SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

“SEO” (Search Engine Optimization), Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları genelini kapsamaktadır.

Seo’nun temel amacı açılımı itibariyle arama motoru optimizasyonu yani arama motorlarında üst sıralarda listelemek, web sitelerinde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

2012 yılından bu yana Seo konusunda deneyimli ekibimiz ile birlikte hizmet vermekteyiz. Özellikle Google arama motorunda ve 10 dan fazla ayrı dilde optimizasyon hizmeti veren firmamız, size gereken ziyaretçiyi en ekonomik ve kalıcı yol olan doğal Seo çalışması ile sağlıyor. Küçük büyük her firma için olmazsa olmaz niteliğindeki Seo ile çok düşük maliyetlerle arama motorlarında ilk sayfada yer alarak organik ziyaretçi alabilirsiniz.

Size gereken, çok ziyaretçi

Ürün ve hizmetleriniz hakkında yüzlerce anahtar kelime bulunmaktadır. Bu anahtar kelimelerin neredeyse tamamı size satışa dönecek ziyaretçileri getirmektedir. Seo, internet pazarlama kanalları içerisinde maliyet anlamında en hesaplı, etki anlamında ise en başarılı olanıdır. Sebebi ise, satışa dönecek ziyaretçinin hangi arama sonrası geleceğinin bilinmemesi ve bu yüzden gelebilecek her anahtar kelimeyi hesaba katarak yapılan bir çalışma olmasıdır.

En avantajlı ziyaretçi kanalı

Seo ile ürün ve hizmetleriniz hakkında yüksek sayıda organik ziyaretçi çekebilecek anahtar kelimelerin, arama motorlarında aratılmasında web sitenizin ilk sayfada listelenerek ziyaretçi almanız sağlanır. Bu çalışma neticesinde sitenize gelen ziyaretçiye organik ziyaretçi denir. Arama motorlarından gelen organik ziyaretçilerin reklam kanalları ile siteye gelen ziyaretçilere nazaran birçok avantajı vardır.

Daha fazla satışa dönüşüm

Arama motorlarından Seo çalışması ile organik gelen ziyaretçilerin daha fazla satış yüzdesi oluştururlar, bir başka anlatım ile Seo çalışması sonrası gelen ziyaretçi daha fazla ürün satın alır. Bu son derece doğaldır çünkü internet kullanıcısı ihtiyacı olan bir ürün ya da hizmeti kendi elleri ile arama motorunda arayarak gelmiştir. Kısacası ne aradığını bilen bir ziyaretçidir gelen.

Daha fazla oturum süresi

Seo çalışması ile elde edilmiş başarı neticesinde ilk sayfada sizi bulup gelen ziyaretçilerin diğer kanallardan gelen ziyaretçilere oranla daha fazla web sitenizde zaman geçirdiği istatiksel bir gerçektir. Site içerisinde geçirilen süre ve sayfa dolaşım süresi en önemli seo kriterlerinin başında gelmektedir. Site sahiplerinin bu konuda daha hassas davranmalarının öneririz.

SEO NASIL YAPILIR?

Seo çalışması en önemli unsuru çalışmanın organik yöntemler doğrultusunda yapılmasıdır. Seo çalışmasını 2 aşamada tanımlamak gerekirse, CRM Medya olarak site içi ve site dışı çalışmalar olarak anlatabiliriz.

Site içi çalışmada, sitenizin yazılımdan, içeriğine kadar tüm verileri kontrol ederek ve Google kriterlerini baz alarak yapılan çalışmaların tümüdür. Site dışı seo çalışması, site otoritesini arttırmaya yönelik referans link yapısının oluşturulma çalışmasıdır.

Dünya genelinde mobil kullanımın artması ile Google organik sıralama kriterleri de değişmiştir. İnternet kullanıcılarının ürün aramak için arama motorlarını kullanmaktadır. Doğru stratejiler ile sitenizi ilk sayfaya getiriyoruz.

NEDEN SEO YAPTIRMALIYIM?

Kurumsal firmalar, E-ticaret firmaları, haber siteleri ve birçok blog için önemli bir dijital pazarlama ağı olan SEO çalışması, etkin yapılması durumunda çok iyi sonuçlar almak mümkündür. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ile ilgili anahtar kelimeleri tespit edip, seo çalışması sonucunda ilk sayfaya gelmeniz marka bilinirliğiniz ve satış oranlarını arttıracaktır. Bu nedenle birçok firma için en uygun ve etkili bir pazarla ağıdır.

E-TİCARET SİTELERİ İÇİN SEO NEDEN ÖNEMLİDİR?

Teknoloji geliştikçe kullanıcıların alışkanlığı da değişmektedir. Birçok firma mağaza mantığından e-ticaret sistemlerine geçmekte veya ağırlık vermektedir. Bu nedenle teknolojinin gerisinde kalmamak adına e-ticaret siteleri için seo çalışmalarına daha önem verilmedir. Mobil kullanımın artmasıyla birlikte, ürün veya hizmetlerin arama motorları üzerinden aranma hacmi gittikçe artmaktadır. Bu nedenle ilk sayfada yer almanız, müşterilerinize ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

CRM MEDYA OLARAK SEO’DA NELER YAPIYORUZ?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi seo çalışmasını site içi ve site dışı olmak üzere 2 aşamada yapmaktayız. Ancak çalışmalara başlamadan önce sitenizi ve rakiplerinizi analiz edip, size en faydalı çalışmayı belirliyoruz. Çünkü en sektör için yapılması gereken çalışma farklıdır. Yapılacak yanlış bir çalışma sitenize zarar verebilir.

Kelime Analizi: Sitenizin sektörüyle alakalı aranma hacimleri yüksek olan ve sitenize trafik sağlayacak kelimeler bu aşamada tespit edilir. SEO çalışmalarının başlangıcında site trafiğiniz çok değilse, aranma hacmi düşük olan kelimeleri tercih etmelisiniz. Kelime analizinde eğer tercih ettiğiniz anahtar kelimelerde sitenizin içeriği varsa bu içeriklerin kaçıncı sırada olduklarını not almayı unutmayın. Bu sayede SEO çalışmalarınızın performansını ölçebilirsiniz.

Kelime analizi için önerdiğimiz birkaç araç: Ahrefs, Keywordtool.io, Kwfinder, KeywordShitter

Rakip Analizi: Kelime analizinden sonraki aşama olan Rakip Analizi, Rakiplerinizin hedeflendiğiniz anahtar kelimelerde kaçıncı sırada olduklarını, nasıl bir strateji uyguladıklarını, trafiklerinin ve backlinklerinin incelendiği aşamadır.

Rakip analizi için önerdiğimiz birkaç araç: Ahrefs, Ranksignals, Similarweb, Seoptimer

Site İçi Optimizasyon: Site içi optimizasyon aşamasının başlangıcı siteyi analiz etmeyle başlar. Sitede nelerin eksik olduğunu, nelerin yapılması gerektiği tespit edilir. Site içi optimizasyon aşamaları şunlardır; Title, Description, URL Yapısı, Hreflang, Open Graph, Canonical, Site Haritası, Robots.txt, Site Hızı, Mobil Uyumluluk, Yinelenen Meta Etiketler, SSL, H Etiketleri ve Resim Alt Etiketi düzenlemeleri gibi aşamalardan oluşturmaktadır. Sitenizi üst sıralardan yer almasını sitenizin bu kriterlere uygun olması önemlidir.

Site İçi optimizasyon için önerdiğimiz birkaç araç: Screamingfrog, Sitebuld, Search Console, Google PageSpeed

Site Dışı Optimizasyon: Site dışı optimizasyon, Off Page SEO olarak da bilinmektedir. Site dışı optimizasyon, site içi optimizasyon aşamasında sitedeki hataların düzeltilme işleminden sonra yapılmaktadır. Site dışı optimizasyonda şu işlemler yapılır; Sektörel tanıtımlar, sözlük çalışmaları, prestijli haber sitelerinde tanıtım, video link çalışmaları, yorum çalışmaları ve micro blog çalışmalarından oluşmaktadır. Kısaca sitenizi ve verdiğiniz hizmetleri çeşitli mecralarda duyuruyoruz.

Raporlama: SEO Raporlaması performansı ölçmek ve süreç içerisinde müşteriye yapılan işlemleri sunmak için hazırlanmaktadır.

SEO” (Search Engine Optimization) konusunda uzmanından ve doğru şekilde hizmet almak istiyorsanız, sizi CRM Medya'ya bekliyoruz.