SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO Nedir?

“SEO” açılımı olan "Search Engine Optimization" türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. SEO, Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları genelini kapsamaktadır

2012 yılından bu yana SEO ajansı olarak SEO danışmanlığı konusunda deneyimli ekibimiz ile birlikte hizmet vermekteyiz. Özellikle ajansımız, size gereken ziyaretçiyi en ekonomik ve kalıcı yol olan doğal SEO çalışması ile sağlıyor. Küçük büyük her firma için olmazsa olmaz niteliğindeki SEO hizmeti ile çok düşük maliyetlerle arama motorlarında ilk sayfada yer alarak organik ziyaretçi alabilirsiniz.

 

Çalışmalar ikiye ayrılmış gibi görünse de, birbirleri ile bağlantılı şekilde ilerler. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen sitelerin, site içi ve site dışı çalışmalarını bir bütün olarak değerlendirmeleri  ve bu yönde ilerlemeleri gerekir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması en önemli unsuru çalışmanın organik yöntemler doğrultusunda yapılmasıdır. SEO optimizasyonu 2 aşamada tanımlamak gerekirse, CRM Medya olarak site içi ve site dışı çalışmalar olarak anlatabiliriz.

On-Page SEO çalışmasında, sitenizin yazılımdan, içeriğine kadar tüm verileri kontrol ederek ve Google kriterlerini baz alarak yapılan çalışmaların tümüdür. Site dışı arama motoru optimizasyonu çalışması, site otoritesini artırmaya yönelik referans link yapısının oluşturma çalışmasıdır.

Dünya genelinde mobil kullanımın artması ile Google organik sıralama kriterleri de değişmiştir. İnternet kullanıcılarının ürün aramak için arama motorlarını kullanmaktadır. Doğru stratejiler ile sitenizi ilk sayfaya getiriyoruz.

 

Site içi SEO Çalışmaları

site içi seo

Web sitesi içerisinde yapılacak düzenlemelerdir. Başlık etiketlerinin kullanımı, sitenin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması, sitede kalma süresini artıracak çalışmaların yapılması gibi birçok etken site içi SEO çalışmalarının temelini oluşturur.

 Aslında SEO'nun temeli, kullanıcı odaklı web siteleri olduğundan site içi optimizasyon önemlidir. Arama motorlarından gelen ziyaretçinin sitede aradığı içeriği bulması veya  diğer içeriklere de bakması (sayfa dolaşımını artırmak), sitede daha fazla zaman geçirmesini (sitede geçirilen süre) tetikleyecektir. Tüm bu çalışmalar, ziyaretçinin siteyi sevmesini, sadık kullanıcı haline gelmesini ve Google ve diğer arama motorlarında sitenin yükselmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, site içi optimizasyon Search Engine Optimization'nun temel taşıdır.

 

Site içi optimizasyonun en önemli unsurlarından bir tanesi kaliteli içeriktir. Google'ın yaptığı phantom 5 güncellemesinin ardından anlaşılan o ki; çok sayıda içeriğin hiç bir anlamı yok. 100 tane içeriği  bulunan siteye kıyasla, 10 tane kaliteli içeriğin bulunduğu sitelerin daha üst sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle sitede 10 binlerce yazı bulunması hiç bir şey ifade etmez, önemli olan kullanıcılara gerçekten aradığı bilgileri verecek, doğru içeriklerdir.

 

Site dışı SEO çalışmaları

site dışı seo


Web sitesine dışarıdan yapılacak müdahaleler; arama motorlarındaki sıralamalarda daha üst sıralarda yer almayı kolaylaştıracaktır. Off-Page SEO optimizasyon yapılırken, asla belli bir kalıp kullanılmaz.  Çünkü her SEO uzmanının kendine özgü taktik ve stratejileri mevcuttur. Site dışı SEO çalışmaları backlinke (bağlantılara) dayalıdır. Birçok yerde gördüğünüz tanıtım yazısı, yorumlar, forum tanıtımları gibi birbirinden farklı gibi görünse de temel olarak bunların hepsi birer backlink’tir.

Siteye dışarıdan  yapılacak arama motoru optimizasyonu çalışmalarda, başarılı olmak için en fazla backlinke sahip olmak  gerekiyor. Rakiplerin aldığı backlinkleri analiz ettikten sonra, mümkünse aynı yerlerden backlink almak ve almadığı ancak kalite olan siteleri de üstüne eklemek gerekir.

 

Neden SEO Yaptırmalıyım?

Kurumsal firmalar, E-ticaret firmaları, haber siteleri ve birçok blog için önemli bir dijital pazarlama ağı olan SEO çalışması, etkin yapılması durumunda çok iyi sonuçlar almak mümkündür. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ile ilgili anahtar kelimeleri tespit edip, Arama motoru çalışması sonucunda ilk sayfaya gelmeniz marka bilinirliğiniz ve satış oranlarını arttıracaktır. Bu nedenle birçok firma için en uygun ve etkili bir pazarla ağıdır.

 

SEO Avantajları

Ürün ve hizmetleriniz hakkında yüzlerce anahtar kelime bulunmaktadır. Bu anahtar kelimelerin neredeyse tamamı size satışa dönecek ziyaretçileri getirmektedir. SEO, internet pazarlama kanalları içerisinde maliyet anlamında en hesaplı, etki anlamında ise en başarılı olanıdır. Sebebi ise, satışa dönecek ziyaretçinin hangi arama sonrası geleceğinin bilinmemesi ve bu yüzden gelebilecek her anahtar kelimeyi hesaba katarak yapılan bir çalışma olmasıdır.

En avantajlı ziyaretçi kanalı

SEO ile ürün ve hizmetleriniz hakkında yüksek sayıda organik ziyaretçi çekebilecek anahtar kelimelerin, arama motorlarında aratılmasın da web sitenizin ilk sayfada listelenerek ziyaretçi almanız sağlanır. Bu çalışma neticesinde sitenize gelen ziyaretçiye organik ziyaretçi denir. Arama motorlarından gelen organik ziyaretçilerin reklam kanalları ile siteye gelen ziyaretçilere nazaran birçok avantajı vardır.

Daha fazla satışa dönüşüm

Arama motorlarından SEO çalışması ile organik gelen ziyaretçilerin daha fazla satış yüzdesi oluştururlar, bir başka anlatım ile SEO çalışması sonrası gelen ziyaretçi daha fazla ürün satın alır. Bu son derece doğaldır çünkü internet kullanıcısı ihtiyacı olan bir ürün ya da hizmeti kendi elleri ile arama motorunda arayarak gelmiştir. Kısacası ne aradığını bilen bir ziyaretcidir gelen.

Daha fazla oturum süresi

SEO çalışması ile elde edilmiş başarı neticesinde ilk sayfada sizi bulup gelen ziyaretçilerin diğer kanallardan gelen ziyaretçilere oranla daha fazla web sitenizde zaman geçirdiği istatiksel bir gerçektir. Site içerisinde geçirilen süre ve sayfa dolaşım süresi en önemli SEO kriterlerinin başında gelmektedir. Site sahiplerinin bu konuda daha hassas davranmalarının öneririz.

 

E-Ticaret SEO Danışmanlığı

Teknoloji geliştikçe kullanıcıların alışkanlığı da değişmektedir. Birçok firma mağaza mantığından e-ticaret sistemlerine geçmekte veya ağırlık vermektedir. Bu nedenle teknolojinin gerisinde kalmamak adına e-ticaret sitesi için SEO çalışmalarına daha önem verilmektedir. Mobil kullanımın artmasıyla birlikte, ürün veya hizmetlerin arama motorları üzerinden aranma hacmi gittikçe artmaktadır. Bu nedenle ilk sayfada yer almanız, müşterilerinize ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

“SEO” (Search Engine Optimization) konusunda uzmanından ve doğru şekilde hizmet almak istiyorsanız, sizi CRM Medya'ya bekliyoruz.

 

SEO Çalışma Süreci

seo

Google SEO Ajansı seçerken neler dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Anahtar Kelime Araştırması

Sitenizin sektörüyle alakalı aranma hacimleri yüksek olan ve sitenize trafik sağlayacak kelimeler bu aşamada tespit edilir. SEO çalışmalarının başlangıcında site trafiğiniz çok değilse, aranma hacmi düşük olan kelimeleri tercih etmelisiniz. Kelime analizinde eğer tercih ettiğiniz anahtar kelimelerde sitenizin içeriği varsa bu içeriklerin kaçıncı sırada olduklarını not almayı unutmayın. Bu sayede SEO çalışmalarınızın performansını ölçeriz.

Kelime analizi için kullandığımız birkaç araç: Ahrefs, Keywordtool.io, Kwfinder, KeywordShitter

SEO Analizi

Çalışma yapılacak sitenin istenilen anahtar kelimelere göre durumunu detaylı olarak analiz ederiz.  SEO Analizi sürecinde tüm sayfaların SEO kurallarına uygunluğu kontrol edilir.  Analiz sürecinde title, description, h etiketleri, mobil uyumluluk gibi temel kriterler göz önünden bulundurulmaktadır. Search console, Ahrefs, Google Analytics kullanılan bazı araçlardır.

Rakip Analizi

Kelime analizinden sonraki aşama olan Rakip Analizi, Rakiplerinizin hedeflediğiniz anahtar kelimelerde kaçıncı sırada olduklarını, nasıl bir strateji uyguladıklarını, trafiklerinin ve backlinklerinin incelendiği aşamadır.

Rakip analizi için önerdiğimiz birkaç araç: Ranksignals, Similarweb, Seoptimer

Site İçi Optimizasyon Çalışmaları

Title, Description, URL Yapısı, Hreflang, Open Graph, Canonical, Site Haritası, Robots.txt, Site Hızı, Mobil Uyumluluk, Yinelenen Meta Etiketler, SSL, H Etiketleri ve Resim Alt Etiketi düzenlemeleri gibi aşamalardan oluşturmaktadır. Sitenizi üst sıralardan yer almasını sitenizin bu kriterlere uygun olması önemlidir.

Site İçi optimizasyon için önerdiğimiz birkaç araç: Screamingfrog, Sitebuld, Search Console, Google PageSpeed

Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon, Off Page SEO olarak da bilinmektedir. Site dışı optimizasyon, site içi optimizasyon aşamasında sitedeki hataların düzeltilme işleminden sonra yapılmaktadır. Site dışı optimizasyonda şu işlemler yapılır; Sektörel tanıtımlar, sözlük çalışmaları, prestijli haber sitelerinde tanıtım, video link çalışmaları, yorum çalışmaları ve micro blog çalışmalarından oluşmaktadır. Kısaca sitenizi ve verdiğiniz hizmetleri çeşitli mecralarda duyuruyoruz.  Bu aşamada sitenizde gelen linklerde düzenli olarak kontrol edilir.

Organik Trafik Görünürlük Raporlaması

Arama motoru optimizasyonu (SEO) Raporlaması performansı ölçmek ve süreç içerisinde müşteriye yapılan işlemleri sunmak için hazırlanmaktadır.