimi bakımında da responsive web tasarım kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Neden Responsive Tasarım Kullanmalıyız?

İnternet erişimini mobil cihazları üzerinden sağlayan kullanıcılar, uygun mobil uyumlu tasarım kullanılmadığında aradıkları bilgileri görüntülemekte sorun yaşayabilirler. Özellikle mobil uyumlu olmayan web sitelerinde içerik ekranın bir köşesinde küçük yazılar ve görseller şeklinde görüntülenebilir. Bu durumda kullanıcı okumak istediği bilgileri yakınlaştırmak ve cümle sonuna kadar kaydırmak zorunda kalacaktır. Ayrıca kullanılabilecek alanın kısıtlı hale gelmesi de site performansını olumsuz etkileyeceğinden ilgili web sitesi ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelir.

Responsive tasarımın en önemli özelliklerinden biri, tablet veya akıllı telefon gibi mobil cihazlardan internet erişimi sağlandığında web sitesinde bulunan yazı, görsel ve diğer içerikleri ekran genişliğine göre otomatik olarak şekillendirmesidir. Bu bağlamda responsive tasarım ölçüleri 0-480, 481-768, 769-1279 ve 1280+ olmak üzere farklı kademelerde tasarlanabilir.

Responsive Tasarımın Kolaylıkları ve Avantajları

Kullanım kolaylığı sunan responsive tasarımın önemi, avantajları incelendiğinde daha kolay anlaşılır:

  • Basit kullanım

Responsive tasarımın en önemli rahatlığı kullanımının basit olmasıdır. Bilgisayar tarayıcılarıyla açılan web siteleri gibi her bir detaya yer verilmediğinden, ziyaretçiler web sitesinin en sade haliyle karşılaşır. Yani, responsive tasarım yardımıyla en önemli kısımlar belirlenir ve ziyaretçilerin gereksiz detaylarla boğulması engellenir. Böylece web sitesi trafiğine de olumlu katkı sağlanır.

  • Kolay bakım

Responsive tasarım sadece kullanıcı kolaylığı değil, yönetici kolaylığı da sunar. Tek bir alan adı altında tüm mobil cihazlarla görünür olabilmek web sitenizin bakımını da kolaylaştıracaktır. Böylece farklı alan adları üzerine kurulan pek çok siteyle uğraşılmak zorunda kalınmaz.

  • Düşük maliyet

Her bir cihaz için farklı tasarımlar kullanmak web sitesi sahipleri için pahalıya mâl olur. Buna ayrıca farklı domain ve hosting maliyetleri de eklendiğinde hatırı sayılır bir bütçe ayrılması gerekebilir. Oysa responsive tasarım ilave maliyetleri ortadan kaldırarak daha az bütçe ile daha güzel işler çıkarılmasını sağlar.

  • Arama motoru optimizasyonu

İster e-ticaret ister blog sitesi olsun, web sitesi sahiplerinin tüm gayreti siteye daha çok kullanıcı çekmektir. Bunun da tek yolu arama motorlarına dost bir tasarıma sahip olmaktan geçer. SEO için de değerli bir yere sahip olan responsive tasarım sayesinde sayfanızın trafiğini artırabilirsiniz.

Siz de web sitenizi mobil cihazlara uygun olarak dönüştürmek ve kullanıcı isteklerini tam olarak karşılayan responsive tasarımla trafiğinizi artırmak isterseniz CRM Medya‘ya başvurabilirsiniz.

CMR Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar